هشدار روسیه به اروپایی ها درباره موافقت با استقرار موشک های آمریکایی

به گزارش تور هند ارزان، معاون وزیر خارجه روسیه با هشدار به کشورهای اروپایی درباره موافقت با استقرار موشک های برد متوسط آمریکایی در خاکشان، تأکید کرد که روسیه تمامی امکانات نظامی-فنی لازم برای پاسخ گویی به هر نوع تهدیدی در این رابطه را دارد.

هشدار روسیه به اروپایی ها درباره موافقت با استقرار موشک های آمریکایی

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه راسیسکایا گازیتا امروز نوشت: الکساندر گروشکو معاون وزیر امور خارجه روسیه و نماینده سابق این کشور در ناتو هشدار داد، کشورهای اروپایی که با استقرار موشک های آمریکایی که تا پیش از این در چارچوب پیمان نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر منع شده بود، موافقت نمایند، امنیت خود را در معرض خطر قرار داده اند.

این دیپلمات بلندپایه گفت: چنین مسئله ای نه تنها امنیت دنیای و امنیت اروپا را به خطر می اندازد، بلکه قبل از هر چیز خاک کشورهایی که ممکن است تحت فشار آمریکا با استقرار این نوع موشک ها موافقت نمایند را نیز در معرض تهدید قرار خواهد داد.

گروشکو با یادآوری اینکه استقرار موشک های دارای برد متوسط آمریکایی در مناطق نزدیک به مرز روسیه، دارای اهمیت راهبردی خواهد بود، اضافه کرد: البته در حال حاضر ناتو اعلام می نماید که برنامه ای برای استقرار موشک های برد متوسط با کلاهک های هسته ای ندارد و ما این ارسال علامت را دریافت نموده ایم و امیدواریم مقامات بروکسل به این مسئله پایبند باشند.

معاون وزیر خارجه روسیه اظهار داشت که در شرایط کنونی و طبق دستور رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، این کشور در حال کار به روی پاسخ مناسب به آزمایش موشکی اخیر در ایالات متحده است که نقض توافقات در چارچوب پیمان موشکی بود.

گروشکو گفت: کار مشترک وزارت خانه های مرتبط در این رابطه هنوز به سرانجام نرسیده است، ولی تا حدود زیادی پیشرفت نموده است. اصلی ترین موضوع این است که روسیه تمامی امکانات نظامی-فنی لازم را در اختیار دارد که می تواند به این کشور اجازه دهد تا بطور عملیاتی به هر نوع تهدیدی در رابطه با آزمایش موشکی آمریکا و امکان استقرار چنین موشک هایی در مناطق مختلف پاسخ مناسب و سریع بدهد.

این دیپلمات تاکید نمود، روسیه به هر آزمایشی در این زمینه، پاسخ نظامی-فنی خواهد داد و امنیت کشور در هر شرایطی بطور قابل اطمینان تامین خواهد شد. به گفته وی، البته تاکنون موشکهای دارای برد کوتاه و متوسط در هیچ نقطه از دنیا، ازجمله خاک اروپا، استقرار زمینی پیدا ننموده و روسیه نیز از برداشتن نخستین گام در این جهت گیری خودداری خواهد نمود.

روسیه در استقرار موشک های برد متوسط پیش قدم نخواهد بود

در همین رابطه، الکساندر پاتروشییف دبیر شورای امنیت روسیه نیز روز گذشته بعد از مذاکرات خود با الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس در مینسک اظهار داشت که پس از از بین رفتن پیمان نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر، مسکو در استقرار چنین موشک های پیش قدم نخواهد بود،ولی به تهدیدات و چالش های جدید در این رابطه واکنش مناسب نشان خواهد داد.

وی با یادآوری اینکه روسیه از ابتکارعمل رئیس جمهوری بلاروس درباره عدم استقرار موشک های برد کوتاه و متوسط در خاک اروپا استقبال می نماید، اضافه کرد: ما قصد نداریم در چنین اقدامی پیش قدم شویم، ولی به هر تهدید بوجود آمده در این رابطه واکنش مناسب نشان خواهیم داد.

دبیر شورای امنیت روسیه اضافه کرد که در دیدار با الکساندر لوکاشنکو، مسائل امنیت راهبردی و تغییرات بوجود آمده در عرصه امنیت بین المللی و منطقه ای به خاطر اقدامات آمریکا را آنالیز نموده است.

این مقام بلندپایه یادآور شد که زمانی ایالات متحده از پیمان سپر موشکی خارج شد و اکنون نیز از پیمان نابودی موشک های برد متوسط و کوتاه تر. در شرایط کنونی سامانه دفاع ضدموشکی آمریکا در خاک رومانی مستقر شده و بزودی هم در خاک لهستان استقرار می یابد. این در حالی است که در کلاهک موشک های سیستم ضدموشکی آمریکا می توان به راحتی مهمات هسته ای استفاده گردد. مسلماً همه اینها می تواند باعث نگرانی مقامات مسکو نگردد و در عین حال امنیت اروپایی را نیز در معرض خطر قرار ندهد. به گفته وی، استقرار احتمالی موشک های برد متوسط آمریکایی در نزدیکی مناطق شرق دور روسیه هم که قابلیت دسترسی به خاک ما را خواهد داشت، یک تهدید امنیتی برای این کشور محسوب شده و مسکو قطعاً به آن پاسخ مناسب خواهد داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 415

به "هشدار روسیه به اروپایی ها درباره موافقت با استقرار موشک های آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار روسیه به اروپایی ها درباره موافقت با استقرار موشک های آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید