ریزش گردشگران خارجی مقطعی و پس از مدتی اصلاح خواهد شد

به گزارش تور هند ارزان، پس از سقوط هواپیمایی اوکراین در آسمان تهران، صنعت گردشگری ایران متأثر از اتفاقات سیاسی و شدت دریافت تبلیغات منفی علیه ایران، دچار آسیب شد. لغو تورهای گردشگران خارجی، اولین واکنش به این رویداد بود. تاجاییکه به گفته رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی، پس از سانحه سقوط هواپیمای اوکراین، تور های ورودی از آمریکا و کانادا 100 درصد، تور های استرالیا و حوزه اقیانوسیه 80 درصد، تور های ورودی از اروپا 60 درصد و تور های ورودی آسیا 60 درصد سفر های خود به ایران را لغو نموده اند.

ریزش گردشگران خارجی مقطعی و پس از مدتی اصلاح خواهد شد

با تورمالزی نوروز 99 از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید. با ما به کوالالامپور ، پنانگ و لنکاوی سفر کنید و از سفری دل انگیز لذت ببرید.

حرمت الله رفیعی پیش تر دراین باره گفته بود: بیش از 70 درصد تور های ورودی به ایران درخواست کنسلی داده اند و احتمالاً در روز های آینده شاهد کاهش تعداد گردشگران ورودی نیز خواهیم بود.

بااین وجود، به باور فعالان و صاحب نظران، فضای این روزهای صنعت گردشگری که بحرانی توصیف می شود، موقتی خواهد بود و در این شرایط، بیش از هر زمان دیگری این صنعت احتیاجمند حمایت دولت برای مقابله با پروپاگاندای منفی شکل گرفته در عرصه جهانی است.

در همین زمینه، سید هادی شیرازی دبیر جامعه تور گردانان ایران در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران با تأکید بر اینکه تبلیغات منفی، چهره گردشگری ایران را مخدوش نموده است، می گوید: طبیعی است که وقتی بحرانی در این سطح اتفاق بیفتد، صنعت گردشگری متأثر و تحت تأثیر این شرایط هم دچار تغییر و تحولاتی شود، اما این بدان معنا نیست که این شرایط ناپایدار همیشگی بماند. به خصوص بعد از سقوط هواپیمای اوکراینی، شاهد هجمه تبلیغات منفی علیه ایران هستیم.

او با اشاره به آمار 10 ماهه گردشگری سال 98، بیان می نماید: مطابق آماری که جامعه تور گردانان ایران از نیروی انتظامی دریافت می نماید، آمار گردشگران ورودی به ایران در طول این ده ماه، برابر با آمار کل گردشگران ورودی سال گذشته است. چراکه از اول سال به دلیل افت ارزش پول ملی کشور در مقایسه با دیگر کشورها، استقبال گردشگران خارجی به خصوص کشورهای همسایه و در رأس آن ها عراق، برای بازدید مناطق دیدنی ایران و توریسم سلامت افزایش یافته است. به همین دلیل آمار سال جاری در مقایسه با سال قبل درخور توجه است و تا الآن ما چیزی کم نداریم.

شیرازی خاطرنشان می نماید: اگر اعلام می شود که تعداد گردشگران ورودی کاهش پیدانموده است، بخشی از این موضوع به تبلیغات منفی علیه ایران برمی شود اما دلیل اصلی دیگر، طبق منوال سال های قبل این است که الآن فصل گردشگری نیست؛ چراکه فصل بازگشایی مدارس کشورهای هم جوار است و هم تجربه نشان داده که گردشگران ورودی آمریکایی و اروپایی تمایل دارند که در فصل های گرم تر، عمدتاً در بهار و تابستان از مناطق تاریخی و فرهنگی ایران بازدید نمایند.

به گفته شیرازی، ارائه هرگونه آمار و جزئیات از کاهش گردشگران ورودی خارجی در حال حاضر غیرممکن است؛ چراکه این ریزش گردشگر خارجی مقطعی و پس از مدتی اصلاح خواهد شد. علاوه بر این به همان نسبتی که بعضی گردشگران ورود خود را به ایران به تعویق انداخته اند، در مقابل هستند کسانی که قصد سفر به ایران را حتی در این شرایط دارند.

دبیر جامعه تور گردانان در ادامه شرح می دهد: اینکه اعلام می شود تورهای خارجی فلان شهر لغو شده است یا تورهای ورودی کشوری 100 درصد برنامه سفر خود به ایران را لغو نموده اند، احتیاج به آنالیز و تأمل بیشتر دارد. بعضی از دفاتر مسافرتی در طول سال شاید 80 الی 90 گردشگر خارجی داشته باشند که اگر همین تعداد سفر خود را لغو نمایند، آنگاه می توان گفت لغو 100 درصدی تورهای خارجی؛ اما آیا این لغو تورها برای 7 میلیون گردشگر ورودی خارجی معنا دارد؟

شیرازی نقش دو وزارت امور خارجه و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را باهدف قانع کردن گردشگران خارجی برای سفر به ایران مهم دانست و اضافه نمود: هر گردشگر خارجی که وارد کشور می شود پس از بازگشت از ایران، حکم سفیری را دارد که درواقع برای ایران گردشگر می خرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 735

به "ریزش گردشگران خارجی مقطعی و پس از مدتی اصلاح خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریزش گردشگران خارجی مقطعی و پس از مدتی اصلاح خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید