خبرنگاران سفیر هند در ایران

به گزارش تور هند ارزان، کابل- خبرنگاران- وزارت دفاع ملی افغانستان اعلام نمود که طی درگیری شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان مسلح در ولایت خوست، چهار فرمانده و 14 عضو این گروه کشته شدند.

خبرنگاران سفیر هند در ایران

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

در حالی که مقامات افغان همیشه از احتمال اعمال تحریم های آمریکا بر بندر استراتژیک چابهار ابراز نگرانی نموده اند، سفیر هند در تهران بیان کرد آمریکایی ها حق دخالت در این بندر را ندارند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، گدام دارمندرا سفیر هند در تهران درباره بندر استراتژیک چابهار که براساس توافقنامه سه جانبه هند، افغانستان و ایران در حال توسعه است، توضیح داد که آمریکا حق دخالت در این باره را ندارد.

این در حالی است که به نوشته روزنامه هندوستان تایمز دهلی نو مشغول توسعه این بندر است و تجهیزات سنگینی نیز برای این مهم از کشورهایی چون ایتالیا، فنلاند، آلمان و چین سفارش داده شده است.

دارمندرا با اشاره به فشارها گفت که هند تنها کشوری است که در روابط تجاری دوجانبه با ایران توافق تجاری براساس رویپه-ریال دارد.

© Sputnik / Shiva Abshenas

بندر چابهار ایران

10

وی اضافه نمود: ما در حال کار بر روی چابهار، خرید تجهیزات و آماده سازی چابهار هستیم، ما به آمریکایی ها گفته ایم که حق دخالت درباره چابهار را ندارند.

در سال های اخیر روابط تجاری کابل و تهران در حال افزایش بوده و ایران به بزرگترین شریک تجاری افغانستان تبدیل شده است.

افغانستان تجارت با ایران و استفاده از بندر چابهار را برای این کشور حیاتی اعلام نموده و خواهان لغو تحریم های آمریکا در روابط با تهران است.

تامس لینچ کارشناس دانشگاه دفاع ملی آمریکا نیز نقش بندر چابهار برای شکوفایی مالی افغانستان را حیاتی دانسته و تاکید می نماید که افغانستان نمی تواند به وسیله هوا واردات و صادرات کند.

وی اضافه نمود: افغانستان نمی تواند از راستا پاکستان به تجارت ادامه دهد زیرا این کشور برای هر چیزی باج گیری می نماید. شاهرگ مالی افغانستان از بندر چابهار می گذرد.

بندر چابهار در ایران به کالاهای صادراتی افغانستان دسترسی نامحدودی را به آب های آزاد داده و محصولات زراعتی افغانستان به وسیله این بندر به هند و سایر کشورها صادر می شوند.

چابهار یکی از شهرهای جنوب خاوری بلوچستان ایران و تنها بندر اقیانوسی این کشور است که در کرانهٔ دریای مَکُّران و اقیانوس هند واقع شده است. اسکله آن قابلیت پهلوگیری کشتی های اقیانوس پیما را دارد و از مناطق آزاد بازرگانی ایران است. بندر چابهار به دلیل موقعیت راهبردی، که نزدیک ترین راه دسترسی کشورهای محصور در خشکی آسیای مرکزی (افغانستان، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان) به آب های آزاد است از اهمیت فراوانی برخوردار است و سازندگی و سرمایه گذاری فراوانی در آن صورت می گیرد؛ از جمله ساخت اسکله و افزایش گنجایش بارگیری کشتی های اقیانوس پیما (در خلیج چابهار) و ساخت راه آهن به سوی آسیای میانه و احداث فرودگاه بین المللی این بندر یکی از مهم ترین چهارراه های کریدور شمال-جنوب بازرگانی جهانی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1215

به "خبرنگاران سفیر هند در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سفیر هند در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید