چین در آستانه سرانجام بحران کرونا

به گزارش تور هند ارزان، چینی ها که از دو ماه قبل درگیر بزرگترین بحران بهداشتی از زمان تاسیس چین نو در سال 1949 میلادی هستند، حالا می گویند انتها شیوع ویروس کرونا با تدابیر اتخاذ شده، نزدیک است. سفر شی جین پینگ رییس جمهوری چین به ووهان هم بیانگر این ادعا است.

چین در آستانه سرانجام بحران کرونا

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش تور هند ارزان به نقل از ایرنا، این کشور اگرچه در شروع شیوع ویروس با مشکلاتی روبرو شد و سوء اطلاع رسانی و اقدامات دیرهنگامش موجب شد تا ویروس به خارج از شهر ووهان مرکز استان هوبی سرایت کند، اما بسیار سریع توانست دست بکار گردد و جلو رشد این ویروس را بگیرد.

درس هایی که آن ها از شیوع ویروس گرفتند این بود که باید هرچه زودتر این ویروس را که از ارتباط بین انسان ها منتقل می گردد، کاهش دهند و مجبور شدند به روش های سنتی روی آورند که اصلی ترین آن قرنطینه بود.

قرنطینه ها ابتدا از شهر ووهان مرکز استان هوبی شروع شد و کل شهر و سپس استان هوبی قفل شد همزمان اقدامات قرنطینه با سرایت ویروس به دیگر نقاط چین به اجرا گذاشته شد به طوری که بیش از 80 شهر در سراسر کشور قرنطینه شدند.

در روزهای نخست ماه ژانویه شمار مبتلایان در این استان و در ووهان روزانه به بیش از 5 هزار نفر می رسید، اما با گذشت نزدیک به دو ماه چین پیروز شد این رقم را به زیر 100 کاهش دهد تازه ترین آمارها هم حاکی از ابتلای تنها 19 نفر در 24 ساعت گذشته است.

پیروزیت برجسته چین در روزهای گذشته این است که در بسیاری از مناطق در چهار روز گذشته موردی از کرونا وجود نداشته و موارد روزهای اخیر در بعضی از شهرها هم بسیار محدود و در حد صفر بوده است.

بیشترین تمرکز فعلا روی استان هوبی است که بتواند به این بحران انتها دهد این استان اعلام نموده است احتمالا تا اواسط ماه جاری میلادی شهرهایش از کرونا پاک خواهد شد و همه اقدامات روی ووهان مرکز استان متمرکز خواهد بود.

  • برنامه چین برای از سرگیری فراوری

جنب و جوش ها در شهرها و استان ها بیشتر شده است و دولت هواپیما، اتوبوس و قطارهایی را اختصاص داده است تا با نظم و برنامه ریزی خاص و با تدابیر ایمنی و بهداشتی کارگران را به شهرها و کارخانه ها بازگردانند.

بخش های فراوریی خود را برای از سرگیری فراوری دستکم تا خاتمه ماه جاری میلادی آماده می نمایند و سازمان بهداشت دنیای نیز کوشش های چین را ستوده است.

  • نقدها غیر منطقی آمریکا از چین

چینی ها البته در این مدت مورد انتقاد شدیدی نهاده شدند که در برابر این بیماری دیر اقدام نموده اند، اما بحث قرنطینه شهرها و یک ویروس ناشناخته موضوعی ساده نبود که دولتمردان بسرعت بتوانند آن را کنترل نمایند.

سرآمد همه این کشورها آمریکا بود که بسرعت درهای کشور را به روی مسافران چینی بست و پروازهایش را متوقف کرد حتی از کشورهای دیگر هم خواست در این زمینه به آمریکا بپیوندند فشار آمریکا بر چین در همه عرصه ها افزایش یافت از اینکه چین ناتوان در کنترل بیماری است و دنیا را به خطر انداخته است.

حتی روزنامه وال استریت ژورنال مطلبی منتشر کرد مبنی بر اینکه چین مرد بیمار آسیاست با این هدف که شیوع بیماری از چین است و دنیا را آلوده نموده است. آن ها در زمینه های تجاری چین را تحت فشار قرار دادند و اعلام کردند کرونا فرصت های شغلی و سرمایه گذاری را در چین از بین می برد و در آمریکا ایجاد می نماید و این به نفع آمریکا است.

همزمان اعلام کردند که چین باید توافق تجاری اولیه دو کشور برای خرید 200 میلیارد دلار کالا از آمریکا را اجرایی کند در غیر این صورت با فشارها و سرسختی های بیشتر واشنگتن روبرو خواهد شد.

رویارویی آمریکا با چین به حدی شدت گرفت که وزیر خارجه چین و شمار زیادی از مسئولان، روزنامه ها و رسانه های این کشور آمریکا را آماج انتقادهای خود قرار دادند.

رسانه های چین که حالا کشورشان بتدریج از چنگ این ویروس خلاص می گردد گفته اند اکنون این آمریکا است که در بوته ازمایش شیوع کرونا نهاده شده است و باید دید توانایی هایش برای کنترل این ویروس تا چه حد است.

  • انتقال تجربیات چین به کشورهای درگیر

چین در کنار این رویارویی، اما فرصت هایی هم برای اطلاع رسانی و همکاری متقابل داشته است از جمله با کشورهایی که کانون جدید شیوع بیماری بوده اند، چون کره جنوبی، ایتالیا، ایران، شیلی و سازمان بهداشت دنیای اطلاع رسانی متقابل داشته است.

اطلاعاتی که چین در این باره در اختیار کشورهای دیگر قرار داده و به سازمان بهداشت دنیای داده با نظر به اینکه پس از تجزیه و تحلیل این ویروس اجرا شده باعث شده است تا متخصصان دست بازتری برای ساخت واکسن و دارو برای ویروس داشته باشند.

اینکه فعلا منشا بیماری از کجا بوده است جای ابهام دارد کارشناسان می گویند این ویروس در ووهان کشف شده است، اما دلیل نمی گردد که این شهر کانون ان باشد، چین در این زمینه می کوشد اعتبار از دست رفته برگرداند.

  • آمریکا از چین عذرخواهی کند

این کشور در حال همکاری با کشورهای یاد شده است اقلام بهداشتی و پزشکی در اختیار آن ها قرار می دهد و برای یاری های بیشتر اعلام آمادگی نموده است چین تاکید دارد در شرایط فعلی فقط آمریکاست که به دلیل این همه انتقادها و فشارهایش باید از چین عذرخواهی کند و به دیگر کشورها نیز پیغام همکاری ارسال نموده است.

چین در روزهای نخست هدف انتقادهای فراوانی نهاده شد، اما دولتمردان کماکان به صورت یکپارچه توانستند در طول دو ماه با اقداماتی جسورانه و با قبول خساراتی بسیار سنگین از لحاظ مالی و اعتبار دنیای، شیوع بیماری را به صفر نزدیک نمایند.

دولت چین و حزب حاکم اکنون روی این موضوع متمرکز شده است که اعتبار کشور را بازگرداند و نشان دهد که همچنان بر اوضاع مسلط است این کشور که در روزهای آینده به سمت از سرگیری فراوری می رود احتمالا با عبور از این برهه خود را برای خریدهای دنیای بیشتر نیز آماده می نماید تا تعهدات خود را نیز عملی نموده باشد.

سیزی جو تحلیلگر مسایل چین می گوید که ما البته به دلیل همین خریدها شاید نتوانیم بسرعت میزان مصرف در کشور را بالا ببریم، اما فشار برای اینکه تقاضا افزایش یابد، وجود دارد. به گفته وی مصرف بیشتر مردم و تقاضای فزاینده فراوری نماینده ها را ترغیب می نماید تا فعالیت هایشان را به طور کامل شروع نمایند و اینکه کمبودهای بسیاری در بازار چین و دنیا وجود دارد که باید با این فراوریات رفع گردد.

او می گوید بحران کرونا که دو ماه قبل چین را آماج انتقادها و فشارها قرار داد حالا می تواند فرصتی برای این کشور باشد تا قدرت خود را تحکیم نموده و با قدرتی بیشتر از قبل زمام امور را در اختیار بگیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 961

به "چین در آستانه سرانجام بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین در آستانه سرانجام بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید