پیغام وزیر فرهنگ همزمان با روز بزرگداشت ابوعلی سینا

به گزارش تور هند ارزان، تهران (پانا) - محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ به مناسبت روز بزرگداشت ابوعلی سینا، دانشمند و حکیم بزرگ ایران زمین پیامی صادر کرد.

پیغام وزیر فرهنگ همزمان با روز بزرگداشت ابوعلی سینا

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن پیغام وزیر فرهنگ به توضیح زیر آمده است:

جغرافیای معرفتی و فرهنگی ایران اسلامی، بالنده به وجود حکیمان و دانشمندانی است که هر یک، سهمی انکارناپذیر در غنای فرهنگ، هنر و اندیشه این سرزمین داشته اند. در این میان، نقش ممتاز شخصیتی چون شیخ الرئیس ابوعلی سینا کتمان ناشدنی است؛ عالم و حکیمی که نه تنها فرید عصر خود که فرید تمامی اعصار و دهور است.

بوعلی هزار سال پیش یعنی در قرن چهارم هجری مرزهای علم و ادب و حکمت را در نوردید و در وادی عشق و معرفت سکنی گزید. او در تاریکی قرون وسطای مغرب زمین، یک حادثه بود؛ از آن رو که در سیاهی و تاریکی و هیچ ندانی، چراغی بر افروخت و چونان آفتابی از این سوی دنیا، بر دنیایان فروغ و روشنایی بخشید.

بوعلی و شیخ شهاب الدین سهروردی دو اندیشه تابناکِ حکمی هستند که در یک امتداد خطی در جغرافیای ایران اسلامی چشم نوازی می نمایند؛ یکی در همدان با مشرب مشایی و دیگری در سهرورد زنجان با رویکرد اشراقی. چه زیباست آن روز که راهی گگردده گردد بین سهرورد و همدان تا از این رهگذر اشراق و مَشاء همنشینی صمیمانه ای را با یکدیگر تجربه نمایند و گردشگران علمی و فسلفی از سرتاسر دنیا رهسپار سهرورد و همدان شوند تا هم موطن شیخ اشراق را تماشا نمایند و هم به ملاقات بوعلی در هگمتانه بشتابند. بی تردید پیوند خط سیر سهرورد و همدان، می تواند جریان جدیدی را برای علاقه مندان و پژوهشگران این حوزه به بار آورد و این یکی از برنامه های جدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت مردمی است.

شایسته است که همدان به پایگاه ابن سینا پژوهی دنیا تبدیل و آثاری در خور درباره آراء فلسفی ابن سینا منتشر گردد و از آراء او به تعبیر رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) منظومه سازی گردد؛ خصوصاً از این منظر که دنیا بوعلی را از نگاه طب می شناسد، اما ما باید بوعلی را از همه زوایا از فقه و فلسفه و تفسیر گرفته تا منطق و ادب و عرفان به دنیایان بشناسانیم. این چنین می توان نقبی به گذشته برای ساختن حال و آینده زد؛ نه صرفاً از این نگاه که گذشته ما پرافتخار است که هست، بلکه با این نگاه که چگونه می توان گذشته پرافتخار را به فردای پرافتخارتر در تمدن نوین اسلامی متصل کرد.

یکم شهریور، زادروز این حکیم و دانشمند بزرگ را که مزیّن به روز پزشک است، به تمامی دوستداران آثار و مفاخر فرهنگی ایران به ویژه پزشکان گران قدر و اصحاب علم و معرفت در ایران و سرتاسر دنیا تبریک می گویم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 شهریور 1401 بروزرسانی: 4 شهریور 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2211

به "پیغام وزیر فرهنگ همزمان با روز بزرگداشت ابوعلی سینا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام وزیر فرهنگ همزمان با روز بزرگداشت ابوعلی سینا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید