دژپسند: دولت فشاری به بانک مرکزی برای فروش 2 میلیارد دلار ارز نداشته است

به گزارش تور هند ارزان، تهران (پانا) - وزیر امور اقتصاد و دارایی از افزایش 48 درصدی ارزش صادرات کشور در دو ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل اطلاع داد و ابراز امیدواری کرد این فرایند رو به رشد در صادرات و تجارت خارجی تداوم یابد.

دژپسند: دولت فشاری به بانک مرکزی برای فروش 2 میلیارد دلار ارز نداشته است

به گزارش وزارت امور اقتصاد و دارایی، فرهاد دژپسند در حاشیه دو نوبت نشست با وزیر دارایی عراق درخصوص بعضی شائبه ها مبنی بر فشار دولت به بانک مرکزی برای فروش 2 میلیارد دلار ارز و تبدیل آن به ریال و تأمین مالی 375 هزار میلیارد تومانی دولت از این طریق، اضافه کرد: این خبر درست نیست، زیرا 2 میلیارد دلار یا 2.5 میلیارد دلاری که در بعضی از سایت ها یا خبرگزاری ها ذکر شده است از نظر عددی به هیچ وجه با آن عدد 375 هزار میلیارد تومانی که گفته شده سازگاری ندارد، مگر ممکن است دولت در مدت 2 ماه از بانک مرکزی بخواهد معادل 375 هزار میلیارد تومان را در بازار تبدیل به ریال کند؟

وی گفت: به شدت این موضوع را تکذیب می کنم و در واقع به جز تنخواهی که از بانک مرکزی هر سال گرفتیم در این دو ماه هیچ دریافتی اضافی نداشتیم، این رویه یک سابقه دیرینه تاریخی است و تاکید می کنم که هیچ گونه مطالبه مالی از این راستا از بانک مرکزی نداشته ایم.

دژپسند در ادامه سخنان خود به فرمول قانونی استفاده از تنخواه سالیانه اشاره نمود و گفت: بر اساس قانون سالیانه به اندازه سه درصد بودجه عمومی دولت می توانیم از تنخواه گردان بانک مرکزی استفاده کنیم و این فرآیند نیز سیال است؛ به گونه ای که ممکن است در ابتدای ماه این تنخواه دریافت و در طول ماه بر اساس درآمدهای دولت این تنخواه تسویه گردد و سقف آن هم در امسال 41 هزار میلیارد تومان است.

حجم تجارت ایران و عراق در مقایسه با حجم اقتصادشان ناکافی است

وی درخصوص محور گفت وگوها و دستاوردهای 2 نوبت نشست با وزیر دارایی عراق و هیات همراه، اضافه کرد: حجم تجارت بین ایران و عراق در مقایسه با حجم اقتصاد و تجارت دو کشور، قابل توجه اما ناکافی است.

وزیر اقتصاد ابراز امیدواری کرد با تفاهم های به دست آمده، میزان تجارت میان ایران و عراق بیش از پیش افزایش یابد.

وی با بیان اینکه سابقه دیرینه و فرهنگ مشترک بین ایران و عراق چنین اقتضاء می نماید که ما در خصوص توسعه روابط مالی دو کشور تدابیر ویژه ای بیاندیشم، ادامه داد: یکی از بحث هایی که به آن پرداخته شد، برطرف مسائل گمرکی دو طرف بود که بحث ها و تفاهم های خیلی خوبی انجام و قرار شد گفت وگوها و همکاری ها در این زمینه تداوم یابد.

دژپسند با تاکید بر توافق طرفین درخصوص تبادل تجربیات در زمینه فعالیت های گمرکی و تسهیل تجارت بازرگانان دو کشور، اعلام نمود: در همین خصوص قرار شد رییس کل گمرک جمهوری اسلامی، به زودی سفری به عراق داشته باشد و تدابیر و هماهنگی های بیشتری در ارتباط با توسعه روابط تجاری اندیشیده گردد.

وزیر امور اقتصاد و دارایی، موضوع بعدی مورد توافق در مذاکره با همتای عراقی خود را سرمایه گذاری مشترک طرفین اعلام نمود و گفت: اکنون هم سرمایه گذاران ایرانی و عراقی در هر دو کشور مشغول به کار هستند، اما بنا بر مذاکرات قرار شد سازماندهی ویژه ای در این ارتباط داشته باشیم تا حجم سرمایه گذاری خارجی دو طرف در قالب ایجاد شهرک های صنعتی جدید و یا صورت های دیگر افزایش یابد.

وی، توسعه همکاری ها در ارتباط با حمل و نقل ریلی مسافر و کالا بین دو کشور را از موضوعات دیگر مورد توافق در نشست خود با طرف عراقی عنوان و ابراز امیدواری کرد تا این همکاری ها هر چه سریع تر توسعه یابد.

فزونی ایران در زمینه لبنیات و کشاورزی

در ادامه علی علاوی وزیر دارایی عراق نیز طی سخنانی در انتها این نشست با ابراز رضایت از گفت وگوهای امروز با همتای ایرانی خود، به تفاهم های به دست آمده از جمله تفاهم های گمرکی و سرمایه گذاری مشترک اشاره نمود و گفت: امروز دو طرف به نتایج خیلی خوبی در زمینه هماهنگی های گمرکی در همه گذرگاه های مرزی رسیدند.

علاوی، تسهیل تجارت بین دو کشور و توسعه خط آهن شلمچه- بصره را از جمله دیگر تفاهم های این نشست برشمرد که می تواند به گسترش تجارت بین دو کشور یاری شایانی کند.

وزیر اقتصاد و دارایی عراق اضافه کرد: در زمینه تشویق سرمایه گذاری تجار جمهوری اسلامی در عراق به ویژه در زمینه لبنیات و کشاورزی به توافق های خوبی رسیدیم و ایران فزونی خوبی در این زمینه دارد و امیدوارم به زودی توافقنامه های جدیدی را در این زمینه ها امضاء کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1759

به "دژپسند: دولت فشاری به بانک مرکزی برای فروش 2 میلیارد دلار ارز نداشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دژپسند: دولت فشاری به بانک مرکزی برای فروش 2 میلیارد دلار ارز نداشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید