تلاش برای واگذاری سرخابی ها تا سرانجام سال

به گزارش تور هند ارزان، مدیرعامل فرابورس به تشریح آخرین شرایط واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و عرضه سهام این دو باشگاه در فرابورس پرداخت و گفت: تلاش می شود سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان سال در فرابورس عرضه شود.

تلاش برای واگذاری سرخابی ها تا سرانجام سال

امیر هامونی با بیان اینکه جلسات برای واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی به صورت مستمر ادامه دارد، اظهار کرد: این جلسات بین فرابورس، وزارت ورزش و جوانان و سازمان خصوصی سازی هر هفته ادامه دارد و این موضوع در حال پیگیری است تا چنانچه موانع برطرف شود شاهد ورود باشگاه ها به بازار سرمایه باشیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا طبق وعده مسئولان دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان سال جاری واگذار می شوند یا خیر؟ پاسخ داد: تلاش این است که این واگذاری تا پایان سال جاری صورت بگیرد.

اماواگرهای واگذاری سرخابی ها

بر اساس این گزارش، بیش از یک سال از نامه وزیر ورزش و جوانان به رئیس جمهوری مبنی بر واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می گذرد و باوجوداینکه حسن روحانی به آن پاسخ مثبت داده، این واگذاری همچنان در هاله ای از ابهام واقع شده است. از آن زمان تا به امروز صحبت های زیادی درباره قیمت گذاری و نحوه واگذاری این دو باشگاه به گوش می رسد اما این اظهارنظرها هم راستا نیستند.

در روزهای پایانی سال گذشته سازمان خصوصی سازی گفت که این دو باشگاه توسط کارشناسان قیمت گذاری شده و قرار است در اولین فرصت در سال 1398 جلسه هیئت واگذاری برگزار و این قیمت در این جلسه تأیید یا رد شود. اما اوایل تابستان بود که علی اشرف عبدالله پوری حسینی - رئیس سابق سازمان خصوصی سازی - گفت که مقدمات واگذاری این دو باشگاه هنوز فراهم نشده است و مشغول آماده سازی این دو باشگاه برای واگذاری هستیم.

بااین حال مجلس شورای اسلامی گفت که واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس باید تا پایان شهریور صورت گیرد. مجلس همچنین تأکید کرد که این دو باشگاه نه از طریق مزایده بلکه باید از طریق فرابورس واگذار شوند.

به این ترتیب، سرخابی ها باید تمام الزاماتی که برای عرضه شدن در فرابورس مورد نیاز است را با دقت رعایت کنند و در چارچوب آن عرضه اولیه شوند و این در حالی است که تا همین چند ماه پیش سر داشتن یا نداشتن صورت های مالی حسابرسی شده و سودده یا زیان ده بودن این دو باشگاه حرف وحدیث های زیادی وجود داشت.

در این راستا، مدیرعامل فرابورس چندی پیش در پاسخ به سؤالی در خصوص واگذاری دو باشگاه ورزشی پرسپولیس و استقلال، با اشاره به اینکه ما پیش ازاین صورت های مالی از این دو باشگاه دریافت کرده ایم اما تا به امروز درخواست رسمی برای ورود به فرابورس از سوی این باشگاه ها مطرح نشده است، گفت: در قانون بودجه، وزارت ورزش و جوانان مکلف شده است سهام باشگاه های پرسپولیس و استقلال را از طریق بازار پایه فرابورس واگذار کند و سازمان بورس، بازار سرمایه و فرابورس ایران به طور کامل آمادگی بررسی شرایط این دو باشگاه برای ورود به فرابورس را دارد که به محض دریافت درخواست رسمی، شرایط آن ها برای ورود به فرابورس را بررسی می کنیم.

بااین حال، مسعود سلطانی فر - وزیر ورزش و جوانان - درباره واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس پس از نشست با کمیسیون اصل 44 قانون اساسی در این رابطه، به تاریخچه خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس اشاره کرد و گفت که این واگذاری تا پایان سال انجام می شود.

نهایی نشدن گزارش حسابرسی

چندی پیش نیز ابوالقاسم شمسی - معاون سازمان خصوصی سازی - از برگزاری جلسات هفتگی و گاه هفته ای دو بار به صورت منظم از شهریورماه سال جاری خبر داد و گفت: در آبان ماه با حضور رئیس سازمان خصوصی سازی، معاونان و کنندگان وزارت ورزش و جوانان و سازمان بورس و هر دو باشگاه پرسپولیس و استقلال جلسات متعدد برگزار شده و اقدامات خوبی انجام شد تا بتوانیم از طریق فرابورس پذیرش بگیریم.

با نظر بسیار مساعد وزیر ورزش و جوانان و مصوبه دی ماه سال 1391 هیئت وزیران در خصوص انتقال مجموعه های ورزشی بین اداره کل جوانان و وزارت ورزش و هر یک از شرکت های استقلال و پرسپولیس مقرر شد کارشناسان دادگستری، بررسی ها و کارشناسی ها اجرا شده و با رقمی که اعلام می شود، گزارش توجیهی برای افزایش سرمایه و خروج از ماده 141 برای این دو شرکت انجام شود. از دیگر اقدامات اجرا شده در جریان واگذاری این دو باشگاه، برگزاری مجمع سال 1397 دو باشگاه بود. مقرر شده است که مجمع سال 1398 هم اوایل دی ماه برگزار شود. علت این تأخیر نهایی نشدن گزارش حسابرس قانونی برای دو شرکت است.

به گفته معاون سازمان خصوصی سازی، وزیر ورزش و جوانان تکالیفی در مجمع دوم مهرماه سال 1397 مشخص کرد تا هیئت مدیره های دو شرکت به اجرای آنها پرداخته و بندهایی که حسابرس داشت، برطرف کنند. ثبت علائم تجاری در طبقات 45 گانه از دیگر اقدامات مؤثر بود که برای یکی از باشگاه ها اجرا شده و فقط موضوع ارزش گذاری مانده که آن هم در حال انجام است. باشگاه دیگر هم علائم تجاری در سه طبقه ثبت کرده و در حال پیگیری است تا همه طبقات توسط کارشناسان دادگستری ارزیابی و در دفاتر مربوطه ثبت شود.

طبق آنچه شمسی به آن تأکید کرده، آمادگی و پذیرش در فرابورس و مشخص دو مشاور به همین منظور از دیگر اقدامات مثبتی است که انجام شده و قرارداد آنها هم، ابلاغ شده است. افزایش انضباط مالی از دیگر تصمیمات مهم در جریان واگذاری ها بود که به همین دلیل مقرر شد با توجه به گزارش حسابرسی، کمیته حسابرسی و مشخص حسابرس داخلی تشکیل شود تا بتواند نظم و انضباط مالی هر دو باشگاه را ارتقا دهد. هفته ای دو جلسه در سطوح کارشناسی و با حضور مدیران باشگاه، کنندگان وزارت ورزش، مدیران فرابورس و دو مشاور مشخص شده در سازمان خصوصی سازی به منظور تسریع مراحل پذیرش از طریق فرابورس و پس ازآن تابلوی دوم بورس برگزار می شود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 797

به "تلاش برای واگذاری سرخابی ها تا سرانجام سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش برای واگذاری سرخابی ها تا سرانجام سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید