ویزا تجاری میان ایران و قزاقستان لغو گردد

به گزارش تور هند ارزان، همایش تجاری ایران و قزاقستان در چارچوب هفدهمین کمیسیون مشترک دو کشور برگزار گردید. در این رویداد وزیر جهادکشاورزی، رئیس اتاق ایران، معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و هم گرایی قزاقستان و جمعی از فعالان مالی دو کشور حضور داشتند.

ویزا تجاری میان ایران و قزاقستان لغو گردد

در این هملیش، بخش خصوصی ایران ضمن تاکید بر تسهیل فرایند حمل ونقل بین دو کشور خواهان حذف ویزا تجاری برای تسهیل رفت وآمد تجار بین دو کشور شد.

بسترهای توسعه مناسبات تجاری بین ایران و قزاقستان تقویت گردد

محمدرضا کرباسی، معاون بین الملل اتاق ایران در این مراسم با نگاهی به حجم روا بط تجاری دو کشور توضیح داد: متاسفانه با وجود ظرفیت های بالا از سال 2016 تا کنون شاهد فرایند نزولی سطح مناسبات هستیم. به نظر بسترهای لازم برای توسعه همکاری ها فراهم نیست. چناچه این الزامات با همت مقامات دولتی در کمیسیون مشترک، فراهم گردد، حجم روابط تجاری دو کشور می توان به بیش از 2 میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

او، فقدان مراودات مستقیم بانکی، پیچیده بودن شرایط صدور ویزا از سوی قزاقستان، کمبود پروازهای مستقیم و بالا بودن هزینه رفت وآمد بین دو کشور، کمبود امکانات در بنادر دو کشور و در نتیجه بالا بودن هزینه ها و در نهایت شرایط سخت حضور شرکت های خدمات فنی مهندسی ایرانی در قرافستان را از جمله مهم ترین چالش های پیش روی فعالان مالی دانست.

کریدور ایران-ترکمنستان- قزاقستان فعال تر گردد

در ادامه غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با اشاره به اینکه در دوران کرونا علی رغم بعضی پروتکل ها، مرزهای بین ایران و قزاقستان بسته نشد و دو کشور به وسیله دریا با هم در ارتباط بودند، گفت: توسعه مناسبات ایران با قزاقستان جزو اولویت های دولت ایران به شمار می رود و خوشبختانه ظرفیت همکاری ها بسیار زیاد است، هرچند حجم روابط در سطح مناسبات سیاسی نیست پس باید گام های عملیاتی برای افزایش سطح روابط برداشته گردد.

به اعتقاد شافعی کریدور ایران- ترکمنستان- قزاقستان جایگاه ویژه ای در افزایش و تسهیل تجارت بین دو کشور دارد و باید مورد توجه دو طرف باشد. در این بین تسهیل روابط دریایی بین ایران و قزاقستان بسیار مهم و موثر است.

او همکاری در بخش صادرات کالاهای صنعتی و خدمات فنی مهندسی، همکاری در حوزه بیوتکنولوژی و گردشگری سلامت را نیز ممکن ارزیابی کرد.

بر اساس اظهارات شافعی در حال حاضر حجم روابط تجاری ایران و قزاقستان برابر با 440 میلیون دلار است که باید افزایش پیدا کند.

امکان افزایش سطح مناسبات ایران و قزاقستان تا سقف 3 میلیارد دلار

سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی نیز درباره سطح مناسبات دو کشور به ضرورت کوشش های بیشتر بخش خصوصی اشاره و اعلام کرد: سطح تجارت و سرمایه گذاری مشترک بین ایران و قزاقستان مناسب نیست. در حال حاضر مقدار صادرات ایران به قزاقستان 165 میلیون دلار و واردات ایران از این کشور 275 میلیون دلار برآورد می گردد که آمار رضایت بخشی نیست.

وزیر کشاورزی با اشاره به تاکید و کوشش دو طرف بر استمرار روابط تاکید نمود: اگر زمینه ها و بسترها را با همکاری دو طرف مهیا کنیم، امکان افزایش مناسبات تا 3 میلیارد دلار در بازه زمانی سه ساله را داریم.

بر اساس اظهارات او برنامه های خوبی برای همکاری بلندمدت بین دو کشور وجود دارد که توافق برای تشکیل شورای تجاری مشترک، برگزاری نمایشگاه توانمندی های ایران در قزاقستان در بهار سال 1401، ایجاد کمیته مشترک خدمات بانکی برای استفاده از ارزهای ملی در تجارت، توسعه حمل ونقل و تسهیل شرایط تعرفه ای و تقویت حمل ونقل دریایی از جمله آنهاست و باید در نشست کمیسیون مشترک مطرح شده و درباره آنها به نتیجه برسیم.

ساداتی نژاد در سرانجام بر لزوم حذف ویزا تجاری در راستای تقویت سطح مناسبات دو کشور تاکید نمود.

از ابزار موجود در راستای تقویت مناسبات تجاری یاری بگیریم

باخیت سلطان اف، معاون نخست وزیر و وزیر تجارت و هم گرایی قزاقستان به مجموعه کالاهایی که از ایران به این کشور و برعکس صادر شده، اشاره و نقش بخش لجستیک را در این فرایند بسیار مهم ارزیابی کرد و معتقد است کریدور ایران، ترکمنستان و قزاقستان جایگاه بسرایی در کاهش هزینه های تجاری دارد و دراین راستا وارد مذاکره با ترکمنستان شدیم تا سطح تعرفه های ترانزیت را کاهش داده و به تسهیل فرایند تجارت دو کشور یاری کند؛ قرار است این موضوع برای سه ماه اجرایی گردد و امیدوارم ادامه دار باشد.

او با بیان اینکه سال گذشته قراردادهایی به ارزش 5 میلیون دلار بین شرکت های ایرانی و ازبکستانی امضا شد، توضیح داد: این امکان وجود دارد که سطح روابط خود را ظرف سه سال تا سه برابر افزایش دهیم برای این منظور باید از امکانات خود بهره ببریم. ابزارهایی وجود دارد که می تواند با وجود تحریم زمینه تجارت را فراهم کند.

علاقه فعالان مالی قزاقستان به همکاری با ایران در حوزه پتروشمی

مجید صمدزاده صابر، سفیر ایران در نورسلطان از درک متقابل و همکاری های دو جانبه در سطوح منطقه ای و بین المللی بین ایران و قزاقستان سخن گفت و تاکید نمود: روابط مالی دو کشور را در چهار محور بازرگانی، معدن، حمل ونقل و کشاورزی تعریف کردیم و در کوششیم به این محورها، انرژی را هم اضافه کنیم.

بر اساس اظهارات او مجوز پروازهای منظم تا دو پرواز در هفته از طرف قزاقستان ظرف 15 روز اخیر داده شده که مایه امیدواری است.

صمدزاده صابر، از علاقه تجار قزاقستانی برای همکاری با ایران در حوزه پتروشیمی و فرآورده های نفتی اطلاع داد و خواهان برنامه ریزی در این حوزه شد.

برگزاری اولین نمایشگاه اختصاصی ایران در قزاقستان در ابتدای تابستان سال 1401

امیرعابدی، رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان از برنامه ریزی برای برگزاری اولین نمایشگاه اختصاصی ایران در قزاقستان در ابتدای تابستان سال 1401 اطلاع داد و گفت: در حال حاضر نبود اطلاعات مهم ترین چالشی است که در فرایند تجارت بین دو کشور مطرح است.

به اعتقاد این فعال مالی وجود دفتر مشاور خدمات تجاری که قرار است به زودی در شهر آلماتی راه اندازی گردد فرصتی را فراهم می نماید تا در این راستا شاهد ارتقای سطح مناسبات تجاری بین دو کشور باشیم.

عابدی تاکید نمود: در حال حاضر مطالبه تجار بخش خصوصی لغو ویزا است.

در انتهای این نشست عبدالله مهاجر دارابی، رئیس اتاق ساری به تجربه پیروز در روسیه درباره ایجاد دفتر تجاری به منظور ارائه مشاوره های تجاری و خدماتی از این دست به فعالان مالی دو طرف اشاره و از طرف بخش خصوصی برای راه اندازی این دفتر در قزاقستان اعلام آمادگی کرد.

بعلاوه دباغ، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سیستم ساختمانی قالب های سبک فولادی سردنوردشده نیز از ظرفیت های بالای ایران در حوزه خدمات فنی مهندسی گفت و یادآور شد: ایران در عرصه خدمات فنی مهندسی، پروژه های قابل توجهی را در سطح منطقه اجرا نموده است. در صورتی که شرایط برای سرمایه گذاری در این کشرو فراهم گردد، شرکت های ایرانی آمادگی لازم برای حضور در بازار قزاقستان را دارند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2113

به "ویزا تجاری میان ایران و قزاقستان لغو گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویزا تجاری میان ایران و قزاقستان لغو گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید