تظاهرات ضد پوتین در روسیه، دستگیری 5 هزار معترض (

به گزارش تور هند ارزان، شوکر را زمین بگذار یکی از یک شعارهای معترضان علیه پلیس بود.

تظاهرات ضد پوتین در روسیه، دستگیری 5 هزار معترض (

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

پلیس ضد شورش روسیه معترضان به بازداشت الکسی ناوالنی، منتقد عظیم پوتین را متفرق و بیش از 5 هزار نفر را بازداشت کرد. هواداران ناوالنی در میان سرمای شدید و تهدیدات قضایی خواهان آزادی منتقد کرملین شدند.

به گزارش خبرنگاران، الکسی ناوالنی مخالف برجسته پوتین است که به تازگی بازداشت شد.

به نوشته رویترز، پلیس ضد شورش روسیه در یک نمایش امنیتی گسترده مرکز مسکو را بست؛ عابران را در نزدیکی کاخ کرملین محاصره و ایستگاه های مترو را تعطیل و صدها نیروی ضد شورش را در زیر برف مستقر کرد.

گروهی از معترضان در این میان با شعار آزادش کنید به سمت زندان شمالی مسکو حرکت کردند. ناوالنی در این زندان نگهداری می گردد. در صحنه ای دیگر از این تظاهرات معترضان دست های خود را بالای سرشان بردند و خطاب پلیس ضد شورش اعلام نمودند: ما دشمن شما نیستیم.

پلیس رفت و آمد در مرکز مسکو را محدود کرد/ عکس: REUTERS

ناوالنی 44 ساله حدود دو هفته پیش پس از بازگشت به مسکو در فرودگاه بازداشت شد. او در تابستان گذشته در روسیه با یک ماده محرک عصبی، مسموم شد و برای درمان به آلمان منتقل شد.

وی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را به صدور دستور مسمومیت خود متهم می نماید؛ ادعایی که کرملین آن را بارها رد نموده است.

بازگشت دراماتیک ناوالنی از آلمان به روسیه در حالی صورت گرفت که مقامات روسی از قبل به وضوح او را تهدید به بازداشت نموده بودند. بازداشت ناوالنی دو اعتراض عظیم آخر هفته ای در روسیه را در پی داشت و چالش عظیمی برای پوتین محسوب می گردد که به مدت دو دهه بر فضای سیاسی روسیه حکم رانده است.

یولیا ناوالنی همسر الکسی ناوالنی منتقد برجسته پوتین در میان تظاهرنمایندگان/ عکس: اینستاگرام یولیا ناوالنی

یولیا معترض 40 ساله در مسکو در این باره گفت که با وجود حمله وحشتناک نیروهای پلیس در شب گذشته و اطلاع از عواقب ناشی از تجمع، در این تظاهرات شرکت نموده است.

او گفت: من درک می کنم در کشوری بی قانون زندگی می کنم. در کشوری پلیسی، بدون دادگاهی مستقل. در کشوری که فساد حکومت می نماید. وی اضافه نمود: دوست دارم جور دیگری زندگی کنم.

بی بی سی در این باره نوشت: تظاهرات در روسیه خطرناک است. اگر معترضان از باتوم (باطوم) یا تیر پلیس فرار نمایند، احتمالا اخراج شده، با جرایم سنگین یا پیگرد قانونی روبرو می شوند.

مقامات در مسکو کوشش کردند تا از تجمع متعرضان در یک نقطه ممانعت نمایند. به همین دلیل اختلاف بر سر تعداد معترضان بیشتر از تظاهرات هفته قبل به نظر می رسد.

در صحنه ای دیگر از تظاهرات، پلیس معترضان را به سمت محل عبور خودروها در مرکز شهر راهنمایی کرد. در این بخش خودروسواران به معترضان علامت پیروزی نشان می دادند.

خبرنگار بی بی سی در مسکو گفت: بیشتر معترضان هوادار ناوالنی نیستند بلکه از نحوه رفتار با او شوکه اند. بیشتر آنها ناوالنی را نماد مقاومت توصیف کردند و از تغییر سخن می گویند.

به گفته این تحلیلگر، هیچ یک از این ها به معنای برکناری پوتین نیست. او هنوز از حمایت قابل توجهی برخوردار است. اما این فرایند می تواند دو دهه درخشش قدرتمندانه او را کاهش دهد.

رویترز نوشت: پلیس اعلام نمود که معترضان می توانند به دلیل شرکت در یک تظاهرات غیرقانونی تحت پیگرد قرار گیرند. آنها هشدار دادند که این تظاهرات می تواند کرونا را گسترش دهد.

جمعیت در سن پترزبورگ خطاب به نیروهای پلیس فریاد زد: شوکر را زمین بگذار/ عکس: رویترز

هواداران و متحدان ناوالنی با استفاده از شبکه های اجتماعی بارها مکان تجمعات خود را تغییر دادند و معترضان را در مناطق مختلف مسکو پراکنده کردند. این موضوع متفرق کردن معترضان را سخت تر کرد.

پلیس تعداد معترضان در تظاهرات یکشنبه را حدود 2 هزار نفر تخمین زد. خبرنگاران رویترز جمعیت تظاهرات را حدود چند ده هزار نفر اعلام نمودند و گفتند که تعداد معترضان در مقایسه با هفته گذشته کمتر بوده است.

در سن پترزبورگ و مسکو پلیس برای بازداشت معترضان از زور و فشار و در مواردی از شوکرهای غیرکشنده استفاده کرد. یکی از معترضان با سر خونی و باندپیچی شده دیده شد.

دهها نفر از مردم شهر Yakutsk در سیبری در هوای بسیار سرد این منطقه در اعتراض به بازداشت ناوالنی اعتراض کردند/ عکس: GETTY IMAGES

به گزارش گروه او وی دی اینفو (OVD-Info) ، حدود 5 هزار نفر در تظاهرات سراسری روسیه بازداشت شدند. حدود 1450 نفر آنها در مسکو شناسایی شدند. او وی دی اینفو یک سازمان غیردولتی است که راهپیمایی ها در روسیه را آنالیز می نماید.

یولیا ناوالنی همسر منتقد برجسته کرملین در میان بازداشت شدگان قرار داشت و کمی بعد آزاد شد.

یک معترض در شهر ولادی وستوک خاور دور روسیه (شرقی ترین بخش این کشور) ماسکی را با نوشته پوتین باید استعفا دهد را بر صورت زده است/ عکس: رویترز

او قبل از پیوستن به اعتراضات در حساب اینستاگرامی اش نوشت: اگر ساکت بمانیم، آنها فردا به سراغ هر کدام از ما می آیند.

این تظاهرات پس از بازداشت خانگی یا دستگیری بعضی از متحدان ناوالنی در هفته گذشته برگزار گردید.

محکومیت آمریکا، واکنش روسیه

آنتنی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا آنچه را که به گفته وی استفاده مداوم از تاکتیک های خشن علیه روزنامه نگاران و معترضان صلح طلب است را محکوم کرد و خواهان آزادی ناوالنی شد.

معترضان به بازداشت الکسی ناوالنی منتقد پوتین در 31 ژانویه 2021 دربرابر پلیس سن پترزبورگ ایستاده اند- نمای کلیسای سنت ایزاک در پشت سر آنها دیده می گردد/ عکس: رویترز

وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش، آمریکا را به نفاق، مداخله و کوشش به تشویق معترضان در راستای سیاست های مهار روسیه متهم کرد.

غرب نیز از مسکو خواسته تا ناوالنی و متحدانش را آزاد کند. آنها از جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواسته اند تا 35 نفر از متحدان نزدیک پوتین را تحریم کند.

نیروهای ضد شورش یک منتقد به بازداشت الکسی ناوالنی منتقد پوتین در مسکو را بازداشت کردند/ عکس: رویترز

تصاویر به دست آمده از اعتراضات شهر ولادی وستوک در خاور دور روسیه، معترضان را دست در دست یکدیگر در دمای منفی 13 درجه سانتی گراد نشان می دهد که شعار پوتین سارق است را فریاد می زنند. او وی دی اینفو می گوید پلیس صدها نفر در این شهر را بازداشت نموده است.

ده ها نفر نیز در شهر Yakutsk سیبری در دمای منفی 42 درجه تجمع کردند. او وی دی اینفو اعلام نمود که 11 نفر در شهر تومسک سیبری بازداشت شدند. ناوالنی در آخرین سفرش که منجر به مسمومیت و فرود اضطراری هواپیمایش شد، از این شهر بازدید کرد.

تظاهرات معترضان به بازداشت الکسی ناوالنی منتقد کرملین در سنت پترزبورگ/ عکس: روسیه

روی پلاکارد عبارت روسیه بدون پوتین نوشته شده است- تظاهرات گروهی از معترضان به بازداشت الکسی ناوالنی در برلین آلمان/ عکس: رویترز

یک زن معترض به بازداشت الکسی ناوالنی در مقابل صف نیروهای پلیس در شهر سن پترزبورگ روسیه ژست گرفته است/ عکس: رویترز

تظاهرات روسیه در اعتراض به بازداشت الکسی ناوالنی منتقد پوتین در مسکو/ عکس: رویترز

منبع: عصر ایران
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1577

به "تظاهرات ضد پوتین در روسیه، دستگیری 5 هزار معترض (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات ضد پوتین در روسیه، دستگیری 5 هزار معترض ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید