تاثیر ساختمان ها بر گسترش شیوع بیماری هایی مثل کرونا

به گزارش تور هند ارزان، یک مطالعه جدید توسط جمعی از محقان دانشگاه های مختلف آمریکا به آنالیز نحوه تاثیر ساختمان ها و طراحی آنها بر گسترش بیماری های مسری نظیر کووید-19 پرداخته است.

تاثیر ساختمان ها بر گسترش شیوع بیماری هایی مثل کرونا

جهت دریافت خدمات مشاوره بازسازی منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فیز، فاصله گذاری اجتماعی مانع از جمع شدن آمریکایی ها مانند بسیاری دیگر از مردم جهان در بیرون از خانه های خود شده است تا شیوع بیماری همه گیر کووید-19 کاهش یابد. اما بعضی از ساختمان ها مانند بیمارستان ها و فروشگاه های مواد غذایی ناچارند باز بمانند و همچنین بعضی از دیگر مشاغل موظف به رفتن به محل کار هستند.

اما نقش طراحی ساختمان ها در انتقال این گونه بیماری ها چیست و آیا می توانیم نحوه طراحی ساختمان ها را برای سالم تر ساختن آنها تغییر دهیم؟ این سؤالات در یک آنالیز که توسط دیوید کویل دانشمند پروژه و پروفسور جاناتان آیزن از دانشگاه کالیفرنیا دیویس و همکارانشان در دانشگاه اورگان، به تازگی در مجله mSystems منتشر شده است.

از جمله ساده ترین پیشنهادات برای سالم سازی ساختمان ها، باز کردن پنجره ها برای بهبود گردش هوا و کنار زدن پرده ها برای جذب نور طبیعی در طول روز است.

در حالی که تحقیقات بیشتری در خصوص تأثیر نور آفتاب بر روی کروناویروس جدید در داخل خانه باید انجام گردد، محققان این مطالعه معتقدند که نور خورشید در طول روز به عنوان یک منبع آزاد و گسترده در اختیار ساختمان ها قرار می گیرد. نوری که نسبت به کاربردهای بالقوه آن، از آن استفاد کمی می گردد و بسیاری مزایای مثبت اثبات شده برای سلامت انسان دارد.

ما تقریباً تمام زندگی روزمره خود را در محیط های ساخته شده توسط انسان می گذرانیم، خواه خانه باشد یا وسایل نقلیه یا محل کار. محیط های ساخته شده توسط انسان به وسیله جریان هوا، سطوح و همچنین نحوه طراحی ساختمان ها، موقعیت های زیادی را برای تماس افراد با ویروس ها و باکتری ها فراهم می آورند و باعث می شوند انسان ها با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند.

تا به امروز تنها جهت مستند انتقال کروناویروس جدید موسوم به SARS-CoV-2، انتقال مستقیم از شخصی به شخص دیگر است. اما این ویروس بر روی سطوح نیز می نشیند و تا چندین ساعت روی سطوح زنده می ماند که می تواند بسیار آلوده نماینده باشد. اینکه این ویروس چه مدت بر روی سطوح زنده می ماند، هنوز محل بحث است. تخمین ها بسته به نوع مواد و شرایط، از چند ساعت تا چند روز متغیر است. بنابراین تمیز کردن منظم سطوح و شستشوی کامل دست ها مهم است.

فیلترهای هوای موسوم به HEPA و MERV برای جلوگیری از ذرات ویروسی که بسیار کوچک هستند، ناکارآمد هستند، اما سیستم های تهویه هنوز هم می توانند در کاهش انتقال بیماری نقش داشته باشند. افزایش مقدار جریان هوایی که از خارج به داخل وارد می گردد و جریان می یابد و میزان تبادل و گردش هوا می تواند ذرات ویروس را در داخل رقیق کند.

اگرچه جریان بالا و شدید هوا همچنین می تواند ذرات نشسته روی سطوح را دوباره بلند کند و آنها را به هوا بازگرداند.

از طرفی ذرات ویروس مانند هوای خشک هستند، بنابراین حفظ رطوبت نسبتا بالا در محیط می تواند یاری نماینده باشد. بدین ترتیب، ویروس های چسبیده به ذرات معلق در هوای مرطوب، بزرگتر می شوند و سریعتر سقوط می نمایند و امکان انتقال در فواصل بلند از آنها گرفته می گردد.

همچنین به نظر می رسد رطوبت در لفافه لیپیدی اطراف ویروس SARS-CoV-2 اختلال ایجاد می نماید. اما باید توجه داشت که رطوبت بیش از حد می تواند رشد کپک را تقویت کند.

ساختمان های مدرن از سالن های وسیع در منازل گرفته تا محیط کار باز که در آن بسیاری از کارکنان، فضای مشترک دارند، عموماً برای بهبود اختلاط اجتماعی و افزایش تعاملات اجتماعی طراحی شده اند، چرا که تصور بر این است که با ترویج تعامل و برخورد، خلاقیت و کار گروهی تقویت می گردد. در عین حال، این طراحی ها در حال حاضر منبعی برای انتشار ویروس شده اند.

ممکن است اصلاح این امر در کوتاه مدت عملی نباشد، چرا که تغییرات بزرگی باید در چیدمان ادارات ایجاد گردد، اما درک چگونگی چیدمان و نحوه استفاده افراد از فضاهای مشترک بر انتقال و میزان شیوع بیماری تأثیر می گذارد و می تواند به تدابیر مؤثر در فاصله گذاری اجتماعی و تصمیم گیری در خصوص زمان بازگشت افراد به محل کار یاری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 933

به "تاثیر ساختمان ها بر گسترش شیوع بیماری هایی مثل کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر ساختمان ها بر گسترش شیوع بیماری هایی مثل کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید