راز ابتلای دوباره به کرونا چیست؟

به گزارش تور هند ارزان، در اتفاقی که دانشمندان را متحیر کرد، بعضی مبتلایان به ویروس نو کرونا، پس از بهبودی از بیماری، مجددا به این ویروس مبتلا شدند و تست آن ها مثبت شد. چنین اتفاقی در بیماری های ویروسی معمولا رخ نمی دهد، اما بیماری کرونا اینگونه نیست. دانشمندان دلایل محتمل متعددی را برای ابتلای مجدد افراد برشمرده اند.

راز ابتلای دوباره به کرونا چیست؟

به گزارش خبرنگاران، ویروس نو کرونا یا همان کووید-19، همچنان تیتر اول رسانه های بین المللی است. طبق آمار های سازمان بهداشت دنیای، تا روز شنبه 24 اسفند (14 مارس) 142320 نفر در 129 کشور به این ویروس مبتلا شده و 5388 نفر در اثر ابتلا به کرونا جان شان را از دست داده اند.

ویروس کرونا اولین ویروسی نیست که جان تعداد قابل توجهی از انسان ها را می گیرد. قبل از آن، ویروس های مشابهی مانند سارس و مرس هم در بعضی منطقه ها دنیا شیوع پیدا نموده و تعدادی از انسان ها را کشته بودند. اما کووید-19 از بعضی جهات با ویروس های قبلی تفاوت هایی دارد. فارغ از سرعت شیوع و کشندگی کووید-19 که در مقایسه با بیماری هایی مانند مرس و سارس، شدیدتر است، این ویروس از جهت دیگری هم متمایز است و آن ابتلای دوباره بیماران بعد از بهبودی است. امری که ممکن است مهار شیوع کووید-19 را دشوارتر کند.

هر روز به موازات شیوع کرونا، بعضی از مبتلایان بهبود می یابند و به کار و زندگی خود بازمی گردند. طبق گزارش ها، تا روز آدینه بیش از 50 هزار نفر از مبتلایان به کرونا، از بیماری بهبود یافته اند.

اما در کنار این بهبودی ها، مقامات بهداشتی در چین و ژاپن مواردی از بیماران کرونا را گزارش کردند که پس از بهبودی از بیماری، مجددا به کرونا مبتلا شده اند.

پنجم مارس جاری، روزنامه چینی ساوث چاینا مورنینگ پست طی گزارشی، از مرگ مرد 36 ساله ای به نام لی لیانگ در شهر ووهان چین اطلاع داد که پنج روز بعد از مرخص شدن از بیمارستان فوت کرد. کمیته بهداشت ووهان، دلیل اصلی مرگ لیانگ را بیماری کووید-19 بیان کرد.

بیشتر بخوانید:

آیا با گرم شدن هوا کرونا از بین می رود؟

رمزگشایی از یک راز عجیب؛ آیا بچه ها کرونا نمی گیرند؟

افزون بر این، بیمارستان فانگ کانگ در ووهان یک یادداشت فوری ارسال کرد که در آن اعلام شده که بعضی بیماران بعد از مرخص شدن مجددا بیمار شده اند. علاوه بر چین که چندین مورد ابتلای مجدد به کرونا را گزارش نموده، ژاپن هم اعلام نموده که یک بیمار کرونا، پس از بهبودی بار دیگر به این ویروس مبتلا شده است.

اشتباه انسانی

هنوز به طور دقیق و علمی دلیل ابتلای دوباره به کرونا معین نشده است. با این حال دانشمندان دلایل احتمالی متعددی برای این مسئله برشمرده اند. وبگاه فورچون از قول شارون لوین، رئیس انستیتوی پیتر دوهرتی برای عفونت و ایمنی در ملبورن، نوشت: ابتلای دوباره به کووید- 19 امکان پذیر است. اما چنین چیزی، غافلگیر نماینده خواهد بود. این امکان وجود دارد که بیماران، واقعا دوباره مبتلا نشده اند، بلکه سایر عوامل - مانند تشخیص نادرست، اشتباه انسانی یا آزمایشات ناقض- مسئله ابتلای دوباره را مطرح می نمایند.

ویروس کرونا شبیه به ویروس سارس است. آزمایشات سارس بر روی حیوانات نشان می دهد بیمارانی که از بیماری بهبود می یابند در مقابل بیماری مصون و ایمن خواهند بود. لوین گفت: از آنچه از سایر ویروس های کرونا می دانیم؛ شما بهبود می یابید، (بدن) شما یک پاسخ پادتنی (آنتی بادی) انجام می دهد و ویروس را پاک می نماید. سپس اگر شما بار دیگر همان ویروس را به حیوان بدهید، آن ها در مقابل آن ایمن خواهند بود.

لوین به توضیحات و تبیین هایی غیر از ابتلای مجدد اعتقاد دارد. اما در عین حال، تاکید می نماید که ویروس نو کرونا جنبه های ناشناخته بسیار زیادی دارد و تعداد بسیار کمی از موارد ابتلای مجدد به این ویروس وجود دارد، از همین رو، به سختی می توان مطالعاتی روی این موارد انجام داد و به نتایج قطعی رسید.

به گفته فورچون، موارد ابتلای دوباره، ممکن است ناشی از خطا های انسانی باشد. بیمارستان ها برای تشخیص ابتلا به کرونا، نمونه هایی از بینی، گلو و ریه می گیرند. این نمونه ها می توانند مقادیر متفاوتی از ویروس داشته باشند. اگر نمونه ای، مقادیر بسیار کمی از ویروس ها داشته باشد، می تواند به نتیجه منفی اشتباه برای مریضی که هنوز کرونایی است، ختم بگردد. بعلاوه، کیت های تشخیص ممکن است به نتایج منفی اشتباه یا نتایج مثبت اشتباه منجر شوند. مانند کیت هایی که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا با عجله بیرون داد و سپس دستور داد جمع آوری شوند. امری که آزمایش کرونا در آمریکا را چند هفته به تاخیر انداخت و به شیوع کرونا در این کشور یاری کرد.

نتیجه آزمایش کرونای مردی که پس از ترخیص و پذیرش دوباره در ووهان فوت کرد، دو بار منفی از آب عایدی. هر چند که سی تی اسکنی که قبل از ترخیص وی گرفته شده بود، نشان می داد که ریه های او هنوز دارای عفونت است.

ویروس نو کرونا

بقایای ویروس

ویجی دهاناسکاران، دانشیار میکروب شناسی و متخصص شیوع بیماری های عفونتی در دانشگاه موناش، دلیل دیگری برای ابتلای دوباره افراد بیان کرد. به گفته دهاناسکاران، دلیل محتمل دیگری که برای ابتلای دوباره افراد وجود دارد، باقی ماندن ویروس در بدن بیمار بعد از ترخیص وی از بیمارستان است. از دیدگاه این کارشناس، از آنجا که بیمارستان ها افراد را بر اساس کاهش علایم ترخیص می نمایند، ممکن است ویروس در بیماران با علایم خفیف باقی بماند.

پس از اینکه بیماران بعد از ترخیص دوباره مریض شدند، یک بیمارستان در ووهان بیان کرد که قبل از ترخیص بیماران از آن ها آزمایش خواهد گرفت. امری که نشان می دهد آنالیز علایم برای تشخیص بهبودی بیمار کافی نیست.

علاوه بر این، ویروس ممکن است در بدن بیمار ذخایری داشته باشد. لوین گفته است برای فهم گزارش های مربوط به ابتلای دوباره به کرونا، نظریه دخایر ویروس در بدن انسان را در نظر خواهد گرفت.

ابتلای دوباره واقعی

دلایل فوق به نوعی ابتلای دوباره را رد می نمایند و بر عدم بهبودی کامل بیمار از ویروس تاکید می نمایند. بر اساس این دلایل، ویروس ها ممکن است به شکل خفیف در بدن بیمار باقی بمانند و بعد از مدتی دوباره فعال شوند و حال بیمار را وخیم نمایند. به عبارت دیگر، طبق این دلایل، بیمار دوباره مبتلا نمی گردد بلکه یک بار مبتلا می گردد، ولی به رغم بهبودی ظاهری، کاملا از ویروس خلاص نمی گردد.

اما یک نظریه وجود دارد که می گوید بیمار ممکن است از ویروس بهبود یابد و دوباره مبتلا گردد. به گفته فورچون، دانشمندان احتمال ابتلای دوباره را رد نمی نمایند. دهاناسکاران با بیان اینکه ابتلای دوباره به کرونا امکان پذیر است، به ویروس های دیگری مانند آنفولانزا اشاره نمود که بیمار بعد از بهبودی از آن ها ممکن است دوباره به آن ها مبتلا گردد.

برت لیدبری، اپیدمولوژیست دانشگاه ملی استرالیا، گفت: لب کلام این است که (ابتلای دوباره به کرونا) امکان پذیر است. در حال حاضر، فقط می توانیم بر اساس تجربیات سابق و داده های قبلی، حدس کنیم.

لوین گفته است که اگر پدیده تست مثبت- منفی - مثبت بسیار نادر باشد، به مطالعه بسیار بزرگی احتیاج است تا افراد این پدیده را پیدا کنیم. لوین تاکید می نماید که در آینده احتیاج است که درباره تاریخ طبیعی بیماری پژوهش هایی انجام گردد.

لوین توضیح داد: تمام نظراتم درباره (پدیده تست) مثبت-منفی-مثبت این است که این ها همه نظریه است. هنوز پاسخی برای (این نظریه) نداریم.

منبع: فرارو
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1885

به "راز ابتلای دوباره به کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز ابتلای دوباره به کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید