40 درصد دانشجویان ایرانی در هند پزشکی می خوانند

به گزارش تور هند ارزان، جعفر مهراد در مصاحبه با خبرنگاران گفت: آموزش عالی هندوستان یکی از بزرگ ترین نظام های آموزش عالی دنیا است، این کشور 35 میلیون دانشجو، 800 دانشگاه و 41 هزار کالج دارد.

40 درصد دانشجویان ایرانی در هند پزشکی می خوانند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

وی افزد: دانشگاه ها در هند بر دو نوع عمومی و خصوصی فعالیت می نمایند که بودجه آنها به ترتیب توسط دولت و بخش خصوصی تامین می گردد.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز گفت: گرچه هند یکی از بزرگ ترین نظام های آموزش عالی دنیا را دارد، اما هنوز برای توسعه از جمله موقعیت این کشور در بازار دانشجویی دنیا راه درازی در پیش دارد.

مهراد با بیان اینکه هندوستان بر اهمیت جذب دانشجوی بین المللی واقف است، گفت: هندوستان به موضوع آموزش عالی به عنوان نیروی ترم اعتقاد دارد و از این رو طرح تحصیل در هند را به مورد اجرا گذاشته است.

وی گفت: این طرح زمانبر است، اما مستلزم برنامه ریزی استراتژیک و توجه دولت است که موفقیت آن را تضمین کند.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز افزود: بخش آموزش در هندوستان رشد عمده ای را در سطوح مختلف تجربه می نماید. در سال اقتصادی 2015- 2016 کل بودجه آموزش در حدود 100 میلیارد دلار بود که در سال اقتصادی 2016 - 2017 به 116.4 میلیارد دلار افزایش یافته است.

مهراد اضافه نمود: در حال حاضر آموزش عالی 59.7 درصد، آموزش ابتدایی و متوسطه 31 درصد، آموزش پیش از دبستانی 1.6 درصد و آموزش های فنی و چند رسانه ای 1.6 درصد بازار را در اختیار دارند.

نرخ رشد متوسط سالانه آموزش عالی هندوستان 18 درصد است

وی تاکید نمود: نرخ رشد متوسط سالانه آموزش عالی در هندوستان 18 درصد است که در 10 سال آینده به 34.87 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز گفت: تعداد دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در دانشگاه های هندوستان 45 هزار نفر است که تقریبا شامل یک درصد دانشجویان بین المللی است که تعریف چندانی ندارد.

مهراد گفت: این دانشجویان عمدتا در حوزه هایی مانند کامپیوتر، دارو سازی، بازرگانی و مدیریت تحصیل می نمایند.

وی گفت: دانشجویان خارجی در شهرهایی مانند پونه، بنگلور و حیدر آباد که اعتبار آموزشی بیشتری دارند تحصیل می نمایند.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز اضافه نمود: در حدود 40 درصد دانشجویان شاغل به تحصیل در هندوستان مربوط به کشورهای آسیایی و 15 درصد مربوط به کشورهای آفریقایی است.

مهراد ادامه داد: تخمین زده می گردد که 5.53 میلیون دانشجوی هندی در 86 کشور مختلف دنیا تحصیل می نمایند و آمریکا، کانادا و استرالیا دو سوم این تعداد را در دانشگاه های خود پذیرفته اند.

وی مطرح نمود: هندوستان می کوشد مانند چین، روسیه، مالزی، ژاپن و سنگاپور آموزش عالی خود را بین المللی کند.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز گفت: براساس طرح تحصیل در هند دانشجویان خارجی می توانند در برنامه های تمام وقت و دوره های کوتاه مدت ثبت نام نمایند.

تحصیل دانشجویان 30 کشور دنیا در دانشگاه های هندوستان

مهراد افزود: اکنون دانشجویانی از 30 کشور دنیا مانند نپال، ویتنام، قزاقستان، عربستان سعودی، نیجریه، تایلند، مالزی، مصر، کویت، ایران، سریلانکا، بنگلادش، بوتان و روآندا در هندوستان به تحصیل اشتغال دارند.

وی اضافه نمود: تعداد دانشجویان ایرانی در هند 4 هزار نفر است که 40 درصد آنها در رشته های پزشکی تحصیل می نمایند.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز گفت: براساس برنامه تحصیلی به دانشجویان خارجی بورس کامل و یا یاری هزینه تحصیلی اعطا می گردد. دانشجویانی که از آمریکا و اروپا در دانشگاه های هندوستان تحصیل می نمایند جزو برنامه های مبادله دانشجو بوده و یا در دوره های کوتاه مدت هستند.

وی گفت: طرح تحصیل در هند 15 هزار جایگاه را برای دانشجویان سال 2018 تا 2019 در نظر گرفته است.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز تاکید نمود: دولت هندوستان امیدوار است تا سال 2023 تعداد 200 هزار دانشجوی خارجی جذب کند.

مهراد گفت: تعداد 40 موسسه آموزش عالی براساس رتبه بندی 100 دانشگاه برتر این کشور، این تعداد دانشجو را در خود جای خواهند داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آبان 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 474

به "40 درصد دانشجویان ایرانی در هند پزشکی می خوانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 درصد دانشجویان ایرانی در هند پزشکی می خوانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید