افزایش قیمت خودرو مجددا لغو می گردد؟

به گزارش تور هند ارزان، به گزارش خبرنگاران، هفته گذشته قیمت کارخانه خودروها افزایش یافت. در پی آن، نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس از احضار و دعوت وزیر صمت و مدیران ایران خودرو و سایپا به این کمیسیون اطلاع داد.

افزایش قیمت خودرو مجددا لغو می گردد؟

سیداحمد رسولی نژاد، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در تماس تلفنی برنامه تهران 20 گفت: مجلس دخالتی در شرکت های خودروساز داخلی ندارد اما بر اساس وظیفه نظارت می نماید. روزی که وزیر صمت در مجلس برای رای اعتماد در صحن علنی مجلس حاضر شد، نمایندگان موافق هم نظر بودند که ایشان از بدنه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت است و به تمام امور آشنایی دارند.

او در ادامه شرح داد: اکنون شاهد آن هستیم که نظرهای شتاب زده ای را در حوزه خودرو اظهار داشتند، که به نظر می رسد مطالعه ناکافی و یا مشاوره های اشتباه باعث این آشفتگی بازار خودرو شده است. در این راستا برای روز یکشنبه (21 آذر) وزیر صمت به همراه مدیران عامل ایران خودرو و سایپا را به مجلس دعوت کردیم تا جوابگوی سوالات باشند.

تصمیمات غیرکارشناسی وزیر صمت

رسولی نژاد، نایب رئیس دوم کمیسیون صنایع و معادن در تبادل نظر با خبرنگاران درباره افزایش قیمت خودروها شرح داد: حدودا یک ماه پیش دو خودروساز بزرگ کشور بدون هماهنگی با مراجع قانونی مرتبط و با دستور وزیر صمت افزایش قیمت دادند که در نهایت با دستور رئیس جمهور لغو شد.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در ادامه درباره اظهار نظرهای وزیر صمت شرح داد که در چند وقت گذشته سیدرضا فاطمی امین تصمیماتی گرفته است که شتاب زده و غیرکارشناسانه است.

رسولی نژاد افزایش قیمت خودروها را با چراغ سبز وزیر دانست و شرح داد که خودروسازان در چند سال گذشته به بهانه کاهش زیان انباشته افزایش قیمت داند.

او اضافه نمود: با این وجود، شاهد این مساله بودیم که در چند سال اخیر با وجود افزایش قیمت چندین برابر، زیان انباشته خودروسازان افزایش داشته است.

خودرو مقرون به صرفه می گردد؟

این نماینده مجلس، به تشکیل جلسه با مدیران عامل خودروساز و وزیر صمت اشاره نمود و شرح داد: در جلسه ای که فردا (یکشنبه 21 آذر) برگزار می گردد، کمیسیون صنعت و معدن مجلس منتظر شنیدن پاسخ های خودروسازان و فاطمی امین، وزیر صمت است.

رسولی نژاد گفت که اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس به عنوان نمایندگان مردم در پی اخذ تصمیم هایی هستند که به نفع مردم باشد.

او در پاسخ به این سوال که آیا خودرو مقرون به صرفه می گردد گفت: اگر این اتفاق رخ بدهد کوتاه مدت است و با توجه به شرایط موجود افزایش قیمت خودروها در نهایت اتفاق می افتد.

تغییر قیمت ها به جلسه فردا بستگی دارد

روح اله جانی عباسپور، سخنگوی کمیسیون صنعت و معدن مجلس نیز درباره کاهش احتمالی قیمت خودرو شرح داد: معین شدن جهت قیمت ها به جلسه فردا بستگی دارد.

او به خبرنگاران گفت: باید منتظر جلسه یکشنبه با وزیر و خودروسازان باشیم تا نتیجه معین گردد.

تاثیر گرانی خودرو در بازار

بعلاوه، سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در تبادل نظر با خبرنگاران شرح داد که افزایش قیمت کارخانه خودروها در بازار اثری ندارد.

به گفته او، تنها اثرگذاری این افزایش قیمت کاهش درصد رانت موجود در بازار است.

این فعال صنفی، از وجود رکود در بازار خودرو گفت و شرح داد که در بازار فروشندگان خودرو افزایش پیدا نموده اما حجم تقاضا و خریدار کم است.

موتمنی در ادامه از نابسامانی های موجود در بازار خودرو گفت و شرح داد که با افزایش قیمت کارخانه خودروها در بازار اتفاق خاصی رخ نداده است و همچنان رکود در بازار خودرو وجود دارد.

دلیل افزایش قیمت خودرو چه بود؟

موتمنی درباره افزایش قیمت خودرو به وسیله خودروسازان بر این عقیده است که احتمالا خودروسازان با این افزایش قیمت قصد افزایش عرضه در بازار را دارند.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت ها را نوسانات ارزی در هفته گذشته می داند.

تکلیف خریدهای قبلی چی می گردد؟

برخی از مخاطبان خبرنگاران و خریداران خودرو که قبل از افزایش قیمت ها اقدام به خرید خودرو نموده بودند این سوال برای آن ها مطرح شده است که آیا باید با این افزایش قیمت خودرو را تحویل بگیرند؟

در مورد افزایش قیمت خودرو فقط من یه سوال دارم، من که چندماه هست نصف پول خودرو رو دادم با چه منطقی باید این افزایش رو کامل بپردازم؟

فقط یه جواب منطقی به ما بدهند

در بخشی از بخشنامه های فروش خودروسازان، آمده است: در این بخشنامه از زمان واریز وجه تا تحویل خودرو سود مشارکت و انصراف پرداخت نخواهد شد.

در این صورت ذکر شده است که مشتری باید با قیمت نو خودرو تسویه حساب کند و خودرو را تحویل بگیرد.

اقدام غیرقانونی؟

نایب رئیس دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس به خبرنگاران گفت: در چند وقت گذشته شاهد بودیم که خریداران خودرو که قبلا ثبت نام نموده بودند خودرو را با قیمت های نو خریداری کردند.

رسولی نژاد بیان نمود: با توجه به برخی از قراردادها این موضوع خلاف موارد قرارداد بوده است.

با توجه به این موضوع که افزایش قیمت خودروها در آبان به دستور رئیس جمهور لغو شد و بعد از گذشت یک ماه از آن خودروسازان مجدد افزایش قیمت دادند، محتمل است این افزایش قیمت بار دیگر لغو نگردد.

از طرفی برخی از مسئولان و کارشناسان بازار خودرو بر این عقیده هستند که خودروسازان در پی کاهش قیمت کارخانه و قیمت بازار هستند تا رانتی که از این طریق به وجود آمده است کاهش پیدا کند.

بر همین اساس باید دید در جلسه یکشنبه وزیر صمت با کمیسیون صنعت مجلس چه تصمیمی برای قیمت خودرو گرفته می گردد.

آخرین اخبار بازار خودرو را در صفحه خودرو خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2121

به "افزایش قیمت خودرو مجددا لغو می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت خودرو مجددا لغو می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید