استیضاح ترامپ با هدف اثبات قانونمندی امریکا

به گزارش تور هند ارزان، دادگاه تاریخی دومین استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا، با حضور جیمی راسکین، نماینده دموکرات ها در جایگاه آغاز شد. او که سه دهه در حوزه حقوق فعالیت داشته، از بعد قانونی این استیضاح را مورد بررسی قرار داد. پس از یک سخنرانی کوتاه او کنار ایستاد و ویدیویی شوکه کننده از حمله 6 ژانویه به کاخ کنگره به نمایش درآمد.

استیضاح ترامپ با هدف اثبات قانونمندی امریکا

صحنه هایی که برای سناتورهایی که در صندلی هایشان جای گرفته بودند یادآور یک کابوس بود؛ تداعی صحنه های حمله به ساختمانی که در آن نشسته بودند، شکستن پنجره ها و حمله به افسران پلیس و فریاد برای ترامپ می جنگیم!

حال جمهوریخواهان نیز با دیدن آنچه قهرمانشان ایجاد کرده بود، دگرگون بود اما بسیاری از ترس خشم حزب مجبور به دفاع بودند و شاید خشنود از اینکه ماسک سیاه روی صورتشان، احساس واقعی آنها را از شکار لحظه های رسانه ای پنهان نگه می دارد. این ویدیو با توئیت همان روز ترامپ که نوشته بود؛ به خانه بروید با عشق و صلح! اما این روز را تا همیشه به خاطر داشته باشید! و صحنه هایی از استیضاح اول به خاتمه رسید و این طوفانی ترین آغاز برای دادگاهی بود که هدفش قرار دادن علامت تعجب بزرگی در خاتمه دوران چهارساله ترامپ بود. از طرفی پیامی داشت؛ اینکه آنها می دانند که پس از انتخابات و نمایش های رئیس جمهوری، توهین ها و قانون شکنی هایش، اعتبار امریکا در جهان خدشه دار شده و این حمله نقطه شکست برای برخی بوده است.

پگی نونان، نویسنده سابق سخنرانی های رونالد ریگان به شبکه MSNBC گفت: من با افراد زیادی در حوزه روابط خارجی صحبت کردم. اتفاقات ماه نوامبر و تلاش رئیس جمهوری برای باطل کردن نتایج آنها را ناامید نکرده بلکه از اینکه امریکا توپ را به زمین رقیب انداخته و دیگر نمی تواند براساس اهدافش عمل کند دلسرد شده اند. جو بایدن پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهوری و برگزاری مراسم تحلیفش سعی کرد به همه بفهماند شرط بندی علیه امریکا به سود کسی نخواهد بود. اما دموکرات ها نیز بخوبی می دانند که نتایج این استیضاح - تبرئه ترامپ و ایجاد موجی احساسی از رو شدن شواهد جدید- از پیش تعیین شده است و با توجه به خروج ترامپ از کاخ سفید شانس پیروزی در آن پایین است اما گاهی اوقات اقدامات نمادینی مانند دادگاه استیضاح محکی برای اثبات کارآمدی، ثبات و قانونمندی امریکا در برابر مخاطب جهانی است. میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواهان سنا کمی قبل از ساعت یک ظهر در صندلیش قرار گرفت. او هم با سوزان کولینز مخالف ترامپ و هم با تام کاتن حامی رئیس جمهوری سابق مکالمه عمیقی داشت. او هنوز هم یکی از مؤثرترین مهره های این دادگاه و همین طور سال های آینده سنا است. او چند روز پس از حمله به کاخ کنگره نه تنها سعی کرد خودش از ترامپ فاصله بگیرد که اطرافیانش را نیز به این کار ترغیب کرد اما بعدها رأی به غیرقانونی بودن این استیضاح داد. بنابراین اقدام بعدی او شاید بتواند تصمیم حزب جمهوریخواه برای تعیین سرنوشت ترامپیسم را تعیین کند. گرچه دموکرات ها مانند فرایند یک دادگاه جنایی با ویدیوها و تصاویر تهییج کننده بیشتر، موضوع را پیگیری خواهند کرد اما آنها قصد افراط ندارند. چراکه ترامپ رفته و بایدن با بدترین میراث رئیس جمهوری از زمان فرانکلین روزولت در دهه 1930 روبه رو است. رئیس جمهوری جدید امریکا، تأیید بسته حمایتی 1.9 میلیارد دلاری در سنا، مبارزه با ویروس کرونا، بحران اقتصادی، تبعیض نژادی و بحران آب و هوا را پیش رو دارد و واقعیت این است که برای سامان این شرایط، دادگاه خصمانه استیضاح ترامپ آخرین حربه ای است که برای پیروزیت نیاز دارد. اما دموکرات ها می خواهند هر طور شده آن را انجام دهند.

منبع: TheGuardian

برش

دفاعیه حامیان ترامپ؛ هشدار دوقطبی امریکایی

نخستین جلسه برای رسیدگی به موضوع دومین استیضاح دونالد ترامپ به اتهام تهییج هوادارانش برای حمله به کاخ کنگره در روز 6 ژانویه روز سه شنبه در سنا برگزار شد و سناتورها با آرای 56 به 44، مجوز برگزاری دادگاه استیضاح را صادر کردند. در حالی که حامیان ترامپ ادامه این فرایند در سنا را زمینه ساز ایجاد دو قطبی در جامعه امریکا دانسته و نسبت به آن هشدار دادند اما همچنان پس از حدود 4 ساعت مباحثه سناتورها، 6 رأی موافق جمهوریخواهان سنا کافی بود تا دموکرات ها را در رسیدن به هدفشان پیروز کند.

به این ترتیب دونالد ترامپ نه تنها نخستین رئیس جمهوری است که پس از ترک کاخ سفید استیضاح می شود بلکه نامش به عنوان تنها مقام ارشد امریکا که دو بار استیضاح شده است، نیز در تاریخ این کشور ثبت خواهد شد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1580

به "استیضاح ترامپ با هدف اثبات قانونمندی امریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استیضاح ترامپ با هدف اثبات قانونمندی امریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید