گام بلند دانش بنیان ها در بومی سازی دستگاهی کاربردی، توانبخشی و ساخت انیمیشن با موشن کپچر ایرانی

به گزارش تور هند ارزان، دستگاه ضبط حرکت یا موشن کپچر ابزاری است که بواسطه حسگرهای پوشیدنی و هوشمند می تواند حرکت انسان را توصیف، اندازه گیری و نمایش دهد.

گام بلند دانش بنیان ها در بومی سازی دستگاهی کاربردی، توانبخشی و ساخت انیمیشن با موشن کپچر ایرانی

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،سروش باقری مدیرعامل شرکت بنیان صنعت نوین میلاش با بیان این که دستگاه ضبط حرکت، ضمن شناسایی حرکت انسان، آن را اندازه گیری و تحلیل می کند ادامه داد: این دستگاه، در توان بخشی و بازتوانی، ارتوپدی، تربیت بدنی، علوم ورزشی و ساخت انیمیشن نیز استفاده می شود.

کمک به تولید محصولات خلاق

دریافت معیارهای مکانیک حرکت مانند سرعت و شتاب زاویه ای مفاصل یا سرعت و شتاب خطی اندام های بدن، در ساخت انیمیشن و سایر حوزه های مرتبط بسیار حائز اهمیت است.

به همین علت با محاسبه پارامترهای کینماتیکی می توان معیارهای حرکت انسان را محاسبه کرد. بنابراین ابزارهای موشن کپچر از جمله تجهیزات ضروری آزمایشگاه ها نیز است.

در فرایند ساخت انیمشن یا فیلم ها شاهد هستیم که شخصیت های آن بر روی بدن خود توپ های سفید رنگی را چسبانده اند؛ این توپ ها، سنسورهای منعکس کننده نوری هستند که حرکات آن ها از طریق دوربین های مخصوص که نسبت به حرکات آن ها حساس هستند، ضبط شده و به محیط سه بعدی انتقال پیدا می کند.

معمولاً این توپ ها در مفاصل و دستان شخص، جایگزین می شوند تا حرکات به طور کامل و طبیعی به رایانه منتقل شود اما پس از این که حرکات فرد از طریق دوربین ها به رایانه منتقل شد، نوبت به آن می رسد این حرکات بر روی کاراکتر مورد نظر در دنیای مجازی تطبیق داده شود. مفاصل فرد بازیگر بر روی کاراکتر ساخته شده برده شده و سرعت حرکات تنظیم شود.

سامانه ثبت حرکت از دو بخش اصلی سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده است. بر حسب نوع نیاز مشتری تعداد 5 الی 19 عدد حسگر خمشی در هر دستکش قرار گرفته است.

وظیفه این حسگرها ثبت زاویه مفاصل انگشتان دست و یا هر عضو دیگر بدن است. هر حسگر بر روی یک مفصل قرار گرفته و تغییر زوایه مفصل سبب تغییر در خروجی حسگر می شود و این تغییرات از طریق یک مدار الکترونیکی ثبت می شود. اطلاعات جمع آوری شده از حسگرهای خمشی، پس از پردازش اولیه از طریق کابل و یا بصورت بی سیم به رایانه منتقل می شود.

ایجاد 15 فرصت شغلی

این فعال فناور، با اشاره به این که حدود 15 فرصت شغلی به صورت مستقیم و غیرمستقیم در شرکت بنیان صنعت نوین میلاش ایجاد شده است، گفت: دستگاه ضبط حرکت خارجی حدود 20 برابر نمونه داخلی قیمت دارد و تا این لحظه بواسطه طراحی دستگاه ضبط حرکت توانسته ایم مانع خروج 5 میلیون یورو ارز از کشور شویم.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 فروردین 1401 بروزرسانی: 4 فروردین 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2084

به "گام بلند دانش بنیان ها در بومی سازی دستگاهی کاربردی، توانبخشی و ساخت انیمیشن با موشن کپچر ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام بلند دانش بنیان ها در بومی سازی دستگاهی کاربردی، توانبخشی و ساخت انیمیشن با موشن کپچر ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید