هزینه 63 میلیارد دلاری عربستان برای خرید سلاح از آمریکا در جنگ یمن

به گزارش تور هند ارزان، داده های وزارت دفاع آمریکا نشان می دهد که عربستان از ابتدای جنگ یمن 63 میلیارد دلار برای خرید سلاح از آمریکا هزینه کرده است.

هزینه 63 میلیارد دلاری عربستان برای خرید سلاح از آمریکا در جنگ یمن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، داده های وزارت دفاع آمریکا نشان می دهد که فروش سلاح های این کشور به عربستان از ابتدای حمله ریاض به یمن ادامه دارد.

المیادین نوشت: نتایج یک تحقیق نشان داد که ارزش قراردادهای تسلیحاتی امضا شده میان ریاض و واشنگتن از مارس 2015 نزدیک به 28.4 میلیارد دلار هستند که 20 قرارداد آنها به ارزش 1.2 میلیارد دلار در دوره ریاست جمهوری جو بایدن در سال جاری میلادی امضا شده اند.

عربستان سعودی در مدت مشابه حدود 34 میلیارد دلار برای خرید تسلیحات از طرف های دیگر هزینه کرده و بر این اساس، خرید نظامی عربستان از منابع آمریکایی از زمان تجاوز به یمن تا به امروز حدود 63 میلیارد دلار برآورد شده است.

شایان ذکر است که چند روز گذشته سه عضو مجلس سنای آمریکا مخالفت خود را با امضای قراردادی تسلیحاتی با عربستان شامل 280 موشک پیشرفته هوابه هوای میان برد مدل ای آی ام 120 سی7 و 596 موشک اندار مدل ال ای یو 128 و دیگر مهمات گفتند.

این درحالی است که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در 4 فوریه گفت که حمایت آمریکا از جنگ یمن و فروش تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف کرده است.

عربستان در صدر فهرست کشورهای مقصد صادرات اسلحه از آمریکا قرار گرفته است.

عربستان سعودی از مارس 2015 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن- فقیرترین کشور عربی- آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده اند که بر اثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی سابقه است، روبه رو هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1992

به "هزینه 63 میلیارد دلاری عربستان برای خرید سلاح از آمریکا در جنگ یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه 63 میلیارد دلاری عربستان برای خرید سلاح از آمریکا در جنگ یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید