هارپ امروز به آسمان شلیک می نماید، عکس

به گزارش تور هند ارزان، ایسنا نوشت: دانشمندان قصد دارند به یک سیارک با بیش از 9.6 میلیون امواج رادیویی با استفاده از سامانه هارپ شلیک نمایند.

هارپ امروز به آسمان شلیک می نماید، عکس

سیارکی با عرض 150 متر به نام XC15 2010 امروز (27 دسامبر) از کنار زمین می گذرد و در حالی که قصد ندارد با ما برخورد کند، اما این ما هستیم که با یک پالس رادیویی به این سیارک شلیک خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:

  • بمب افکن بی همتایی که برای جنگ هسته ای ساخته شد / عکس

دانشمندان دانشگاه آلاسکا فیربنکس (UAF) با همکاری ناسا می خواهند این آزمایش را روی صخره فضایی XC15 2010 انجام دهند تا آمادگی خود را در برابر برخورد احتمالی یک سیارک خطرناک با زمین موسوم به آپوفیس (Apophis) در آینده بیازمایند.

لازم به ذکر است که سیارک آپوفیس خطرناک است و ممکن است در سال 2029 به زمین برخورد کند. گفته می گردد که این سیارک در تاریخ 13 آوریل 2029 حدود 10 برابر از ماه به زمین نزدیکتر خواهد بود.

این سیارک قطری نزدیک به 325 متر دارد که از کمربند کویپر به سمت زمین حرکت می نماید و ایالات متحده آمریکا و روسیه به فکر منحرف کردن این سیارک برای جلوگیری از برخورد احتمالی فاجعه بار آن با زمین هستند.

دانشمندان از آرایه هارپ (برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا) برای شلیک امواج رادیویی با قدرت 9.6 مگاهرتز به سیارک XC15 2010 استفاده خواهند کرد. هارپ یک برنامه پژوهشی با بودجه دولتی است که به طور کلی یونوسفر (بخشی از جو زمین در ارتفاع 80 تا 650 کیلومتری از سطح) را مطالعه می نماید.

با این حال، این اولین باری است که از آن برای آزمودن یک سیارک استفاده می گردد.

برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا معروف به هارپ (HAARP)، یک پروژه پژوهشی است که در سال 1993 برای آنالیز و پژوهش درباره لایه یونوسفر با استفاده از امواج رادیویی ELF/ULF/VLF تأسیس شده است.

این تأسیسات به طور مشترک به وسیله نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا، دانشگاه آلاسکا در فیربنکس، و نزدیک به 15 دانشگاه آمریکایی دیگر اداره و استفاده می گردد. شرکت سازنده این تأسیسات، شرکت BAE Advanced Technologies است.

این سیستم در حال حاضر از یک مجموعه آنتن های مخصوص شامل 180 برج آنتن آلومینیومی به ارتفاع 50/23 متر تشکیل شده که بر روی زمین پهناوری به مساحت 23 هزار متر مربع در آلاسکا نصب شده است. این آنتن ها امواج مافوق کوتاه ELF/ULF/VLF فراوری می نمایند و به یونوسفر می فرستند.

هارپ، پروژه ای علمی است و دانشمندان به وسیله آن با ایجاد تغییراتی در یونوسفر که دورترین و ناشناخته ترین بخش جو زمین است، امکان مطالعه در خصوص آن را پیدا نموده اند و آن را به صورت یک آزمایشگاه طبیعی درمی آورند.

هارپ این کار را با امواج رادیویی فرکانس بالا که به وسیله رادارهای خود منتشر می نماید، انجام می دهد. بخشی از این امواج در ارتفاع 100 تا 350 کیلومتری از سطح زمین جذب و باعث افزایش شتاب الکترون ها در آن منطقه و در نتیجه گرم شدن یونوسفر می شوند. هارپ در دوران جنگ سرد با این هدف راه اندازی شد که روش هایی را برای ارتباط با زیردریایی های مجهز به سلاح اتمی کشف کند. این زیردریایی ها در آن موقع اهمیت استراتژیکی فراوانی داشتند، چرا که اصل تضمین نابودی متقابل در جنگ اتمی را محقق می ساختند.

این پروژه حتی از قبل از ساخت خود با شایعات فراوانی در خصوص هدف و کاربردهای آن گره خورده است. تئوری های توطئه گوناگونی در خصوص آن مطرح شده و از انتشار پرتوهای مرگ تا کنترل فکر به آن نسبت داده شده است.

تکمیل هارپ حدود دو دهه طول کشید و 250 میلیون دلار هزینه های ساخت و عملیاتی آن بوده است.

آنالیز عمیق سیارک ها با هارپ

ستاره شناسان برای شناسایی سیارک ها، امواج رادیویی را در فضا شلیک نموده اند. با این کار می توانید شکل، مسیر حرکت، ساختار سطح و بسیاری از خصوصیات دیگر سیارک ها را تعیین کنید. برای این منظور از امواج رادیویی دارای محدوده فرکانسی یا باند S (2000 تا 4000 مگاهرتز) یا باندX (8000 تا 12000 مگاهرتز) استفاده می نمایند.

جالب اینجاست که دانشمندان برای کاوش روی XC15 2010 از امواجی با فرکانس بسیار پایین تر (9.6 مگاهرتز) و طول موج های طولانی تر استفاده می نمایند، زیرا این بار آنها فقط نمی خواهند سطح سیارک را کاوش نمایند، بلکه می خواهند بدانند که چه چیزی درون آن است.

اطلاعات در خصوص فضای داخلی این سیارک می تواند جزئیات مهمی را در خصوص آسیب هایی که یک سیارک می تواند ایجاد کند، نشان دهد و به دانشمندان یاری کند تا یک استراتژی مقابله موثر را کشف نمایند.

مارک هاینز، پژوهشگر و مهندس ارشد ناسا در شرح بیشتر این موضوع گفت: آنچه تازه است و ما در تلاشیم تا انجام دهیم، کاوش فضای داخلی سیارک ها با رادارهای طول موج بلند و تلسکوپ های رادیویی از زمین است. طول موج های طولانی تر می توانند به داخل یک جرم نفوذ نمایند.

وی اضافه نمود: اگر اندازه توزیع جرم را بدانید، می توانید یک ابتکار ضربه گیری را مؤثرتر کنید، زیرا می دانید که از کجا باید به سیارک ضربه بزنید.

همه نگاه ها به هارپ و XC15 2010 است

امروز فاصله بین سیارک XC15 2010 و زمین تقریباً دو برابر فاصله زمین و ماه خواهد بود. هارپ قادر است در هر ثانیه 9.6 میلیون موج رادیویی به این فاصله شلیک کند و این روند هر دو ثانیه تکرار می گردد.

این آزمایش بسیار مهم است، زیرا اگر پژوهشگران بتوانند سیارک XC15 2010 را با استفاده از امواج رادیویی با فرکانس پایین در چنین فاصله طولانی با موفقیت آنالیز نمایند، سپس می توانند به راحتی از همین روش برای تجزیه و تحلیل آپوفیس استفاده نمایند.

اگرچه سیارک آپوفیس در سال 2029 به احتمال زیاد با زمین برخورد نمی نماید، اما اگر همین احتمال کم را هم در نظر بگیریم، عواقب برخورد آن می تواند فاجعه بار باشد.

انجمن سیاره ای در وب سایت خود آورده است که سیارک آپوفیس تا چند صد کیلومتر از محل برخورد خود باعث تخریب گسترده خواهد شد و انرژی آزاد شده حاصل از این برخورد برابر با انفجار بیش از 1000 مگاتن TNT یا ده ها تا صدها سلاح هسته ای خواهد بود.

علاوه بر این، آپوفیس فقط یکی از سیارک هایی است که در آینده از کنار زمین عبور خواهند کرد و ممکن است به زمین برخورد نمایند. امواج رادیویی با فرکانس پایین می توانند نقشی کلیدی در درک ترکیب این اجرام فضایی مرموز داشته باشند و در عین حال به ما یاری نمایند مکانیسم دفاعی سیاره ای خود را تقویت کنیم.

اکنون سامانه هارپ و امواج رادیویی با فرکانس پایین آن باید اولین آزمایش خود را که قرار است امروز برگزار گردد، پشت سر بگذارند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 دی 1401 بروزرسانی: 11 دی 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2270

به "هارپ امروز به آسمان شلیک می نماید، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هارپ امروز به آسمان شلیک می نماید، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید