نشانه های فردی که عاشق شده است

به گزارش تور هند ارزان، از نشانه های فرد عاشق می توان به داشتن حالتی نامعلوم از غم و شادی، اعتیاد به دیدن و فکر به معشوق، غیر ارادی بودن حس عشق و... اشاره کرد.

نشانه های فردی که عاشق شده است

عاشق شدن یک تغییر قابل پیگیری است. تغییراتی که در مغز، احساس و رفتار آدمی رخ می دهد علائمی را ایجاد می کند که می توان از طریق آنها دریابید که عاشق شده اید. نشانه های فرد عاشق را در ادامه بخوانید و تغییراتی را که این حس منحصر به فرد می تواند در شما یا دیگران ایجاد کند را بیشتر بشناسید.

نشانه های عاشق شدن

از نظر محققان نشانه های فرد عاشق متفاوت از تجربه شهوت صرف یا ویژگی های مغزی یک فرد متاهل است. مطالعات اجرا شده نشان داده است که تغییر و تحولات مغز عاشق منحصر به فرد و دوره ای تعریف شده است که کاملا در مغز مشخص و قابل پیگیری است. این نشانه ها عبارتند از:

1- حال نامعلوم

عاشق شدن اغلب منجر به بی ثباتی عاطفی و فیزیولوژیکی می شود. شما بین نشاط، شادی و سرخوشی، افزایش انرژی، بی خوابی، از دست دادن اشتها، بی ثباتی، تپش قلب، نفس نفس زدن، همچنین اضطراب، هراس و احساس ناامیدی گیر افتادید و با کوچکترین شکست رنجیده خاطر می شوید. محققان عنوان می کنند که عاشق شدن شکلی از اعتیاد است و نشانه های فرد عاشق شبیه به علائم اعتیاد است. . درست مثل مواد مخدر، هرچه بیشتر با آن شخص وقت می گذراند احساس اعتیاد بیشتری به او می کند.

2- معشوق منحصر به فرد است

فرد عاشق باور دارد که معشوقش بی همتا، خاص و منحصر به فرد است. این باور شما را در عشق به کسی غیر از فرد مورد نظر ناتوان می کند. فیشر و همکارانش معتقدند که این واکنش نتیجه بالا رفتن سطح دوپامین (یک ماده شیمیایی که باعث توجه و تمرکز می شود) در مغز است.

3- معشوق فوق العاده است

افرادی که واقعا عاشقند تمایل به تمرکز روی خصوصیات مثبت معشوق خود دارند، در حالیکه از صفات منفی معشوق خود چشم پوشی می کنند. آنها درباره لحظات و وقایع بی اهمیت مرتبط با معشوق خیالبافی های باارزش می کنند. این توجهات هم ناشی از بالا رفتن سطح دوپامین و نوراپی نفرین (یک ماده شیمیایی افزایش دهنده حافظه به دلیل یک محرک جدید) می باشد.

4- نبود معشوق حس نامطلوب ایجاد می کند

فرد عاشق زمانی که معشوق حضور فیزیکی ندارد، حس خوبی ندارد. آزاد شدن هورمون کورتیکوتروفین عامل اصلی این حالت است. زوج هایی که به مدت طولانی از هم دور می مانند، به تدریج راه های مقابله با این حالت ها را یاد می گیرند. برای مثال با گوش دادن به صدای فرد آرام می شوند.

5- سختی راه فرد را عاشق تر می کند

به خاطر شخص دیگری به سختی افتادن جاذبه عاشقانه را بیشتر می کند. تحقیقات نشان می دهد زمانی که پاداش (رسیدن به معشوق) به تاخیر می افتد تولید سلول های عصبی تولید کننده دوپامین در منطقه مرکزی مغز افزایش می یابد.

6- غرق شدن در فکر به معشوق

از نشانه های فرد عاشق این است که بیش از 85 درصد ساعات بیداری خود را غرق در افکار معشوقشان هستند. که به نوعی تفکر وسواس گونه است که ممکن است نتیجه کاهش سطح سروتونین مرکزی در مغز باشد، حالتی که با رفتار وسواسی در ارتباط است.

7- آرزوی تا ابد باهم بودن

افراد عاشق به طور معمول علایم وابستگی احساسی در رابطه خود دارند از جمله مالکیت، حسادت، ترس از طرد شدن و اضطراب جدایی. آنها همچنین برای پیوند عاطفی با معشوق شان اشتیاق دارند، آن ها به دنبال راهی برای نزدیک تر شدن هستند و در مورد آینده با هم بودنشان خیال بافی می کنند. این کشش ما نسبت به شخص دیگر مانند کشش ما نسبت به آب و سایر نیازهایمان برای زنده ماندن است و سیستم عصبی این کشش در بیشتر افراد هنگامی که به چهره معشوقشان نگاه می کنند و در مورد عشق فکر می کنند، فعال می شود.

8- حس فداکاری برای معشوق

از نشانه های فرد عاشق این است که احساس قوی یکدلی با معشوقش دارند، احساس درد دیگری انگار که درد خودش است و تمایل دارد که برای معشوقش فداکاری کند.

9- آنگونه می شود که معشوق می پسندد

یکی از نشانه های فرد عاشق تمایل به مرتب سازی مجدد اولویت ها، لباس ها، خصوصیات شخصی، عادات یا ارزش هاست آنگونه که معشوق می پسندد. با این حال، اگر خودتان باشید شانستان بیشتر است.

10- حسادت

کسانی که عمیقا عاشق باشند معمولا تجربه حسادت نسبت به معشوق خود را دارند ولی اشتیاق به انحصارطلبی و حسادت شدید وقتی رخ می دهد که معشوق شما مظنون به خیانت است. به نظر می رسد این انحصار طلبی تکامل یافته تا فرد عاشق شریک زندگی خود را وادار به رد کردن دیگران نماید.

11- رابطه جنسی مقدم نیست

با این که میل به پیوند جنسی در افراد عاشق اهمیت دارد، اما از نشانه های فرد عاشق این است که ولع رسیدن به پیوند عاطفی برایش مقدم بر رابطه جنسی است. یک مطالعه نشان داد 64 درصد از افرادی که عاشقند (به همان میزان برای هر دو جنس) با جمله، رابطه جنسی مهم ترین بخش رابطه من با شریک زندگی است مخالفت کردند.

12- غیر ارادی بودن احساس عشق

فیشر و همکارانش دریافتند افرادی که گزارش می کنند عاشق هستند معمولا می گویند احساس درماندگی کرده و علاقه شان وسواس گونه، غیرارادی و غیر قابل کنترل است.

13- حس شجاعت و قدرت

اکسی توسین آزاد شده حین عاشقی که هورمون عشق نیز نام دارد، شخصی جسور، مغرور و شجاع از شما می سازد. همچنین باعث افزایش تحمل و توان فیزیکی فرد می شود. شاید از این بابت بتوان یک فرد عاشق را به مادری شبیه دانست که حاضر می شود برای نجات فرزند خود یک ماشین را از زمین بلند کند!

14- افزایش وزن و تقویت استخوانها

تحقیقات فراوانی این واقعیت را تایید کرده اند که افراد هنگامی که در یک رابطه رضایت بخش قرار می گیرند، به وزنشان افزوده می شود. برای مثال یکی از این تحقیقات نشان داد زنان بعد از ورود به یک رابطه عاطفی به خوردن غذاهایی با مقادیر فراوان شکر و روغن میل بیشتری پیدا می کنند. همچنین تحقیقی نشان می دهد مردانی که بعد از 25 سالگی وارد یک رابطه عمیق عاطفی شوند، از استخوان های قوی تری برخوردارند. توجه شود احساس و حمایت زن در این امر نقش کلیدی دارد.

15- حس عشق دائمی نیست

معمولا عاشق بودن تا ابد ادامه ندارد. این حس حالتی ناپایدار است که در بلند مدت تکامل پیدا می کند و در رابطه محبت آمیز حل می شود. اما اگر موانع فیزیکی یا اجتماعی از دیدار دو نفر به طور منظم جلوگیری کند (به عنوان مثال یک رابطه از راه دور) عشق نسبت به سایر شرایط دوام بیشتری دارد.

دیگر اثرات عاشق شدن

  • از دست دادن اشتها و احساس کسالت در زمان عاشقی از دیگر نشانه های فرد عاشق است.
  • هیجان ناشی از فکر کردن به اتفاقات شیرین بعضی اوقات باعث بی خوابی در فرد عاشق به خصوص در اوایل رابطه می شود.
  • فرد عاشق نمی تواند چشم از شخص مورد نظر بردارد و در این زمان مغز دوپامین آزاد می کند.
  • گشاد شدن و انبساط مردمک چشمان عاشق به هنگام تماشای معشوق منبسط می شود.
  • فرد عاشق پس از رسیدن به مرحله احساس تعهد بلندتر و در عین حال ملایم تر صحبت می کند.
  • به گفته محققان، فردی که شکست عشقی خورده است، ممکن است جان خود را در اثر حالتی شبیه ایست قلبی از دست بدهد.
  • بر اساس نتایج این تحیق، افراد عاشق نگاهی عمیق تر و دوراندیشانه و خلاقانه نسبت به مسائل دارند، به طوری که با رویکرد کل گرایی می توانند زوایای مختلف مسائل را درک کنند.
  • عشق می تواند مانند دارویی آرامش بخش به تسکین دردهای مزمن کمک کند.

برگرفته از: سایت سیمرغ و خبرنگاران

گروه روانشناسی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1480

به "نشانه های فردی که عاشق شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های فردی که عاشق شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید