میخچه را چگونه درمان کنیم؟

به گزارش تور هند ارزان، برآمدگی های سفت و سخت و زردگونه بر روی پوست، حساس شدن پوست به لمس و احساس درد در زمان استفاده از کفش، از جمله نشانه های بروز میخچه است.

میخچه را چگونه درمان کنیم؟

میخچه را چگونه درمان کنیم؟

میخچه پا را می توان بدون هیچگونه خطری درمان کرد و حتی می توان از بروز دوباره آن در آینده نیز جلوگیری کرد. در این گزارش شما را با علل بروز میخچه و راه درمان آن آشنا می کنیم.

میخچه پا دقیقاً کجا شکل می گیرد؟

میخچه، می تواند در نواحی مختلفی از پا شکل بگیرد؛ نواحی همانند زیر ناخن، بین انگشتان، کناره های پا و کف پا.

عامل به وجود آمدن میخچه چیست؟

میخچه، می تواند به واسطه پوشیدن کفش هایی که بیش از حد تنگ هستند به وجود آید.

چنانچه برای مدتی طولانی بایستید و یا قدم بزنید، وزن بدن و بعلاوه سایش و اصطکاک مداوم نیز می تواند منجر به به وجود آمدن میخچه هایی دردناک در کف پا گردد.

چگونه می توان میخچه را درمان کرد؟

چنانچه از وجود میخچه، اطمینان داشته باشید می توانید با استفاده از یکی از روش های زیر به درمان آن در خانه بپردازید. بعلاوه باید استفاده از هرگونه کفشی که برایتان کوچک است را کنار بگذارید.

برداشتن میخچه، امری ممکن است.

از روغن کرچک و پد مخصوص میخچه بهره ببرید. می توانید پای خود را خیس کنید و سپس مراحل زیر را دنبال کنید. پای خود را خشک نموده و روی آن روغن کرچک بمالید. این روغن روغنی گیاهی است که می توان آن را از داروخانه نیز تهیه کرد.

پس از مرطوب ساختن میخچه با روغن کرچک، از آن با پد مخصوص میخچه مراقبت کنید. پد میخچه به پایین آوردن فشار به ناحیه موردنظر یاری نموده و به درمان میخچه می انجامد. پس از استفاده از پد میخچه، حتما از جورابی بهره ببرید که تنگ نیست و مایل به استفاده مجدد از آن نیستید؛ چراکه روغن کرچک می تواند جوراب شما را لکه دار کند. درمان میخچه با این روش ممکن می تواند تا چندین هفته زمان ببرد.

چنانچه برای مدتی طولانی بایستید و یا قدم بزنید، وزن بدن و بعلاوه سایش و اصطکاک مداوم نیز می تواند منجر به به وجود آمدن میخچه هایی دردناک در کف پا گردد

مصرف مواد داروخانه ای چنانچه روش سریع تری را برای رهایی از میخچه، ترجیح می دهید، استفاده از مواد داروخانه ای نیز گزینه های پیش روی شما هستند که موادی بی خطر و موثر نیز محسوب می شوند. پد های میخچه حاوی سالیسیلیک اسید را می توانید از داروخانه تهیه و بر میخچه خود استعمال کنید.

با پیروی از دستورالعمل های ارائه شده، می توانید به مدت دو هفته از شر میخچه خلاص شوید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

چنانچه هیچکدام از روش های مذکور موثر واقع نشدند، باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک ممکن است شما را به متخصص امراض پا ارجاع دهد. این متخصصین برای درمان میخچه، می توانند از خراشیدن و یا بریدن لایه های پوست خشک شده استفاده نمایند.

این عمل می تواند به از بین بردن میخچه از روی پا یاری کند. بسته به اندازه میخچه، تعداد دفعات انجام این فرآیند نیز می تواند متفاوت باشد.

چگونه می توان از بروز میخچه جلوگیری کرد؟

برترین راه برای جلوگیری از بروز و یا بازگشت میخچه، استفاده از کفش مناسب با سایز پاست. انگشتان پای شما باید به راحتی در داخل کفش قابل تحرک باشند.

چنانچه کفش تازه ای می پوشید که می خواهید جا باز کند، از جورابی بهره ببرید که به قدر کافی ضخیم باشد. بعلاوه می توانید رو و کناره های خود را با بانداژ هایی که تنگ نباشند بپوشانید تا مانع از به وجود آمدن میخچه بر روی آن ها شوید. در نهایت اینکه ناخن های خود را کوتاه نگه دارید؛ چراکه ناخن بلند می تواند انگشت پای شما را در موقعیتی نامناسب قرار دهد.

چه انتظاری می توان در دراز مدت داشت؟

میخچه، یک شبه از بین نمی رود، اما با استفاده از روش های درمانی مذکور می توانید تا دو هفته شاهد کمرنگ شدن اثر آن باشید. از بین رفتن آن ها به طور کامل می تواند یک ماه یا بیشتر زمان ببرد. چنانچه پای شما دائماً میخچه می زند، در پی کفش های راحت تری بگردید.

امیر هوشنگ احسانی، استاد پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره علل بروز میخچه، بیان داشت: ضخیم شدن موضعی پوست در یک منطقه را میخچه گویند و درمان آن برداشتن این فشار است.

وی ادامه داد: برای اینکه میخچه برنگردد باید فشار روی آن منطقه برداشته گردد که این فشار می تواند فرم راه رفتن، نشستن یا به علت کفش نامناسب فرد باشد یا روی یک نقطه فشار وارد گردد.

این استاد پوست ابراز کرد: ممکن است میخچه با دارو بهتر گردد، اما درمان اصلی آن جراحی است؛ ضمن اینکه بیشتر در سنین بالای 40 سال بروز می نماید.

اگر مایل به درمان میخچه با طب سنتی هستید در ادامه این گزارش شما را با بعضی روش های طب نستی در درمان میخچه آشنا می کنیم.

سنگ پا بکشید

یکی از درمان های مؤثر برای از بین بردن میخچه استفاده از سنگ پا است. سنگ پا پوست های مرده را از بین می برد و درد را کاهش می دهد و باعث بهبود میخچه می گردد.

برای استفاده از سنگ پا به این صورت عمل کنید که قبل از رفتن به رختخواب ابتدا به مدت زمان ده دقیقه پای خود را در آب گرم قرار دهید تا پوست نرم گردد آنگاه با استفاده از یک سنگ پا به مدت سه الی پنج دقیقه کف پای خود را ماساژ دهید تا پوست های اضافی بریزد و سپس پنبه ای که به روغن کرچک آغشته شده است را روی منطقه مورد نظر قرار دهید و رویش را با یکپارچه تمیز بپوشانید و اجازه دهید شب تا صبح باقی بماند. این عمل را چند روز به طور متوالی انجام دهید تا این ضایعه پوستی به طور کامل از بین برود.

سرکه سفید

یکی از راه های طبیعی و خانگی که برای درمان میخچه از آن استفاده می گردد، سرکه سفید است. خاصیت اسیدی سرکه به نرم کردن پوست یاری می نماید؛ بعلاوه سرکه خاصیت ضد قارچی و باکتریایی دارد و از عفونت پیشگیری می نماید.

برای استفاده از سرکه سفید به این صورت عمل کنید که قبل از خوابیدن در یک لیوان آب حدود یک سوم لیوان سرکه سفید بریزید تا رقیق گردد و سپس با استفاده از یک پنبه آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و اجازه دهید شب تا صبح باقی بماند. صبح روز بعد می بینید که پوسته پوسته شده است که با استفاده از یک سنگ پا آن را تمیز کنید و اندازهی روغن زیتون یا روغن نارگیل به پا بمالید. اگر این کار را روزانه یک بار انجام دهید شاهد نتایج اثربخش خواهید بود.

جوش شیرین

یکی دیگر از روش های خانگی و طبیعی برای از بین بردن میخچه و درمان آن استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین خاصیت لایه برداری دارد و باعث از بین رفتن پوست های مرده می گردد؛ بعلاوه جوش شیرین به علت ضد قارچ و باکتریایی بودن از عفونت جلوگیری می نماید.

برای استفاده از جوش شیرین به این صورت عمل کنید که حدود دو تا سه قاشق غذاخوری جوش شیرین را در آب گرم بریزید و پای خود را به مدت زمان ده الی پانزده دقیقه در این محلول قرار دهید و پس از گذشتن این مدت زمان با استفاده از یک سنگ پا پوست های مرده را از بین ببرید.

روشی دیگر به این صورت است که با یک قاشق چای خوری جوش شیرین، آب لیمو و اندازه اندکی آب خمیری درست کنید و این خمیر را روی محل آسیب دیده قرار دهید و با یک پارچه تمیز آن را پانسمان کنید و اجازه دهید شب تا صبح باقی بماند و صبح پس از پاک کردن و شستشو با استفاده از یک سنگ پا لایه برداری می کنیم. این عمل را روزانه یک مرتبه تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

زردچوبه

یکی از درمان های طبیعی و خانگی بسیار خوب برای درمان میخچه استفاده از زردچوبه است. زردچوبه خاصیت ضدالتهابی دارد و باعث التیام یافتن و کاهش درد ضایعه می گردد. برای استفاده از زردچوبه به این صورت انجام دهید که حدود یک قاشق چای خوری زردچوبه را باکمی عسل مخلوط کنید تا خمیری به دست آید و سپس خمیر حاصل شده را روی منطقه آسیب دیده بمالید و اجازه دهید تا خشک گردد. این عمل را یک هفته مرتب روزی دو تا سه مرتبه تکرار کنید تا بهبودی حاصل گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 بهمن 1401 بروزرسانی: 7 بهمن 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2286

به "میخچه را چگونه درمان کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "میخچه را چگونه درمان کنیم؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میخچه را چگونه درمان کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید