مدار ثانویه راکتور اراک راه اندازی شد

به گزارش تور هند ارزان، مدار ثانویه راکتور اراک با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران راه اندازی شد.

مدار ثانویه راکتور اراک راه اندازی شد

به گزارش خبرنگار تور هند ارزان، اولین مرحله از نصب تجهیزات راکتور آب سنگین خنداب (مدار ثانویه و درپوش راکتور) با حضور علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در سایت تاسیسات آب سنگین خنداب راه اندازی شد.

صالحی در مراسم راه اندازی مدار ثانویه گفت که از 52 سیستم راکتور، حدود 20 سیستم تکمیل شده، 18 سیستم در مرحله تهیه و طراحی است و مابقی هم عقد قرارداد شده است.

راکتور تحقیقاتی آب سنگین مدرن شده خُنداب اراک با هدف کسب تجربه و دانش فنی در طراحی و ساخت رآکتورهای اتمی، تربیت نیروی انسانی متخصص، ایجاد امکانات تحقیق و توسعه در زمینه های فیزیک نوترون، ترموهیدرولیک و درمان و فراوری رادیو ایزوتوپ در جهت مصارف پزشکی، صنعتی و کشاورزی در حال تکمیل مراحل طراحی و ساخت است.

مدار ثانویه راکتور اراک شامل مبدل های حرارتی - استخر میانی- پمپ های انتقال (آب گرم - برج های خنک کننده و پمپ های برگشت آب سرد) است.

راهبری این مدار به وسیله اتاق کنترل اصلی راکتور صورت می پذیرد.

راکتور اراک دارای دو مدار است. مدار اول که وظیفه آن برداشت حرارت از قلب راکتور بوده و مدار ثانویه که وظیفه آن انتقال حرارت مدار اول به برج های خنک کننده و نهایتاً به محیط می باشد.

جهت راه اندازی مدار اول راکتور، ابتدا باید مدار ثانویه و سیستم های جانبی مرتبط با آن راه اندازی می گشت تا بعد از آن تکمیل مدار اول و راه اندازی غیر اکتیو راکتور تحقیقاتی خُنداب اراک شروع شود.

همچنین درپوش راکتور هم امروز نصب شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 739

به "مدار ثانویه راکتور اراک راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدار ثانویه راکتور اراک راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید