روش های درمان سنگ کیسه صفرا

به گزارش تور هند ارزان، افرادِ بسیاری دچار سنگ کیسه صفرا هستند، بدون اینکه خودشان از این امر مطلع باشند. سنگ کیسه صفرا در برخی موارد هیچ علائمی ندارد اما در صورتی که تشخیص داده شود به سنگ صفراوی مبتلا هستید، بهتر است هرچه زودتر به دنبال درمان آن باشید تا دچار مسائل جدی تری نشوید. در این مطلب، شما را با عوامل و علت تشکیل سنگ کیسه صفرا، علائم و راه های پیشگیری و درمان آن، آشنا می کنیم.

روش های درمان سنگ کیسه صفرا

دلیل سنگ صفرا

طبق مطالعات اجرا شده ، 80 درصد از سنگ های کیسه صفرا از کلسترول ساخته شده اند. 20 درصد باقیمانده سنگ های کیسه صفرا از نمک کلسیم و بیلی روبین ساخته شده اند و هنوز دلیل دقیق تشکیل سنگ های کیسه صفرا مشخص نشده است اما تئوری هایی در این مورد وجود دارد.
کلسترول زیاد در صفرا
کلسترول بیش از حد بالا در صفرا می تواند سنگ های زرد کلسترولی را بسازد که این سنگ های سفت و سخت ممکن است در صورت ساخت کلسترول از طریق کبد شما افزایش پیدا کنند و نتوانند در صفرا حل شوند.
بیلی روبین بالا در صفرا
بیلی روبین یک ماده شیمیایی تولید شده در زمان هایی است که کبد، سلول های خونی قرمز قدیمی را نابود می کند و در برخی از شرایط ها مثل آسیب دیدگی کبد یا اختلالات خونی خاص، ممکن است که تولید بیلی روبین ، کبد شما تحت تاثیر قرار دهد و بیش از حد طبیعی تولید گردد.

حال این سنگ های رنگی زمانی تشکیل می شوند که صفرا نتواند آن ها را بشکند و بیلی روبین اضافه در صفرا باقی بماند. این سنگ های سخت اغلب به رنگ مشکی یا قهوه ای تیره دیده می شوند.

صفرای غلیظ به دلیل پر بودن کیسه صفرا
کیسه صفرا نیاز به خالی کردن صفرای خود دارد تا بتواند سالم بماند و عملکرد خود را به درستی انجام دهد.

اگر کیسه صفرا نتواند محتوای داخل خود را خالی کند ، صفرای درون آن بسیار غلیظ می گردد و باعث تشکیل سنگ ها می گردد.

علائم سنگ صفرا

سنگ های کیسه صفرا می توانند باعث ایجاد درد در قسمت بالایی شکم شوند و همچنین ممکن است درد آن فقط هنگام غذا خوردن، آن هم غذاهای پر چرب مثل سرخ کردنی ها باشد که این درد معمولا بیشتر از چند ساعت طول نمی کشد.

در این شرایط علائم زیر را تجربه می کنید:

حالت تهوع

استفراغ

ادرار تیره

مدفوع با رنگ خاک رس

دل درد

نفخ

اسهال

هضم نشدن غذا

این علائم مجموعا به بیلکمک کولیک معروف هستند.

نشانه های مهم تر در ابتلا به کیسه صفرا

دل درد
دل درد مخصوصا در قسمت کبد نشان دهنده سنگ کیسه صفرا می باشد . این درد حمله ای است و قطع و وصل می گردد و همچنین در قسمت بالای مرکز شکم و سمت راست احساس خواهد شد.
مسکن های بی اثر
اگر بعد از دل درد هیچ کدام از مسکن ها، پمادها و ... موثر نبودند، احتمال مسئله ای در کیسه صفرا وجود دارد که این دردهای در تکان خوردن، حرکت روده و خروج گاز از بدن افزایش می یابند.
حالت تهوع
بسکمک از افراد درد موجود در کیسه صفرا را به دلیل دارا بودن سنگ با رفلاکس معده و یا سوزش معدع اشتباه می گیرند اما اگر دیدید که این درد با حالت تهوع همراه بود، به احتمال زیاد به سنگ کیسه صفرای شما مربوط است.
پانکراتیتیس
این بیماری باعث التهاب پانکراس می گردد که باید سنگ های کیسه صفرا را نیز در آن بررسی کنید.

سنگ های این چنینی عملکرد کیسه صفرا را مختل می کنند و همچنین با تب ، حالت تهوع و دل درد همراه است.

چاقی یا کاهش وزن ناگهانی
افراد چاق با اشتهای کم بیش از همیشه محتمل بر سنگ کیسه صفرا هستند. افرادی که به سرعت و بدون دلیل وزن خود را از دست می دهند، نیز بیش از بقیه احتما ابتلا به سنگ کیسه صفرا را دارند. 1

عوارض سنگ کیسه صفرا

التهاب کیسه صفرا
سنگ صفرا در صورتی که گردنه کیسه صفرا را مسدود نماید می تواند التهاب ایجاد کند که به آن کوله سیستیت می گویند و همراه با درد شدید و تب است.
انسداد مجرای صفرا
سنگ صفرا می تواند مجاری را که زرداب یا صفرا از طریق آن ها به سمت کیسه صفرا یا از کبد به سمت روده ها می رود را مسدود نماید. درد شدید، یرقان و عفونت مجاری صفراوی از پیامدهای انسداد مجاری صفراست.
انسداد مجرای لوزالمعده
مجرای لوزالمعده لوله ای است که از لوزالمعده شروع شده و به مجرای صفرا متصل می گردد. مایعات لوزالمعده که به گوارش کمک می کنند، از طریق مجرای لوزالمعده جاری می شوند.

یک سنگ صفرا می تواند سبب انسدادی در مجرای لوزالمعده گردد که ممکن است نتیجه آن التهاب لوزالمعده باشد.

التهاب لوزالمعده، درد شدید و مداوم شکم ایجاد می کند و معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

سرطان کیسه صفرا
افرادی که سابقه سنگ کیسه صفرا دارند بیشتر در معرض سرطان کیسه صفرا هستند. اما سرطان کیسه صفرا بسیار نادر است، بنابراین هر چند ریسک این سرطان بالا می رود اما باز هم احتمال آن بسیار بسیار کم است.

پیشگیری از سنگ کیسه صفرا

وعده های غذایی خود را حذف نکنید
سعی کنید هر روز رأس ساعت مشخصی وعده های غذایی خود را میل کنید. حذف وعده های غذایی و گرسنگی کشیدن می تواند احتمال سنگ صفرا را افزایش بدهد.
کم کم وزن کم کنید
اگر لازم است وزن کم کنید، تدریجاً این کار را انجام دهید. کاهش وزن سریع می تواند احتمال سنگ صفرا را بیشتر کند. هفته ای نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن خوب است.
غذاهای فیبردار بیشتر مصرف کنید
غذاهای پُرفیبر را بیشتر در رژیم غذایی خود جا دهید، مانند میوه ها و سبزی ها و غلات کامل.
وزن سالمی را حفظ کنید
چاقی و داشتن اضافه وزن می توانند احتمال سنگ کلیه را افزایش بدهند. با کم کردن میزان کالری دریافتی و افزایش اندازه تحرک بدنی، سعی کنید به وزن سالمی برسید و آن را حفظ کنید. بعد از این که به وزن سالم و ایده آل رسیدید، با تداوم رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، این وزن را حفظ کنید. 2

درمان سنگ کیسه صفرا

در بیشتر مواقع، به درمان سنگ های صفراوی نیازی نیست، مگر آنکه این سنگ ها موجب درد و ناراحتی شوند.

گاهی اوقات سنگ های صفراوی خودشان از بین می فرایند، بدون آنکه فرد حتی متوجه گردد.

کسانی که درد دارند، پزشک احتمالا عمل جراحی را به آنها توصیه خواهد کرد. در موارد نادر ممکن است دارو تجویز گردد.

کسانی که انجام عمل حراجی برای شان خطرناک است، از طریق پوست یک لوله دِرَن در داخل کیسه صفرایشان قرار داده می گردد و عمل جراحی شان تا زمانی که خطر جراحی کاهش یابد، به تعویق می افتد.

1. درمان طبیعی و داروهای خانگی
کسانی که سنگ های صفراوی دارند اما هیچ علائمی ندارند، می توانند تغییرات خاصی در سبک زندگی شان ایجاد کنند. مثلا:

حفظ وزن ایده آل؛

اجتناب از کاهش وزن سریع؛

پیروی از یک رژیم غذایی ضدالتهاب؛

ورزش منظم؛

مصرف مکمل های تأییدشده طبق دستور پزشک .

برخی از مکمل های غذایی که می توانید مصرف کنید، عبارتند از: ویتامین C، آهن و لسیتین. در یک بررسی مشخص شد ویتامین C و لسیتین می توانند احتمال ابتلا به سنگ های صفراوی را کاهش بدهند. درمورد دُز مناسب این مکمل ها، با پزشک تان صحبت کنید.

برخی از مردم تصور می کنند پاکسازی کیسه صفرا با روزه گرفتن و سپس مصرف روغن زیتون و آبلیمو، به دفع سنگ های صفرا کمک می کند. هیچ شواهدی مبنی بر مؤثر بودن این روش وجود ندارد و حتی ممکن است باعث گردد سنگ های صفراوی در مجرای صفرا گیر کنند.

2. جراحی
ممکن است پزشک مجبور گردد با جراحی لاپاراسکوپی، کیسه صفرا را بردارد. این جراحی رایج است و به بیهوشی عمومی نیاز دارد. جراح معمولا 3 یا 4 شکاف در شکم بیمار ایجاد خواهد کرد، سپس در داخل یکی از شکاف ها یک دستگاه کوچک چراغ دار قرار می دهد و کیسه صفرا را با دقت بیرون می آورد.

اگر حال عمومی بیمار مساعد باشد، معمولا در همان روز عمل یا روز بعد مرخص می گردد.

ممکن است مدفوع بیمار پس از برداشتن کیسه صفرا، آبکی یا شل گردد. با برداشتن کیسه صفرا، راستا صفرا از کبد به روده کوچک تغییر می کند.

صفرا دیگر از کیسه صفرا عبور نمی کند و کمتر غلیظ می گردد، درنتیجه موجب اسهال می گردد.

برای درمان آن، فرد باید از یک رژیم غذایی کم چرب پیروی کند تا بدنش صفرای کمتری آزاد کند.

3. درمان های غیرجراحی
امروزه برای درمان سنگ های صفراوی به ندرت از دارو استفاده می گردد، چون تکنیک های لاپاراسکوپیک و روباتیک، جراحی را بسیار کم ریسک تر کرده اند.

با این حال افرادی که تمایلی به جراحی ندارند، می توانند برای حل کردن سنگ های صفراوی ناشی از کلسترول، 2 تا 4 بار در روز داروی اورسودیول (اکتی گال، اورسو) مصرف کنند. ممکن است چندین سال طول بکشد تا داروها، سنگ های صفراوی را از بین ببرند و اگر درمان قطع گردد، ممکن است سنگ های صفراوی دوباره تشکیل شوند.

سنگ شکنی با موج ضربه ای، یک گزینه دیگر است. دستگاه سنگ شکن، با تولید امواجی که از بدن فرد عبور می کنند، سنگ های صفراوی را می شکند.

غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید

برای کمک به بهبود شرایط و کاهش خطر ابتلا به سنگ های صفراوی، این نکات را رعایت کنید:

مصرف چربی ها را کاهش بدهید و تا جایی که می توانید، از غذاهای پرچرب، روغنی و سرخ شده دوری کنید.

برای منظم تر کردن حرکات روده، به رژیم غذایی تان فیبر اضافه کنید. برای جلوگیری از گاز معده ناشی از مصرف فیبر بیش ازحد، هربار فقط یک سهم فیبر مصرف کنید.

از نوشیدنی های کافئین دار، محصولات لبنی پرچرب، خوراکی های بسیار شیرین و سایر غذاها و نوشیدنی هایی که موجب اسهال می شوند، اجتناب کنید.

به جای سه وعده غذای پُرحجم، بهتر است در هر روز چندین وعده غذای کم حجم بخورید. هضم وعده های غذایی کوچک تر، برای بدن راحت تر است.

روزانه حدود 6 تا 8 لیوان آب بنوشید.

اگر قصد دارید وزن تان را پایین بیاورید، این کار را به تدریج انجام بدهید. سعی کنید در یک هفته بیشتر از 1 کیلوگرم، وزن کم نکنید.

کاهش وزن سریع ممکن است احتمال ابتلا به سنگ های صفراوی و سایر مسائل مربوط به سلامتی را افزایش بدهد. 3

پی نوشت:

1.www.rastineh.com

2.www.hamshahrionline.ir

3.www.chetor.com

منبع: راسخون
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1951

به "روش های درمان سنگ کیسه صفرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های درمان سنگ کیسه صفرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید