خسارت ماهانه 10 میلیاردی در پی سرقت تجهیزات برقی

به گزارش تور هند ارزان، معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: میزان سرقت تجهیزات برقی در استان های مختلف فرق دارد، سرقت ها یک فرایند ثابتی دارند و نمی توان گفت نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، اما می توان بیان نمود که این سرقت ها ماهانه 10 ها میلیارد تومان به شبکه برق خسارت وارد می کنند.

خسارت ماهانه 10 میلیاردی در پی سرقت تجهیزات برقی

به گزارش خبرنگاران، غلامعلی رخشانی مهر در حاشیه برنامه اقدام فراگیر صنعت برق با عنوان تعمیرات و بهینه سازی شبکه توزیع در سراسر کشور به منظور برطرف نقاط خطر آفرین و بهبود ایمنی در شبکه های توزیع برق در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص آخرین شرایط سرقت تجهیزات صنعت برق و میزان خسارت آن، گفت: متاسفانه شبکه های سیمی هوایی در معرض سرقت تعدادی سودجو است که فکر می کنند یک صدمه اقتصادی ساده را به شبکه و صنعت برق تحمیل می کنند در صورتی که این چنین نیست.

وی افزود: در پی این مساله تعداد زیادی از وسایل شهفرایندان دچار سوختگی و آسیب می شود، معمولا این کار در شب انجام و ساعت های متمادی هم وطنان دچار بی برقی می شوند، البته در سال های گذشته اقداماتی برای مقابله با این مساله صورت گرفته، طی دو سال اخیر بالغ بر 30 هزار کیلومتر کابل خودنگهدار را جایگزین شبکه های سیمی و فرسوده کردیم، طبیعتا ظرفیت تولید کشور نیز در زمینه کابل های خود نگهدار و منابع در اختیار محدود است اما این 30 هزار کیلومتر 10 درصد شبکه های توزیع را در برگرفته که صورت گرفته است.

معاون هماهنگی توزیع توانیر تاکید کرد: خواهش من این است اگر در مکانی هم وطنان شاهد تعرض افراد سودجو به شبکه برق بودند حتما به واحدهای 121 گزارش دهند و یا در سامانه برق من بارگذاری کنند، بلافاصله نیروهای ما وارد عمل خواهند شد.

رخشانی مهر با بیان اینکه امروز یک حرکت هماهنگ برای برطرف کانال های خطر در شرکت های توزیع به راه افتاده است و بالغ بر 5000 نیرو مشغول انجام این عملیات هستند، از قبل عیب یابی ها صورت گرفته است و اکنون در حال برطرف مشکل هستیم، اظهار کرد: منظور از کانال های خطر این است که اصولا در مکان هایی که درب تابلوها به سرقت می رود و یا باز می ماند، حوادث رانندگی موجب ایجاد خسارت شده و یا تجهیزات به سرقت می فرایند مورد ارزیابی قرار گرفته اند تا مسائل آن ها برطرف شود.

وی افزود: هدف از اجرای این طرح جلوگیری از وقوع حادثه است، معمولا شهفرایندان این موارد را اطلاع می دهند، امروز این اقدام فراگیر و هدفمند انجام می شود، از پنج صبح آغاز شده و امیدواریم تا آخر وقت امروز بتوانیم بخش عمده ای از عیب ها را مرتفع کنیم. خواهش ما از شهفرایندان این است که در صورت مشاهده چنین مواردی آن را در سامانه برق من ثبت کنند.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به اعمال خاموشی ها در معابر شهری گفت: خاموشی چراغ ها به صورت یک در میان ادامه دارد و تعدیل میکنیم یعنی روشنایی خیابان ها به شکل فعلی باقی می ماند.

وی در خصوص احتمال وقوع خاموشی ها در تابستان، گفت: تمام برنامه ریزی های وزارت نیرو در بخش های مختلف تولید، انتقال و توزیع به گونه ای انجام گرفته تا شاهد خاموشی های گسترده نباشیم، اما شرط اصلی این کار این است که مشترکان برق الگوها را رعایت کنند و باتوجه به اینکه قبوض تازه نیز با محاسبه دیگری لحاظ می شود لازم است تا مشترکان مدیریت مصرف را در دستور کار خود قرار دهند.

رخشانی مهر ادامه داد: مشترکان پر مصرف بخش عمده ای از مصرف برق را به خود اختصاص می دهند که لازم است به موضوع مدیریت مصرف توجه ویژه ای داشته باشند اگر این اتفاق بیفتد قطعا خاموشی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به برنامه دولت برای افزایش تعرفه ای برق در سال آینده، اظهار کرد: برای سال آینده پیشنهاد ویژه ای تا به امروز برای افزایش تعرفه ها اعلام نشده و شرایط مانند گذشته است.

معاون هماهنگی توزیع توانیر با بیان اینکه اکنون پروژه نصب کنتورهای هوشمند در حال نصب اجرا است و مبالغ نیز به صورت اقساطی اخذ می شود اما دستور ویژه وزیر نیرو این بوده که قسط بندی برای کنتورهای هوشمند برای بخش خانگی و تجاری به مهر ماه موکول شود، گفت: تا به امروز تعداد کنتورهای هوشمند به یک میلیون رسیده و برنامه وزارت نیرو این است که بتواند تا پیک سال آینده بالغ بر چهار میلیون و 500 هزار کنتور را برای بخش های خانگی، تجاری، صنعتی، عمومی و اداری نصب کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2106

به "خسارت ماهانه 10 میلیاردی در پی سرقت تجهیزات برقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت ماهانه 10 میلیاردی در پی سرقت تجهیزات برقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید