بهترین زمان ختنه نوزاد پسر چه زمانی است؟

به گزارش تور هند ارزان، بهترین زمان ختنه، و روشهای ختنه کردن در ادیان مختلف متفاوت است. یهودیان در روز هشتم تولد و مسلمانان تا قبل از بلوغ، کودک را ختنه می نمایند.

بهترین زمان ختنه نوزاد پسر چه زمانی است؟

ختنه کردن، عمل جراحی کوچکی است که از پنج هزار سال قبل انجام می گرفته است. در این عمل جراحی، پوستی که سر آلت نوزاد را پوشانده است با روشهای مختلف جدا می نمایند. بهترین زمان ختنه از نظر پزشکی در 40 روز اول تولد است. برخی از جوامع دیگر مانند اروپائیان و آمریکایی ها به مزایای ختنه کردن معتقدند و به علل زیر کودک را ختنه می نمایند:

  • نظافت و تمیز کردن آلت تناسلی: در حالت طبیعی در زیر پوستی که آلت تناسلی کودک را می پوشاند، ماده سفید رنگی به طور دائم ترشح می شود. این ماده، چرک نیست و خاصیت نرم نمایندگی دارد و مانع چسبیدن پوست به سر آلت می شود. در برخی مواقع این ترشح عفونی شده و پوست سر آلت نیز دچار عفونت می شود و در موارد نادر مخصوصا در نوزادان باعث عفونت کلیه ها می شود.
  • کاهش احتمال عفونت ادراری: عفونت ادراری در پسر بچه های ختنه نشده، 10 تا 15 برابر بیشتر از بچه ها ختنه شده است. بنابراین ختنه کردن از پیدایش عفونت دستگاه ادراری کودک قبل از 5 سالگی جلوگیری می نماید.
  • کاهش سرطان گردن رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان: تحقیقات نشان داده است که در جوامعی که ختنه انجام می شود، سرطان گردن رحم و سرطان آلت تناسلی کمتر از جوامعی است که ختنه صورت نمی گیرد.
  • کاهش ابتلا به بیماری های جنسی: ابتلا به بیماری های جنسی مخصوصا بیماری ایدز در بزرگسالان ختنه شده کمتر است.

بهترین زمان ختنه

اگر ختنه بعد از تولد یا 30 روز بعد از تولد یا در ماه های اول تولد انجام گیرد مزایایی دارد:

  • نیاز به بیهوشی عمومی کودک نیست و با بی حسی موضعی انجام می گیرد، زیرا در دوران نوزادی، نوزاد درد را کمتر از سنین کودکی حس می نماید.
  • هزینه زیادی برای خانواده در بر ندارد، مخصوصا اگر بهداشت و نظافت بعد از عمل رعایت شود.
  • بهترین زمان ختنه 30 روز اول تولد است زیرا محل ختنه در نوزاد زودتر التیام می یابد.

اگر ختنه در ماه های اول تولد انجام نشود، علاوه بر اینکه در سنین بالاتر کودک باید به طور کامل بیهوش شود و هزینه زیادی به خانواده تحمیل می شود، اثرات روانی ناگواری نیز در کودک خواهد داشت. زیرا کودک در سنین کودکی و به ویژه 2 تا 3 سالگی، ختنه را تنبیه پدر و مادر در حق خود می پندارد.

روش های مختلف ختنه کردن و مواظبت از آن

1) روش گذاردن حلقه پلاستیکی (روش متداول): در این روش حلقه پلاستیکی را روی نوک آلت قرار می دهند و با نخ گره می زنند و 5 تا 7 روز آن را به همین حال نگه می دارند، در نتیجه پوست جلوی نخ، سیاه می شود و با حلقه می افتد.

این روش را معمولا قبل از سه ماهگی انجام می دهند. بعد از انجام ختنه، تنه آلت باید وضع طبیعی داشته باشد. اگر آلت تناسلی تورم و قرمزی شدید پیدا کرد باید به پزشک اطلاع دهید تا علت آن تعیین و درمان شود.

2) روش بریدن و دوختن: اگر کودک در یکی دو ماه اول تولد ختنه نشود، بعد از سه ماهگی، جراح با روش بریدن و دوختن ختنه را انجام می دهد. بعد از انجام ختنه محل آن باید به دقت نظارت شود. اگر از محل ختنه چند قطره خون خارج شود، مهم نیست. ولی اگر خونریزی زیاد باشد، والدین باید هر چه زودتر به پزشک اطلاع دهند تا از خونریزی جلوگیری به عمل آید. چند روز بعد از انجام ختنه، در محل بریدن ختنه زیر آلت ممکن است ترشح سفید رنگ به وجود آید و مادر تصور کند که محل ختنه چرکی شده است، ولی این ترشحات چرک نیست. اگر محل بریدن با آب صابون شستشوداده شود و محل ختنه در معرض هوا قرار گیرد، زودتر بهبود می یابد.

اقدامات بعد از ختنه

  • بعد از انجام ختنه در هر نوبت که مادر کهنه کودک را عوض می نماید، باید پنبه تمیز و استریل، در آب صابون سرد فرو برده و بر روی محل ختنه فشار دهد، بدین ترتیب محل ختنه شستشو می شود.
  • اگر حلقه پلاستیکی استفاده شده است، بالا بردن حلقه به آرامی از محل خود باعث می شود تا حلقه کاملا به آلت نچسبد و سبب تحریک آن نشود.
  • اگر برای مدت سه تا چهار روز بعد از عمل ختنه در هر نوبت عوض کردن کهنه، ژله های روغنی یا کمی پماد آنتی بیوتیک به محل ختنه مالیده شود سبب می شود کهنه به محل ختنه نچسبد.
منبع: setare.com
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1492

به "بهترین زمان ختنه نوزاد پسر چه زمانی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین زمان ختنه نوزاد پسر چه زمانی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید