با هوش مصنوعی جوان بمانید

به گزارش تور هند ارزان، ایسنا نوشت: تحقیقات پیشرفته در حوزه هوش مصنوعی سه ترکیب را شناسایی نموده است که بیماری های مرتبط با افزایش سن را هدف قرار می دهند؛ شناسایی موفقیت آمیز این سه ترکیب شیمیایی دارای توانایی قابل توجهی برای هدف قرار دادن سلول های نادرست مرتبط با پیری است.

با هوش مصنوعی جوان بمانید

این رویکرد پیشگامانه، فناوری هوش مصنوعی را با کوشش های توسعه دارو ترکیب می نماید به این معنی که به طور قابل توجهی ارزان تر از روش های غربالگری مرسوم خواهد بود و امکان کشف این ترکیبات را فراهم می نماید.

الگوریتم های هوش مصنوعی؛ داروهای ضد پیری امیدوارنماینده

یافته های مطالعه نو نشان می دهد که داروهای شناسایی شده با این روش، پتانسیل این را دارند که به طور موثر و ایمن سلول های پیری را که سلول های معیوب مرتبط با طیف وسیعی از بیماری ها مانند سرطان، بیماری آلزایمر، کاهش بینایی و تحرک مرتبط با افزایش سن هستند را از بین ببرند.

اگرچه تحقیقات قبلی بعضی از پتانسیل های اولیه را نشان داده است، شناسایی مواد شیمیایی که قادر به هدف قرار دادن و از بین بردن ایمن سلول های پیر هستند، محدود به جای مانده است. به گفته محققان، چالش در این واقعیت نهفته است که بسیاری از داروهای سنولیتیک سمیت بالایی نسبت به سلول های طبیعی و سالم در بدن نشان می دهند.

سنولیتیک ها مولکول هایی هستند که سلول های پیر را هدف قرار داده و آنها را از بین می برند و با این روش از روند پیری جلوگیری می نمایند. دانشمندان اعلام کردند حتی اگر سنولیتیک ها با تاخیر در زندگی مورد استفاده قرار گیرند، قادر به کاهش اندازه سلول های پیر خواهند بود.

محققان دانشگاه ادینبورگ، به رهبری گروهی از دانشمندان، روشی نوآورانه ایجاد نموده اند که از هوش مصنوعی (AI) برای شناسایی داروهای سنولیتیک استفاده می نماید. این گروه با استفاده از داده های بیش از 2500 ساختار شیمیایی استخراج شده از مطالعات گذشته، با موفقیت یک مدل یادگیری ماشینی را برای تشخیص ویژگی های ضروری مرتبط با مواد شیمیایی دارای فعالیت سنولیتیک آموزش داد. متعاقبا، گروه با استفاده از مدل های خود، غربالگری جامع بیش از 4000 ماده شیمیایی را انجام داد که منجر به شناسایی 21 داروی احتمالی برای ارزیابی تجربی بیشتر شد.

حذف سلول های پیر؛ غلبه بر چالش ها

آزمایش هایی که در سلول های انسانی در محیط آزمایشگاه انجام شد، از قابلیت قابل توجه سه ماده شیمیایی به نام های جینگژین، پری پلوسین و اولاندرین برای از بین بردن سلول های پیر و حفظ یکپارچگی سلول های سالم پرده برداری کرد.

قابل توجه است، هر سه ترکیب از منابع طبیعی موجود در داروهای گیاهی سنتی، همانطور که به وسیله گروه تحقیقاتی برجسته شده است، مشتق شده اند. علاوه بر این، اولاندرین در مقایسه با داروی سنولیتیک پیشرو فعلی در دسته خود، اثربخشی رجحان را نشان داد.

دکتر ونسا اسمر-بارتو، محقق اصلی موسسه ژنتیک و سرطان دانشگاه ادینبورگ و دانشکده انفورماتیک، نظرات خود را در خصوص این موضوع اعلام کرد: این کار از همکاری فشرده بین دانشمندان داده، شیمیدانان و زیست شناسان حاصل شد. با بهره گیری از نقاط قوت این ترکیب بین رشته ای، ما توانستیم مدل های قوی بسازیم و با استفاده از داده های منتشر شده برای آموزش مدل، در هزینه های غربالگری صرفه جویی کنیم. امیدوارم این کار فرصت های نوی را برای تسریع استفاده از این فناوری هیجان انگیز باز کند.

کشف داروی مبتنی بر هوش مصنوعی؛ نوآوری های دانشگاه ادینبورگ

این مطالعه که در مجله معتبر Nature Communications منتشر شده، از سوی موسسات مختلف ازجمله شورای تحقیقات پزشکی، تحقیقات سرطان انگلستان، بریتانیا حمایت شده است. بعلاوه به وسیله مرکز تحقیق و نوآوری انگلستان (UKRI)، شورای تحقیقات ملی اسپانیا و همکاری محققان دانشگاه کانتابریا، اسپانیا و موسسه آلن تورینگ نیز تقویت شده است.

این مطالعه نشان دهنده نقطه عطف مهمی در زمینه علوم رایانه و هوش مصنوعی (AI) است که بر اساس تاریخ غنی دانشگاه ادینبورگ در این رشته هاست که 6 دهه را در بر می گیرد.

برای تجلیل از این دستاوردها و کشف آینده علوم رایانه و هوش مصنوعی در ادینبورگ، مجموعه ای از رویدادهای یک ساله برنامه ریزی شده است.

دکتر دیگو اویارزون از دانشکده انفورماتیک و دانشکده علوم زیستی دانشگاه ادینبورگ گفت: این مطالعه نشان می دهد که هوش مصنوعی می تواند به طور باورنکردنی در شناسایی نامزدهای دارویی نو، به ویژه در مراحل اولیه کشف دارو بعلاوه برای بیماری هایی با بیولوژی پیچیده یا تعداد کمی از اهداف مولکولی شناخته شده موثر باشد و به ما یاری کند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 خرداد 1402 بروزرسانی: 29 خرداد 1402 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2345

به "با هوش مصنوعی جوان بمانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با هوش مصنوعی جوان بمانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید