اندیشکده آمریکایی: عربستان و امارات به عمان برای قطع روابط با ایران فشار می آورند

به گزارش تور هند ارزان، یک اندیشکده آمریکایی نوشت که عربستان سعودی و امارات که از سیاست های بی طرفانه عمان درقبال بحران های منطقه ای به خشم آمدند، این کشور را برای قطع روابط دیپلماتیک و تجاری با ایران تحت فشار قرار داده اند.

اندیشکده آمریکایی: عربستان و امارات به عمان برای قطع روابط با ایران فشار می آورند

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل تور هند ارزان ، اندیشکده آمریکایی استراتفور نوشت که عربستان سعودی و امارات، پادشاهی عمان را جهت تغییر مواضعش درخصوص بعضی مسائل و اتخاذ سیاست هایی همسو با سیاست های آنها تحت فشار قرار داده اند.

بر این اساس، به رغم پایبندی عمان به اتخاذ سیاستی بی طرفانه درقبال بحران ها در منطقه خلیج فارس، هم زمان با تحریم های مالی آمریکا علیه ایران، عربستان سعودی و امارات به عمان برای قطع روابط با ایران فشار وارد می نمایند.

استراتفور در ادامه اضافه کرد، مسقط برای مقاومت در مقابل این فشارها، از روابط گسترده و ویژه خود با قدرت های بین المللی و منطقه ای یاری خواهد گرفت.

به نوشته این اندیشکده آمریکایی، عمان امروز هزینه بی طرفی خود را از سوی بعضی کشورهای عربِ خشمگین خود می پردازد چرا که این کشور مانع از به ثمر رسیدن کوشش های سعودی اماراتی برای تبدیل شورای همکاری خلیج فارس به اتحادیه ای نمادین شد، همچنان که مسقط اتحاد با عربستان سعودی و امارات علیه دوحه را طی سال گذشته رد کرد و به جای آن، بر حفظ روابطش با قطر و نیز حفظ روابط تجاری و دیپلماتیک خود با ایران متمرکز شد.

موضع مسقط درقبال جنگ عربستان سعودی و امارات علیه یمن، تداوم تماس با تمامی طرف های درگیر به منظور تسهیل مذاکرات بود.

بر اساس این گزارش، ریاض و ابوظبی تمایل دارند مسقط با قطع روابط تجاری اش با ایران، بستن هرگونه باب تماس با انصارالله یمن و پیوستن به ائتلاف ضدقطر، موضعی ملایم تر درقبال منافع منطقه ای عربستان و امارات اتخاذ کند.

در انتها این گزارش آمده است که کوشش هایی برای تحت تأثیر قرار دادن پروسه جانشینی پادشاه عمان، هم زمان با خبرهایی درباره وخامت حال پادشاه این کشور، صورت می گیرد به نحوی که عربستان سعودی و امارات به وسیله استخبارات شان، در کوشش برای معرفی و تحمیل گزینه هایی برای جانشینی پادشاه عمان اند و همین امر باعث می گردد که مسقط هدف حملات سعودی اماراتی در دوره بعدی باشد.

منبع: تسنیم
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 579

به "اندیشکده آمریکایی: عربستان و امارات به عمان برای قطع روابط با ایران فشار می آورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده آمریکایی: عربستان و امارات به عمان برای قطع روابط با ایران فشار می آورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید