روایت رسانه های دنیا از جاذبه های ایران، گردشگری ایران در 2017

به گزارش تور هند ارزان، به گزارش خبرنگاران، در اواخر سال 2016 و اوایل سال 2017 بسیاری از رسانه های خارجی درباره جاذبه های گردشگری و تاریخی ایران گزارش هایی را منتشر کردند و به معرفی آن و یا تحلیل خود از وضعیت صنعت گردشگری پرداختند.

روایت رسانه های دنیا از جاذبه های ایران، گردشگری ایران در 2017

با وبسایت گردشگری تریپ ادوایزر همراه باشید.

بسیاری از رسانه ها از دید خود ایران را در رده کشورهایی قرار دادند که می تواند یک جاذبه جذاب برای گردشگران باشد در بعضی از سفرنامه ها و گزارش های خبرنگاران نیز به نکاتی اشاره شده است که کمتر می تواند در مطالب تکراری رسانه ها از جاذبه های ایران دید. از جمله اینکه آنها اعلام نموده اند سفر زنان در ایران بی خطر است و یا ایرانی ها تروریست نیستند و اخبار اشتباه درباره آن ها زیاد منتشر می گردد.

منظره ای سرسبز را تصور کنید که چشم اندازی زیبا از مزارع چای، شالیزارها و زیتون را پدید آورده است. سرزمینی که می توانید صبح زود به سمت آبشارهایی زیبا حرکت کنید و صبحانه ای محلی را در کنار ان میل کنید. زمانی که در جنگل ها قدم می زنید می توانید از درخت ها هلو و زرد آلو بکنید و طعم شیرین این میوه ها را در دهان خود تجربه کنید. این ها سخنان یاسمین خان (Yasmin Khan) از مجله بریتانیایی گاردین بود که درباره سفر خود به ایران و تجربه گردشگری غذایی در این کشور بیان نموده است.

غیر از صفحات شخصی و وبلاگ ها، رسانه های معتبر نیز این گزارش ها را منتشر نموده اند. یک رسانه معتبر مالی بیزینس اینسایدر، فهرستی از پنجاه مقصد برگزیده برای سفر گردشگران در سال 2017 را طبق سلیقه خود اعلام نموده و ایران را ایران جزو 50 کشور برتر گردشگری 2017 دانسته است.

ایران بالاتر از ایتالیا

فهرست بیزینس اینسایدر در کنار فهرست مجله هایی چون تراول نشنال جئوگرافیک و لونلی پلنت و همچنین پایگاه هایی مانند تریپ ادوایزر، تاثیر به سزایی در مشخص مقاصد گردشگران دارند. این فهرست با معرفی مقاصدی چون پاتاگونیای شیلی، سن پترزبورگ روسیه و نپال آغاز می گردد و در یازدهمین مورد، به ایران می رسد. نویسندگان این پرونده، کاهش خطر در سال های اخیر یا به عبارتی افزایش امنیت را عامل جذب بیشتر گردشگران به ایران دانسته است.

این رسانه مالی به ثبات و امنیت ایران در منطقه خاورمیانه اشاره مستقیم دارد که همین موضوع، علاوه بر افزایش پروازهای عبوری از آسمان کشور، موجب شده است سیل گردشگران خارجی، هتل ها و مکان های اقامتی شهرهای بزرگ ایران را به حد اشباع برساند.

قرارگیری نام ایران بالاتر از نام کشورهایی چون پرتغال، پرو، فرانسه، ژاپن، جنوبگان و ایتالیا در حالی است که در منطقه فقط کشورهای عمان، هند و با فاصله و در انتهای لیست شهر ابوظبی امارات متحده عربی، تنها نقاط گردشگری است که امنیت و ارزش لازم برای گردشگری در سال پیش روی میلادی را دارد. در این فهرست نامی از ترکیه به میان نیامده است.

سیل گردشگران به ایران روسیه و اردن در 2017

درحالی که رسانه مالی اینسایدر، ایران را در رتبه یازدهمین کشور برتر گردشگری جهان آورده اسپوتنیک نیوز در گزارشی به نقل از شرکت گردشگری Cox & Kings از قدیمی ترین تور اپراتورهای جهان اعلام نمود درسال 2017 سیل گردشگران به ایران، روسیه و اردن سرازیر خواهد شد.

این توراپراتور با توجه به تغییرات سیاسی در جهان و رویدادهای مهم و تاریخ های یادبود به این نتیجه رسیده است. به گفته این شرکت، تا قبل از برقراری تحریم ها بر ضد ایران، تورهای مسافرتی به ایران، یکی از محبوب ترین مسیرهای گردشگری بود.

ایران از نگاه یک خبرنگار اتریشی

به تازگی یک مجله اتریشی به نام SkyLines در نخستین شماره خود در سال 2017 میلادی، به معرفی جاذبه های گردشگری ایران پرداخته است. مطالب منتشر شده در این مجله مشاهدات خبرنگار این مجله در سفر 6 روزه اش به ایران است.

عنوان این گزارش مصور کشور قصرها، یک مسافرت در امتداد جاده ابریشم از اصفهان به تهران است که به توصیف جاذبه های سه شهر اصفهان، کاشان و تهران می پردازد.

Massimo Rumi یک عکاس سرشناس ایتالیایی است که او هم مانند این خبرنگار اتریشی، در سفری که به ایران داشته عکسی بی نظیر از معماری باشکوه مسجد شیخ لطف الله اصفهان گرفته که در بسیاری از سایت های سرشناس خارجی منتشر شد.

قدم به کشور تضادها

تارنمای روزنامه فرانسوی فیگارو نیز ایران را مقصدی جذاب برای گردشگران خارجی در سال 2017 معرفی نموده است و در گزارش خود آورده که ایران یک سال پس از لغو تحریم ها بیش از پیش میزبان گردشگران فرانسوی بوده است؛ گردشگرانی کنجکاو و روشنفکر که قدم بر کشور تضادها می گذارند و آژانس های گردشگری بر غنای فرهنگی این کشور تاکید دارند.

دراین گزارش با اشاره به آمار اتحادیه ستو Seto (اتحادیه شرکت های گردشگری فرانسه) آمده است: در یک سال گذشته و پس از لغو تحریم ها علیه ایران، شاهد افزایش 144 درصدی سفرها یعنی افزایش چهار هزار نفری مشتریان سفر به این کشور بودیم.

این گزارش آمار یاد شده را هرچند کم، اما در حال تبدیل شدن به یک گرایش ارزیابی و ایران را مقصد گردشگری برای کسانی معرفی می نماید که دوستدار فرهنگ، هنر و ادب هستند و قصد اسکی کردن و آفتاب دریافت در سواحل خلیج فارس و دریای خزر دارند.

بازگشایی خط هوایی پاریس-تهران در ماه آوریل سال گذشته میلادی (بهار 1395)از دیگر مزیت هایی است که در این گزارش به آن اشاره و آن را عاملی برای اضافه شدن نام ایران به فهرست مقاصد گردشگری آژانس های مسافرتی ارزیابی شده است.

غذا و مهمان نوازی افسانه ای در ایران

پایگاه اینترنتی بلومبرگ هم در گزارشی نوشت که ایران جزو 20 کشوری است که توصیه می گردد در سال 2017 حتماً از آن بازدید گردد.

در این گزارش، نوشته شده، برای مسافران بی باک این سؤال پیش می آید که آیا باید به ایران سفر نمایند یا خیر و سپس شرح داد که فرایند درخواست ویزا طولانی و پیچیده است، گردشگران آمریکایی، انگلیسی و کانادایی باید راهنما داشته باشند و در ضمن باید قوانین مربوط به پوشش را رعایت کرد، اما حرف ما را بپذیرید، که تحمل این دشواری ها ارزشش را دارد.

بلومبرگ با افسانه ای توصیف کردن غذای ایرانی و مهمان نوازی مردم ایران به گفته یک مدیر آژانس مسافرتی نوشته است: یک هنجار فرهنگی در ایران وجود دارد مبنی بر اینکه مهمان حبیب خدا است. اغلب از افراد مختلف می شنوم که می گویند همه جای جهان را دیده اند، اما هیچ کجا مثل آنجا [ایران] مورد استقبال قرار نگرفته اند.

در گزارشی دیگر به نقل از روزنامه انگلیسی دیلی میل 10 کشور جذاب برای سفر در سال 2017 را به گردشگران معرفی شده و ایران را هم در این لیست جای داده است.

یک امیدواری که پس از لغو تحریم ها وجود داشت

آذر نیوز نخستین روزنامه انگلیسی زبان جمهوری آذربایجان با چاپ گزارشی نوشت: انتظار می رود ایران به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای خاورمیانه و یکی از بیست اقتصاد بزرگ جهان به دنبال لغو تحریم هایی که پیش از این سرمایه گذاری در ایران را از سال 2006 محدود نموده بود، شاهد رشد قابل ملاحظه ای باشد.

به نوشته این روزنامه، درحال حاضر، سهم جمهوری اسلامی ایران از گردشگری در جهان 24 صدم درصد است نتیجه ای که به هیچ وجه منافع این کشور را تامین نمی نماید.

به نوشته این روزنامه جمهوری آذربایجان، درحال حاضر حدود 1100 هتل در سراسر ایران وجود دارد ولی تنها 29 هتل از بین آنها پنج ستاره و 75 هتل دیگر چهار ستاره هستند. لذا ضروری است ظرفیت هتلداری در این کشور بالا رود و به حدود حداقل 150 هتل برسد تا بتوان افزایش تقاضا برای گردشگری را بر آورده کند.

خطری برای سفر زنان در ایران وجود ندارد

روزنامه ال موندوی اسپانیا نیز ویژه نامه سیر و سیاحت خود را به تشریح جاذبه های گردشگری ایران به قلم زاهیدا ممبرادو خبرنگار این روزنامه در تهران اختصاص داده است.

در این ویژه نامه آمده است ایران که طی چند دهه فقط شاهد ارائه تصاویرغیر واقعی از خود بوده و تقریبا خارج از برنامه های گردشگری آژانس های مسافرتی قرار داشته، آنچنان مقصد جذاب توریستی شده که دهان هر بازدید نماینده ای را از تعجب باز می گذارد. شاید بتوان مطلب مشابهی در خصوص دیگر کشور هایی که احتمالا مورد قضاوت نادرست قرار گرفته باشند هم گفت، اما شکی نیست قطعا هیچ کدام از آنها این همه زیبایی، تاریخ، فرهنگ، سحر و جذابیت طبیعی ایران را ندارند.

خبرنگار ال موندو نوشت که هیچ گونه خطری برای زنانی که بخواهند به تنهایی در ایران مسافرت نمایند هم وجود ندارد.

این ها گزارش هایی در راستای معرفی جاذبه های گردشگری ایران بودند که هر چند مثبت اما کم هستند. امید است با انتشار بیشتر این گزارش ها به خصوص انتشار آن در رسانه هایی دیداری و یا رسانه های مکتوب مشهور کشورهایی که گردشگر زیادی به خارج از مرزهایشان می فرستند، تصویر اشتباهی که از ایران وجود دارد، تغییر کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 532

به "روایت رسانه های دنیا از جاذبه های ایران، گردشگری ایران در 2017" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت رسانه های دنیا از جاذبه های ایران، گردشگری ایران در 2017"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید