اقدام مشابه مربیان بزرگ برای ساخت ستاره ها، کریمی درمسیرمعروف؟

به گزارش تور هند ارزان، به گزارش خبرنگاران، رقابت های لیگ ملت های والیبال از 7 خرداد ماه سال جاری آغاز می شود. یکی از تصمیمات مهم ولادیمیر الکنو در آستانه لیگ ملت ها خط زدن نفراتی مانند جواد کریمی و پوریا یلی بود. بازیکنان جوانی که به اعتقاد برخی کارشناسان آینده تیم ملی هستند.

اقدام مشابه مربیان بزرگ برای ساخت ستاره ها، کریمی درمسیرمعروف؟

خط قرمز روی نام این دو بازیکن بی شباهت به اقدام ولاسکو نبود. ولاسکو مربی بزرگ و محبوب ایرانی ها در برهه زمانی سعید معروف و محمد موسوی را از تیم ملی کنار گذاشت تا با وارد کردن شوک به این دو بازیکن تغییر ذهنیت ایجاد کند. شوکی که امروز از محمد موسوی و سعید معروف دو ستاره جهانی والیبال ساخت.

الکنو در نخستین نشست خبری خود در ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره دلایل خط زدن جواد کریمی از تغییر ذهنیت صحبت کرد. به اعتقاد الکنو، جواد کریمی اگر روی ذهنیت خود کار کند آینده درخشانی دارد. گاهی خط کشیدن بر روی نام برخی بازیکنان اقدامی شجاعانه است که فقط از سوی مربیان بزرگ امکان پذیر است.

خبرنگاران برای بررسی شباهت تصمیم الکنو و ولاسکو با دستیار اسبق ولاسکو به مصاحبه پرداخت.

نقش مهم تفکرات سرمربی تیم ملی

ناصر شهنازی، دستیار سابق ولاسکو در مصاحبه با خبرنگاران درباره مقایسه تصمیمات ولاسکو و الکنو گفت: انتخاب بازیکن حق مسلم سرمربی تیم ملی است و یکی از فاکتورهای مهم مربی در رابطه با انتخاب بازیکن، استقلال عمل اوست ولی اینکه چه تفکراتی پشت آن حکم فرما است دارای اهمیت می باشد. با توجه به اینکه سرمربی تیم ملی در مسابقه ای شرکت نکرده است هنوز شناختی راجع به الکنو و تفکراتش نداریم. او فقط در تمرینات حاضر بود.

نیاز به شوک برای بزرگ کردن بازیکنان

وی تاکید کرد: این اتفاق در زمان ولاسکو رخ داد البته بسیار متفاوت بود چون والیبال ایران در آسیا قهرمان نبود. تیم ملی با تیم های بزرگ رقابت نداشت و همه بازیکنان در سطح معمولی بودند. برای بزرگ کردن بازیکنان ولاسکو باید ذهنیت آنان را تغییر می داد و لازمه آن این بود گاهی شوکی به بازیکنان وارد کند.

دستیار اسبق ولاسکو افزود: تیم های الف و ب تشکیل شد و بازیکنان برای ایجاد فضای رقابتی و انگیزشی در این دو تیم رد و بدل می شدند. زمانیکه ولاسکو حس می کرد شرایط ذهنی بازیکن با تفکراتش همسو نیست شوکی به او وارد می کرد به تیم ب فرستاده می شد.

شوک ولاسکو به سعید معروف

شهنازی با اشاره به خط زدن معروف از اردوی ملی ادامه داد: ولاسکو در بازی های آسیایی و برای کمک به معروف او را خط زد چرا که به عملکرد معروف اعتقاد داشت ولی در آن مقطع زمانی مشکلاتی وجود داشت. ولاسکو با عدم دعوت سعید معروف شوکی بزرگی به او وارد کرد. شاید معروف بگوید خودش در آن مقطع تمایلی به حضور در اردو نداشته است اما برای ولاسکو تفکراتش مهم بود.

خط قرمز روی نام محمد موسوی به دلایل انضباطی

وی درباره مورد انضباطی موسوی که منجر به خط خوردن او نیز شد گفت: در برهه زمانی محمدموسوی دیر به فرودگاه رسید شاید ناخواسته بوده باشد اما ولاسکو روی این مسائل حساسیت داشت و با وجود اینکه موسوی تاثیرگذارترین مهره در مسابقات بود اما از حضور او چشم پوشی کرد و اینگونه والیبال ایران به این نقطه رسید و بازیکنان بزرگی مانند سعید معروف و محمد موسوی شکل گرفتند.

شهنازی تاکید کرد: در حال حاضر درباره الکنو نمی توان قضاوت کرد باید دید تفکرات این مربی چیست. کاری به حضور یا عدم حضور شخص کریمی ندارم ولی اعتقادم این است در لیگ ملت ها باید با سه پاسور حاضر می شدیم. اگر کریمی آماده نبود از پاسور دیگر باید استفاده می شد. امیدوارم شرایط به نفع تیم ملی پیش رود.

به گزارش خبرنگاران، شوک ولاسکو با معروف و موسوی امروز از آنها بازیکنان بزرگ و حرفه ای ساخته است و شاید اقدام آلکنو نیز برای کریمی و یلی پیش از المپیک توکیو تاثیر گذار باشد و در میدان بزرگ المپیک شاهد درخشش این دو بازیکن آینده دار والیبال ایران باشیم. اتفاقی که در یک برهه زمانی برای معروف رخ داد امروز برای جایگزین او اتفاق افتاده است و اگر کریمی نیز مانند معروف پیش رود قطعاً او نیز به یکی از پاسورهای شناخته شده دنیای والیبال تبدیل خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 خرداد 1400 بروزرسانی: 24 خرداد 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1741

به "اقدام مشابه مربیان بزرگ برای ساخت ستاره ها، کریمی درمسیرمعروف؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام مشابه مربیان بزرگ برای ساخت ستاره ها، کریمی درمسیرمعروف؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید