از ایفای نقش دانشگاه اجتماعی تا غائله تکمیل ظرفیت پزشکی

به گزارش تور هند ارزان، دانشگاه آزاد در سال 98 تغییرات ساختاری را در دستور کار قرار داد و از همان ابتدای سال کوشش کرد نقش جدید خود را به عنوان یک دانشگاه اجتماعی ایفا نماید؛ که البته در این جهت چالش های را نیز به همراه داشت.

از ایفای نقش دانشگاه اجتماعی تا غائله تکمیل ظرفیت پزشکی

به گزارش خبرنگاران، سال 98 در دانشگاه آزاد اسلامی با به کارگیری امکانات این دانشگاه برای مقابله با سیل نوروز 98 شروع شد. بر این اساس به دنبال تأکید رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر ضرورت همراهی در امدادرسانی به سیل زدگان - به ویژه در استان های گلستان و مازندران که در ابتدای سال 98 دچار سیل شدند - برخی واحدهای این دانشگاه به اسکان سیل زدگان اختصاص یافتند و همچنین مقرر شد تا این دانشگاه 500 میلیون تومان از بودجه خود را برای یاری به آسیب دیدگان سیل 98 اختصاص دهد.

در همین رابطه دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد نیز دو حوزه یاری به سیل زدگان و رسیدگی و یاری به شهرها و روستاها را به عنوان دو اولویت مهم دانشگاه آزاد معین و خاطرنشان کرد.

از ارائه طرح مقطع دکترای حرفه ای کشاورزی به وزارت علوم تا ایجاد مزارع آموزشی

طرح تحول آموزش، پژوهش و خدمات فناوری در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی در ابتدای سال 98 به عنوان یکی از برنامه های اصلی دانشگاه آزاد اعلام شد.

در همین رابطه دکتر طهرانچی یکی از چالش های آینده در حوزه کشاورزی را کمبود متخصص ارشد دانست و تأکید کرد: کشاورزی یک رشته نیست و یک فیلد متشکل از قانون های مختلف است. کشاورزی یک موضوع و میدان تحقیق است که ذیل آن مدیریت کشاورزی، مدیریت گلخانه، مدیریت صادرات، مدیریت اقتصادی، حقوق کشاورزی، حقوق آب، مهندسی کشاورزی، مهندسی زراعت، مهندسی کنترل در فناوری های نوین و … است و مجموع رشته های دانشگاهی را در خود جای می دهد.

وی در همین خصوص در همایش تخصصی طرح تحول در علوم، مهندسی و کشاورزی که دی ماه 98 در دانشگاه آزاد برگزار گردید، بخش مهندسی کشور را سرطان زده توصیف کرد و گفت: بحران در رشته های کشاورزی عظیم تر است، ما 1700 عضو هیات علمی، 5 هکتار زمین و دانشگاه های متعدد کشاورزی و منابع طبیعی داریم در حالی که این رشته 7 هزار دانشجو بیشتر ندارد. این در حالی است که کشاورزی جهان نیز فناوری محور شده است.

در همایش فوق چنین عنوان شد که دانشگاه آزاد در حال ارائه دوره دکتری حرفه ای کشاورزی به وزارت علوم است تا فارغ التحصیلان این دوره بتوانند بعد از 5 سال یک گلخانه را اداره نمایند. رئیس دانشگاه آزاد همچنین از بنیان گذاری مزارع تولیدی و آموزشی اطلاع داد و تأکید کرد: استاد علوم پایه باید بتواند استاد مزرعه هم باشد و برای دامپروری هم باید همین جهت را طی کنیم.

ابلاغ دستورالعمل اجرایی نظام پایش آزاد/ انتخاب موضوع سرانجام نامه براساس نظام موضوعات از مهر 98

یکی دیگر از اتفاقات مهم دانشگاه آزاد در سال 98، ایجاد سامانه پایش دانشگاه و معین نظام موضوعات برای سرانجام نامه های ارشد و رساله های دکتری بود.

نظام پایش آزاد (پژوهش اثربخش یکپارچه شبکه ای دانشگاه آزاد اسلامی)، یک نظام جامع پژوهشی است که با هدف رفع نواقص مربوط به نظام پژوهش تحصیلات تکمیلی دانشگاه و قرار دادن این ظرفیت در خدمت حل مسائل ملی کشور و ایجاد همگرایی و هم افزایی میان نتایج این پژوهش ها طراحی و در سال 98 به اجرا درآمد.

بر این اساس عناوین بیش از 30 برنامه علمی برای واحدهای دانشگاهی در استان های مختلف کشور معین شد تا دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور از ابتدای سال تحصیلی 98 بتوانند موضوع سرانجام نامه خود را از نظام موضوعات مربوط به برنامه های علمی در سامانه پایش آزاد انتخاب نمایند.

برنامه دانشگاه آزاد برای جذب هیأت علمی جوان

دانشگاه آزاد در سال 98 به منظور ایجاد تحول و نشاط علمی، جذب سالانه هزار عضو هیأت علمی جوان را در دستور کار قرار داد.

در همین رابطه دکتر بیژن رنجبر، قائم مقام رئیس دانشگاه آزاداسلامی با اشاره به اولین فراخوان جذب هیأت علمی دانشگاه آزاد در مهر ماه گفت: در این فراخوان حدود 900 نفر جذب خواهند شد و فراخوان دوم نیز اوایل آبان ماه امسال اعلام می گردد.

این در حالی است که اعلام فراخوان دوم جذب اعضای هیئت علمی تا اسفند ماه به تعویق افتاد.

رئیس مرکز جذب و امور هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در این رابطه با اشاره به اینکه جذب اساتید جوان در فراخوان سال 98 بر اساس آمایش رشته ای و احتیاج واحدها و گروه ها اعلام شده است، گفت: تعداد 1146 رشته از طرف استان ها برای جذب اعلام احتیاج شده که به صورت جزئی تر 741 درخواست در رشته های علوم پزشکی، 63 درخواست در گروه معارف و 332 درخواست در رشته های مختلف غیرپزشکی از طرف استان ها اعلام احتیاج شده و در سامانه جهت ثبت نام متقاضیان درج شده است.

سه روز بعد از اعلام این فراخوان دکتر فرهاد ادهمی مقدم، مدیر کل دفتر توسعه آموزش و امور دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد از جذب 1000 متقاضی هیأت علمی واجد شرایط در رشته های علوم پزشکی اطلاع داد و اظهار کرد: در حوزه معاونت علوم پزشکی بیش از 700 درخواست وجود دارد و با توجه به اینکه در برخی رشته ها یک نفر و در برخی از رشته ها بیشتر از یک نفر اعلام احتیاج شده است، حدود 1000 نفر در صورت وجود افراد واجد شرایط جذب هیأت علمی خواهیم داشت.

اقدامات دانشگاه آزاد برای ایمنی سازی جهت تردد دانشجویان در واحد علوم و تحقیقات

دی ماه 97، تلخ ترین تراژدی آموزش عالی رقم خورد و واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان واحد علوم و تحقیقات، به فوت 10 نفر از دانشجویان منجر شد.

بعد از این حادثه تلخ، ایمنی سازی در دانشگاه ها به ویژه دانشگاه علوم و تحقیقات مورد تأکید نهاده شد.

در همین رابطه رضا مسعودی، سرپرست واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در تیر ماه 98 آخرین اقدامات دانشگاه به منظور ایمنی سازی جهت تردد دانشجویان را تشریح کرد و گفت: : مکانیزمی که توسط پیمانکار برای ایمن سازی جهت تردد دانشجویان واحد علوم و تحقیقات طراحی شده، از نظر ایمنی دارای بالاترین استانداردهاست و از متوسط ایمنی کشور بالاتر است.

وی با تأکید بر اینکه به منظور نصب گاردریل و ایمنی سازی جهت تردد در واحد علوم و تحقیقات با یکی از پیمانکاران مطرح ساختمانی کشور وارد مذاکره شدیم، اظهار کرد: از ابتدای تعامل و مذاکره تأکیدمان ارائه بهترین کیفیت و تأیید نظر پلیس هدایت و رانندگی بود. با توجه به اینکه طول جهت بر حسب شرایط، احتیاج به گاردریل های مختلفی از جمله سه موج، یک موج، نیوجرسی و قرقره دار دارد، بنابراین احتیاج به مطالعات میدانی جامع شدیداً احساس می شد.

سرپرست واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: پس از آنکه طرح اولیه از سوی پیمانکار معین شد، با پلیس هدایت و رانندگی چندین جلسه به منظور تأیید طرح برگزار کردیم و در نهایت طرح اجرایی هفته گذشته ارائه شد و به دنبال بستن قرارداد با پیمانکار مرتبط هستیم.

دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد نیز آبان ماه 98 با حضور در خبرگزاری خبرنگاران به تشریح تمهیدات ایمنی سازی در واحد علوم و تحقیقات پرداخت و با اشاره به اینکه این تمهیدات صرفاً به گاردریل محدود نمی گردد، گفت: در مجموع 20 میلیارد تومان هزینه برای مجموعه اقدامات ایمنی که دانشگاه باید انجام می داد؛ تخصیص یافت. از جمله آنکه آسفالت جاده را اصلاح کردیم و خوشبختانه این کار در تابستان انجام شد.

اقدامات دانشگاه آزاد در مورد مقابله با باندهای جعل مدارک دانشگاهی و جایگاه فروشی

روابط عمومی دانشگاه آزاد در تیر ماه 98 از کشف و مکوششی سازی یک باند عظیم جعل مدارک دانشگاهی -با کوشش مرکز حراست این دانشگاه و مراجع امنیتی و قضائی- اطلاع داد.

در همین رابطه چنین اعلام شد که جاعلان از سال 1385 به صورت حرفه ای و شبکه ای در سطح کشور فعالیت داشته و با راه اندازی دفاتر متعدد در استان های مختلف و راه اندازی سایت های جعلی استعلام مدارک دانشگاهی نسبت به صدور مدارک جعلی مهم و بسیار زیاد در مقاطع تحصیلی مختلف در قبال دریافت هزینه تا 100 میلیون تومان (برای هر مدرک) اعم از مدارک تحصیلی جعلی و دیگر مدارک مختلف و متعدد جعلی مربوط به ادارات و مراکز و بانک ها و سازمان ها برای استفاده در داخل و خارج کشور اقدام نموده اند و از این طریق نسبت به تحصیل اموال نامشروع بسیار هنگفت اقدام و با اموال بادآورده در کشورهای خارجی سرمایه گذاری داشته اند.

دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد نیز بار دیگر در آذر ماه در رابطه با انهدام باند جایگاه فروشی رشته پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی که 26 آذر از سوی رئیس پلیس تهران اعلام شد، گفت: این باند را حراست دانشگاه دو ماه پیش کشف و به مراجع قانونی گزارش کرد.

وی در همین رابطه اضافه نمود: کشف این باند توسط خود دانشگاه آزاد اجرا شده و متخلفان نه در دانشگاه، بلکه به اسم دانشگاه آزاد فعالیت می کردند. این باند را حراست دانشگاه آزاد دو ماه پیش کشف کرد و تحویل مراجع قانونی دادیم و آن ها در حال آنالیز موضوع هستند.

رئیس دانشگاه آزاد در این رابطه توضیح داد: رقمی که این افراد از خانواده ها می گرفتند بین 500 تا 800 میلیون و به اسم ثبت نام در رشته های پزشکی بود.

تلفیق مجدد آموزش علوم پزشکی و دامپزشکی در دانشگاه آزاد

دکتر محسن نفر، معاون علوم پزشکی دانشگاه آزاد در مهر ماه از 98 تلفیق مجدد آموزش علوم پزشکی و دامپزشکی در دانشگاه آزاد اطلاع داد و گفت: تفکیک آموزش رشته های علوم پزشکی و دامپزشکی سبب مسائل فراوانی در مورد سلامت و درمان در جامعه شده، در حالی که ارتباط تنگاتنگی میان این دو علم بسیار مهم وجود دارد و امیدواریم با هماهنگی بیشتر میان آموزش این دو بخش، متخصصان علوم پزشکی و دامپزشکی در کنار یکدیگر به انجام تحقیقات و پژوهش های مشترک بپردازند.

وی همچنین پیشنهاد ایجاد رشته های جدید در زمینه دامپزشکی مانند حیوانات آزمایشگاهی و قرنطینه را عنوان کرد و گفت: امروز این رشته ها زمینه ساز پژوهش های فراوان در زمینه داروسازی، سلامت جامعه و ورود و خروج حیوانات به کشور با سلامت و ایمنی استاندارد می شوند که احتیاج آنها در جامعه به شدت محسوس است.

توقف تکمیل ظرفیت پزشکی دانشگاه آزاد در پی مخالفت شورای سنجش و پذیرش دانشجو

یکی از چالش های دانشگاه آزاد در سال 98، مخالفت شورای سنجش و پذیرش دانشجو با تکمیل ظرفیت این دانشگاه در رشته های پزشکی بود که البته این موضوع سابقه ای طولانی داشت.

تنش بین وزارت علوم و دانشگاه آزاد طی سال های 94 تا 96 پیرامون بحث رشته های بدون مجوز دانشگاه آزاد ادامه داشت و در سال 97 نیز پذیرش دانشجوی علوم پزشکی خارج از حد ظرفیت در دانشگاه آزاد برای این دانشگاه دردسرساز شد؛ به طوری که معین تکلیف این موضوع حدود یک سال به طول انجامید.

در مهر ماه 98 نیز، دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو خاطرنشان کرد که تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی برای داوطلبان آزمون سراسری سال 1398 فاقد وجاهت قانونی است.

دانشگاه آزاد در این رابطه پس از صدور اطلاعیه ای مبنی بر قانونی بودن تکمیل ظرفیت در رشته های پزشکی، این تکمیل ظرفیت را متوقف کرد.

دکتر طهرانچی در همین رابطه، آبان ماه 98 با حضور در خبرگزاری خبرنگاران در این رابطه شرح داد: دفترچه انتخاب رشته ما قبل از مصوبه شورای سنجش و پذیرش منتشر شده بود اما بعد از این تصمیم، پذیرش دانشجو در رشته های غیرپزشکی صورت نگرفت در واقع بعد از جلسه شورای سنجش به دستور من پذیرش دانشجو در رشته های غیر پزشکی متوقف شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره شرایط دانشجویانی که در تکمیل ظرفیت رشته های غیر علوم پزشکی این دانشگاه ثبت نام کردند و بعد از این اتفاق بلاتکلیف ماندند، گفت: اگر چه دانشجویان ثبت نامی در مرحله تکمیل ظرفیت رشته های غیر پزشکی در دانشگاه ها یا رشته های دیگر به عنوان دانشجو پذیرش شدند، اما با این وجود ما خاطرنشان کردیم که داوطلبان با ارائه شماره شبای خود وجه پرداختی خود را دریافت نمایند.

مخالفت شورای سنجش و پذیرش دانشجو با انتقال فرزندان هیئت علمی دانشگاه آزاد به رشته های پزشکی

شورای سنجش و پذیرش دانشجو تغییر رشته و انتقال 134 نفر از فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی را در اوایل بهمن ماه امسال لغو کرد و مقرر شد تا از آزمون سراسری سال 1399 به بعد، پذیرش چهار رشته پرمتقاضی پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی به صورت متمرکز و هم زمان با پذیرش دوره های روزانه، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاه های دولتی با انتخاب رشته متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام گردد.

بر اساس مصوبات بیست و دومین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو دانشگاه آزاد موظف است، چنانچه افراد دیگری در سنوات قبل یا بعد در دانشگاه آزاد وجود دارند که تغییررشته آن ها نیز برخلاف شرایط و ضوابط دستورالعمل فوق اجرا شده، تغییر رشته آن ها توسط دانشگاه آزاد اسلامی لغو و شرایط تمامی افراد فاقد شرایط و ضوابط تغییر رشته طبق دستورالعمل اجرایی تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی به همراه مدارک و مستندات لغو تغییررشته آن ها حداکثر تا 30 بهمن ماه 1398 به دبیرخانه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ارسال کند.

دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد در همین رابطه در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به لغو انتقال فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به رشته های پزشکی، گفت: بر اساس مصوبه اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو، مانع تحصیل فرزندان اعضای هیئت علمی در رشته های پزشکی شدیم و در حال حاضر خانواده های این افراد این موضوع را به وسیله دیوان عدالت اداری پیگیری می نمایند.

وی اظهار کرد: شورای سنجش و پذیرش دانشجو، به ما ابلاغ کرد که مانع تحصیل فرزندان اعضای هیئت علمی در رشته های پزشکی بشویم که ما هم این ابلاغیه را اجرا کردیم و اکنون برخی خانواده های این دانشجویان موضوع را به وسیله دیوان عدالت اداری پیگیری می نمایند.

رئیس دانشگاه آزاد در پاسخ به اینکه سرنوشت 134 نفر از فرزندان اعضای هیئت علمی که امکان تغییر رشته به رشته های پزشکی را داشته اند و تا به امروز نیز سه ترم تحصیلی خود در این رشته ها پشت سر گذاشته اند چه می گردد، شرح داد: موضوع جلوگیری از ادامه تحصیل این افراد به ما ابلاغ شده و در این حوزه نواقصی وجود دارد که در حال پرسش آن ها از تصمیم گیرندگان هستیم.

تعویق جذب و پذیرش دانشجو در دانشگاه هنرهای اسلامی-ایرانی استاد محمود فرشچیان تا مهر 99

دانشگاه استاد محمود فرشچیان مهر ماه 97 افتتاح شد اما با توجه به شیوه خاص استاد-شاگردی که این دانشگاه در نظر داشت برای تربیت دانشجویان پی بگیرد، مجوزهای لازم برای پذیرش دانشجو را از وزارت علوم دریافت نکرد.

در همین رابطه در مهر ماه 98 بهمن نامور مطلق، رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان در آستانه نخستین سالگرد تأسیس این دانشگاه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به اینکه این دانشگاه از هویت ایرانی برخوردار است، ممکن است با ضوابط امروزی همخوانی چندانی نداشته باشد، بر این اساس مقاومت هایی نیز نسبت به سیستم استاد-شاگردی که در صدد پیاده سازی آن در دانشگاه هستیم، وجود دارد که امیدواریم چنین مقاومت هایی کمتر شده و مصوبات ما نهایی شوند.

در همین خصوص و بعد از آنکه این دانشگاه در بهمن ماه 98 نیز پذیرش دانشجو نداشت، میثم یزدی، معاون علمی و هنری دانشگاه در گفت وگو با خبرنگاران از تعویق پذیرش دانشجو در این دانشگاه تا مهر 99 اطلاع داد و گفت: قرار بر این بود که به صورت مشترک با همکاری واحدهای دانشگاه آزاد- تهران مرکز و تهران جنوب- در بهمن ماه پذیرش دانشجو داشته باشیم که این موضوع متأسفانه به دلیل مسائل فنی محقق نشد و پذیرش دانشجو در دانشگاه استاد محمود فرشچیان تا مهر ماه سال آینده به تعویق افتاد.

وی در پاسخ به اینکه آیا احتمال صادر نشدن مجوز پذیرش دانشجو از سوی وزارت علوم در مهر ماه سال آینده هم وجود دارد یا خیر، توضیح داد: این موضوع را می توانیم با شیوه های داخل دانشگاه آزاد -امکانات و رشته های موجود در دانشگاه- حل کنیم. به عنوان مثال دانشگاه آزاد اسلامی مجوز پذیرش دانشجو در رشته صنایع دستی را دارد و می تواند این مجوز را در واحدهای خود از جمله واحد هنرهای اسلامی-ایرانی استاد محمود فرشچیان فعال کند و احتیاجی به مجوز وزارت علوم ندارد.

افتتاح واحد بین الملل فرشتگان دانشگاه آزاد، مخصوص دانشجویان ناشنوا و کم شنوا

یکی از اتفاقات خوب دانشگاه در سرانجام سال 98، افتتاح واحد بین الملل فرشتگان با موضوع جامعه ناشنوایان و کم شنوایان بود. این واحد دانشگاهی از 28 بهمن ماه در هشت رشته نقاشی، عکاسی، گرافیک، معماری داخلی، فناوری اطلاعات، علوم ورزشی و مترجمی زبان در دوره های کارشناسی و کاردانی اقدام به پذیرش دانشجو کرد.

دکتر طهرانچی در مراسم افتتاحیه، واحد بین الملل فرشتگان را نقطه عطفی برای جامعه یک میلیونی ناشنوایان در کشور دانست و گفت: با افتتاح این واحد، غفلت آموزش عالی در این حوزه جبران می گردد.

به گزارش خبرنگاران، دانشگاه آزاد اسلامی با سهم 38 درصدی خود از آموزش عالی، نقش پررنگی را در آموزش آکادمیک کشور ایفا می نماید و در این جهت با فراز و نشیب های نیز همراه بوده است. در حالی که در سال 98 رویکرد این دانشگاه از آموزشی و پژوهشی به تخصصی و موضوعی تغییر پیدا کرد و این سال به عنوان سال پایه بسیاری برنامه ها در این دانشگاه معین شد، برخی دیگر چالش های این دانشگاه به ویژه در نقطه تلاقی با وزارت علوم، کمامان ادامه پیدا کرد که از مهم ترین آن ها می توان به موضوع ممنوعیت تکمیل ظرفیت دانشگاه در رشته های پزشکی اشاره نمود. در این راستا انتظار می رود دانشگاه آزاد -به ویژه در شرایطی که با کاهش جمعیت دانشجویی روبه روست- بتواند از سال آینده ناهماهنگی های این دانشگاه با وزارت علوم را رفع نموده و در حوزه هایی همچون تکمیل ظرفیت، عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1011

به "از ایفای نقش دانشگاه اجتماعی تا غائله تکمیل ظرفیت پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ایفای نقش دانشگاه اجتماعی تا غائله تکمیل ظرفیت پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید