10 درصد ایرانی ها علائم آسم دارند

به گزارش تور هند ارزان، مهدی نجمی به مناسبت سی امین سالگرد بزرگداشت روز جهانی آسم، اضافه نمود: هر ساله (gina) که یک ائتلاف جهانی برای پیشگیری و کنترل بیماری آسم است، اولین سه شنبه ماه می را به عنوان روز جهانی آسم معرفی می نماید و در این روز به کشور ها پیشنهاد می دهد که برنامه هایی در راستای اطلاع رسانی و حساس سازی جامعه به این بیماری، عوامل خطرناک ایجاد نماینده این بیماری و راه های پیشگیری و کنترل طراحی نمایند.

10 درصد ایرانی ها علائم آسم دارند

وی گفت: یکی از اهداف اصلی این روز، حساس کردن مسئولین و سیاست گذاران به ویژه در حوزه بهداشت است تا هم اندیشی برای پیشگیری و کنترل بیماری صورت گیرد.

نجمی ادامه داد: شعار سال جاری روز جهانی آسم مراقبت آسم برای همه است و هدف از انتخاب این شعار این است که دسترسی به خدمات تشخیص، درمان و مراقبت بیماری آسم را برای همه جامعه بالاخص برای بیماران فراهم کنیم و ما نیز در وزارت بهداشت از چند روز پیش سعی نموده ایم اطلاع رسانی های مناسبی را به وسیله رسانه ها داشته باشیم تا بتوانیم مسئولین را برای این بیماری حساس کنیم.

وی گفت: از آبان 98 و به صورت پایلوت در 7 دانشگاه علوم پزشکی به صورت سطح بندی شده از بهورز، مراقب سلامت و سپس پزشک خانواده و در صورت احتیاج ارجاع به سطوح تخصصی جهت کنترل بیماری آسم اقدام کردیم و توانستیم چرخه ارائه خدمات تشخیص، درمان و کنترل بیماری را انجام دهیم در از سال گذشته اقدامات اجرا شده ارزشیابی شد که خوشبختانه اثربخشی برنامه ثابت شد و به این نتیجه رسیدیم که می توانیم بیماران آسم را شناسایی نموده و با درمان مناسب و استاندارد، پیگیری و مراقبت از بیماران آسم را انجام دهیم.

رئیس اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت ادامه داد: با اقدامات، ارزشیابی ها و نتایج به دست آمده از سال های گذشته، خوشبختانه در حال آماده سازی زیر ساخت و خرید تجهیزات برای اجرای مرحله اول ادغام هستیم و به همه دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده تا هر دانشگاه شهری با جمعیت بیش از 100 هزار را در مرحله اول انجام دهند و در مراحل بعد این طرح توسعه یابد.

نجمی در خصوص عوامل خطر بروز آسم، گفت: عوامل خطر این بیماری طیف گسترده ای دارد. فراموش نکنیم که ژنتیک نقش بسیار مهمی در بروز آسم دارد و کسانی که سابقه فردی یا خانوادگی آسم، آلرژی و اگزما داشته باشند، مستعد ابتلاء به آسم هستند. البته بعضی عوامل و شرایط محیطی هم زمینه را برای ظهور علائم آسم در فرد مستعد ابتلاء ایجاد می نماید که این عوامل خطر محیطی شامل بو های تند مانند بوی رنگ و عطر، آلودگی هوا، دود اسپند، هیزم، قلیان، سیگار، کپک ها و قارچ ها، گرده های گل و گیاه، پَر، پوست یا موی حیوانات خانگی، سوسک حمام، چاقی، عدم دریافت شیر مادر در دو سال اول تولد، استفاده از فست فود ها و سبک زندگی نادرست است. بعلاوه بندپایان میکروسکوپی موجود در قالی ها و قالیچه ها و عروسک های پشمی می توانند در فعال شدن آسم فرد مؤثر باشند. بعضی نیز به علت شرایط محیط کاری و در تماس بودن با آلاینده ای خاص در معرض خطر ابتلاء به آسم هستند؛ به عنوان مثال شاغلان صنایع رنگ سازی، چوب بری و نانوایی در معرض خطر هستند.

وی درباره نقش آلودگی هوا در بروز آسم نیز اضافه نمود: آلودگی هوا هم می تواند تأثیراتی داشته باشد، اما در خصوص بیماری آسم عنوان می گردد که فرد می بایست استعداد ژنتیکی ابتلاء هم داشته باشد، اما قرار گرفتن در معرض عوامل محرک می تواند باعث بروز بیماری یا در افراد بیمار، سبب تشدید بیماری گردد.

رئیس اداره بیماری های مزمن تنفسی وزارت بهداشت درباره میانگین موارد بروز آسم در کشور، اظهار کرد: مبتلایان به آسم معمولاً به وسیله پیمایش ها شناسایی می شوند و آنالیز تعداد بیماری هایی که شیوع بالایی در کشور دارند به این گونه نیست که فرد به فرد بتوانیم بیماران را شناسایی کنیم؛ بنابراین بر اساس پیمایش هایی که انجام می دهیم، بر جمعیتی معین مطالعه انجام می گردد و بر اساس آن به کل کشور تعمیم داده می گردد.

وی اضافه نمود: بر اساس آخرین آمار، بروز آسم در جمعیت بچه ها و نوجوانان حدود 11 درصد و در جمعیت بالغین حدود 9 درصد برآورد می گردد و به طور میانگین شیوع علائم آسم در کل جمعیت 10 درصد است.

نجمی به داروی بیماران آسم نیز اشاره نمود و گفت: بعضی شرکت های ایرانی دارو های بیماران آسم را فراوری می نمایند که در این زمینه شاهد هستیم روز به روز توانمندی شرکت های فراوری داخل و مقدار دسترسی به دارو ها افزایش پیدا نموده، ولی بعضاً با توجه به خللی که ایجاد می گردد احتیاج به واردات احساس شده است.

وی گفت: اسپری های تنفسی معمولاً تحت پوشش بیمه هستند، ولی متأسفانه هنوز درصد زیادی از هزینه ها را بیماران پرداخت می نمایند و در این زمینه امیدواریم با توسعه برنامه ها در کل کشور، بیمه ها همراهی بهتر و مناسبی را برای افزایش پوشش بیمه ای داروی بیماران آسم داشته باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 12 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1402 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2324

به "10 درصد ایرانی ها علائم آسم دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 درصد ایرانی ها علائم آسم دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید