کودک همسری؛ بیراهه ای که به تباهی ختم می گردد

به گزارش تور هند ارزان، ازدواج بچه ها که از آن به عنوان کودک همسری یاد می گردد، خشونتی آشکار علیه کودک است.

کودک همسری؛ بیراهه ای که به تباهی ختم می گردد

برای سفر با تور پوکت همراه ما باشید.

به گزارش خبرنگار از ، بچه های هستند که در اوج روزهای کودکی وارد روزهای جدی زندگی می شوند و باید نقش هایی را ایفا نمایند که روزی در بازی خاله بازی خود اجرا می کردند. کودکی را در خانه پدری جا می گذارند و همراه مردی که نمی شناسند وارد خانه ای می شوند تا در کنارش سال ها زندگی نمایند.

در این هنگام، زندگی برای او نامفهوم است. کودکی که هنوز در جهانی خاله بازی خود غرق است، عروسک های خود را کنار گذاشته و حال باید به اجبار والدین وارد فصل جدیدی از زندگی خود گردد. فصلی طولانی که خیلی زود برای او آغاز شده است.

حمیدی عضو هیئت علمی دانشکده الهیات دانشگاه چمران اهواز می گوید: از نظر فقه روایی کودک همسری یک مسئله نکوهش شده است، چون کودک ممکن است بعد از ازدواج راضی نباشد.

او ضمن اشاره به آثار مخرب ازدواج در سن کودکی اعلام کرد: بچه ها امروز با بچه ها سده های پیش قابل مقایسه نیستند، بچه ها امروز از نظر جسمی و روحی ضعیف تر هستند و ازدواج در سن پایین تاثیرات مخربی بر روحیه شان می گذارد .

عضو هیئت علمی دانشکده الهیات با اشاره به این توجیه که افرادی می گویند می توانیم با کودک ازدواج کنیم ولی استمتاع نخواهیم کرد، اضافه نمود: ازدواج با بچه ها قبیح است و شرع نمی تواند امور قبیح را به رسمیت بشناسد، تا زمانی که گوهر وجودی ازدواج را پختگی و آرامش بدانیم.

الهه موالی زاده استاد دانشگاه توضیح داد: هر ازدواجی که زیر 18 سالگی اتفاق بیافتد و دختران از نظر جسمی و روانی برای ازدواج و فرزندآوری آمادگی نداشته باشند، ازدواج اجباری محسوب می گردد و حقوق بشر این گونه ازدواج را تجاوز به حقوق دختران می داند.

موالی زاده اضافه نمود: مردان و زنان در طول زندگی خود جدا از نژاد، مذهب و جنسیت، از حق تشکیل خانواده و ازدواج با رضایت کامل برخوردار هستند و حتی هنگام فروپاشی این ازدواج باید حقوق برابر برای آن ها در نظر گرفته گردد و این حقوق طبیعی در طول زندگی بسیارمعنادار است و همچنین برای دخترانی که ازدواج زودهنگام خواهند داشت آزادی اختیار محقق نخواهد شد و منجر به ترک تحصیل خواهد شد، پس مهارت لازم را در شکل گیری هویت خود نمی توانند ایفا نمایند و از هرگونه تصمیم گیری عقلانی فاصله خواهند گرفت.

دکترموالی زاده تصریح نمود: طبق گزارش های یونیسف آمارهای نگران نماینده ای وجود دارد که احتیاج به یک برنامه ریزی و سیاست های کلی اجتماعی، بهداشتی و سیاسی دارد، آمار طلاق، در ازدواج زودهنگام کمتر از سنین بالا نیست و معضلات اجتماعی که دچار این خانم ها می گردد، عواقب بسیار خطرناک اجتماعی را ایجاد می نماید.

آلاسادات افقه استاد دانشکده اقتصاد نیز با آنالیز ابعاد حقوقی ازدواج در سن کودکی اعلام کرد: طبق ماده 1041 قانون مدنی حداقل سن ازدواج برای دختران 13 سال و برای پسران 15 سال تمام شمسی است.

این استاد دانشگاه شهید چمران اهواز درخصوص اقامه دعوای کودک پس از ازدواج در سن کودکی بیان نمود: برای نفقه و مهریه کودک حق این را ندارد و این مسئله باید با دخالت ولی باشد و برای اقامه دعوا باید فرد 18 ساله باشد.

نباید از خاطر برد که امروزه کودکی به یک مفهوم جهانی تبدیل شده است. حقوق کودک در تمام جهان به رسمیت شناخته شده و باید کودک از این حقوق که حق طبیعی اوست برخوردار باشد و باید مراقب باشیم عروسک شان تبدیل به فرزندان واقعی آن ها نگردد و اینک این معضل اجتماعی احتیاج به فرهنگ سازی دارد تا در نقاط مختلف کشور دیگر شاهد این قضایا نباشیم.

نازنین یکی از قربانیان ازدواج زود هنگام است که نتیجه این ازدواج چیزی جز روزهای سخت و سخت در جوانی و میانسالی برای او نبوده است، او اینگونه داستان زندگی خود را روایت می نماید:

12 ساله بودم که به اجبار پدرم به عقد مردی در آمدم که 22ساله بود، کل مراسم خواستگاری تا عروسی به یک ماه هم نرسید و خیلی زود زیر یک سقف رفتیم. من هیچ تصوری از زندگی مشترک و مسئولیت خانه و زناشویی نداشتم و به همین خاطر دائم به من امر و نهی می کرد.

فارغ از مشکلاتی که خیلی آزارم می داد و باعث ترس و وحشت شدید من از او شده بود، دوری از مادرم و دلتنگی هم امانم نمی داد. تا آن مرد پایش را از خانه می گذاشت بیرون، از روستای محل زندگی ام تا روستای خودمان که یک ساعت می شد، پیاده در میان برف و سرما می رفتم که فقط مادرم را ببینم که چند لحظه بغلم کند، وقتی به خانه پدرم می رسیدم داد و بیداد پدرم آغاز می شد که چرا خانه شوهرت را بدون اجازه ترک کردی و آمدی اینجا، حتی نمی گذاشت در حد یک چای خوردن پیش مادرم بنشینم .

یک سال بعد فشار زندگی آنقدر زیاد شد که خودکشی کردم ولی ناموفق بودم. خودکشی را از یکی از زنان همان روستا یاد گرفته بودم. همسرم من را برد بیمارستان و نجاتم داد اما وقتی برگشتیم خانه، تا می توانست من را کتک زد که تو آبروی من را در روستا بردی و بعد از آن هم دائم جنگ و دعوا و سرزنش های اطرافیان و من که حتی بلد نبودم حرف بزنم و جلوی اتفاقات تازه را بگیرم.

14ساله بودم که به خاطر خودکشی طلاقم داد، ولی پدرم کمتر از 7 ماه بعد دوباره من را به عقد مردی در آورد که از خودم 30سال بزرگ تر بود و از همسر فوت شده اولش 4فرزند داشت. من در واقع خواهر بچه های او بودم، آنها می رفتند مدرسه، من کارهای خانه را می کردم، گاو می دوشیدم، ظرف می شستم، آب می آوردم و نان می پختم. وقتی برمی گشتند و بساط مشق و درسشان را پهن می کردند دلم می خواست بشینم کنارشان یاد بگیرم، یا وقتی می رفتند خانه خاله شان مهمانی، من هم دوست داشتم با آنها بروم و به آن زن خاله بگویم ولی اجازه نداشتم چون من دیگر زن بودم و کارهای خانه با من بود. خودش هم که رفته بود تهران برای کار و 6 ماه یک بار می آمد.

از 15 تا 20سالگی 3 تا بچه به جهان آوردم که در تمام روزهای بارداری و زایمان و بعد از آن تنهایی کارهایشان را می کردم. اگر بخواهم از آن سال های سخت تعریف کنم یک مثنوی هفتاد من می گردد، آن هم به خاطر اشتباه پدری که وضع اقتصادی اش بد نبود و می توانست برای ازدواج من صبر کند، اما عقیده اش این بود که دختر باید خیلی زود شوهر کند و برود. 55ساله بودم که همسر 85 ساله ام فوت کرد و حالا نزدیک 10سال است بدون او زندگی می کنم. من قربانی ازدواج اجباری و زود هنگامی هستم که سراسر زندگی چیزی جز درد و مشقت ندیدم.

نازنین ها در کشورمان کم نیستند بچه های که خیلی زود از جهانی کودکی فاصله می گیرند. آن ها را دریابیم و برای ریشه کن کردن این آداب و رسوم غلط به فکر چاره ای اساسی باشیم. به امید روزی که فقط شاهد کودکی کردن بچه ها کشورمان باشیم نه روایت یک زندگی پرمشقت و اندوه بار.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 698

به "کودک همسری؛ بیراهه ای که به تباهی ختم می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودک همسری؛ بیراهه ای که به تباهی ختم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید