چه استارتاپی شما را میلیونر می کند؟

به گزارش تور هند ارزان، یک استارتاپ در شرایط درستش، شما را میلیونر می کند

دن فاگلا مؤسس استارتاپ Science of skill توانسته است بدون استخدام نیروی زیاد و با تکیه بر امکانات اتوماسیون، استارتاپ خود را به موفقیت نسبی برساند و آن را به قیمتی حدود یک میلیون دلار بفروشد.

چه استارتاپی شما را میلیونر می کند؟

خریداران این استارتاپ چهارساله، گروهی از کارآفرینان نرم افزاری بودند که 800 هزار دلار از این مبلغ را به صورت نقد پرداخت کرده اند و بقیه را در قسط دوم پرداخت خواهند کرد. این استارتاپ که به خاطر علاقه شدید فاگلا به هنرهای رزمی و جوجیتسو تأسیس شد، دوره های آموزشی مرتبط با هنرهای رزمی و دفاع شخصی به کاربران می فروشد. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

فاگلا معتقد است دوران کنونی بهترین زمان برای فروختن کسب و کارهای کوچک است. سرویس BizBuySell که در همین زمینه فعالیت می کند، اعلام کرده است که تعداد استارتاپ های معامله شده در سال 2016 به 7842 واحد و میانگین قیمتی از 180 هزار دلار در سال 2013 به 200 هزار دلار در سال 2016 رسیده است.

اما یک کسب و کار کوچک و خاص به راحتی به فروش نمی رود. فاگلا معتقد است خصوصا زمانی که شما قیمت بالایی در نظر دارید، حدود یک سال یا بیشتر باید برای این فروش برنامه ریزی کنید. او نکات زیر را برای فروش هرچه بهتر استارتاپ نوپا ارائه می دهد:

مدل کسب و کار صحیح را پیدا کنید

فاگلا از همان ابتدا قصد داشت استارتاپ خود را بفروشد. به بیان دیگر او مدل کسب و کار خود را به گونه ای طراحی کرد که فروش را به عنوان یکی از اهداف اصلی آن در نظر گرفت. او سابقه فروش باشگاه ورزشی نیز دارد و همین امر به او کمک زیادی کرد.

او پس از فروش اولیه محصولات، توانست با تکیه بر برند شخصی خود ترافیک زیادی وارد وب سایت کند. در ادامه فاگلا با دیگر مربیان هنرهای رزمی همکاری کرد و دوره های آموزشی آن ها را در وب سایت خود عرضه کرد. با پیشرفت وب سایت، فاگلا حوزه دفاع شخصی و کمک های اولیه را نیز به محصولات خود اضافه کرد که موجب افزایش مشتریان و کاربران وب سایت شد.

با بزرگ شدن وب سایت، او برخی وظایف را به سرویس های اتوماسیون سپرد و افرادی نیمه وقت را نیز برای کارهای مختلف استخدام کرد. زمانی که او تصمیم به فروش استارتاپ گرفت، تعداد مشتریان به عدد مناسبی رسیده بود و تنوع محصولات نیز افزایش پیدا کرده بود.

آمارهای خوب را حفظ کنید

فاگلا تمام آمارهای مفید وب سایت خود را در طول فعالیت نگهداری کرده است. او معتقد است خریداران باید بتوانند به پیروزیت کسب و کار شما اعتماد کنند. او با استفاده از نرم افزارهای اتوماسیون حسابداری، تمامی آمارهای فروش، درآمد، خرید، ارتباط با مشتریان و دیگر اطلاعات مالی را ذخیره کرده است. او می گوید فروشنده استارتاپ باید بتواند این آمارها را درک کند و برای خریداران توضیح دهد. این آمارها تصویر روشنی از راستا پیشرفت استارتاپ به خریدار نشان می دهند.

نشان دهید که استارتاپ بدون شما هم پیروز خواهد بود

بیشتر خریداران به این نکته شک دارند که در صورت ترک استارتاپ از سوی مؤسس، کارایی آن مختل خواهد شد و شرکت شکست خواهد خورد. فاگلا 4 کارمند قراردادی داشت که یکی از آن ها به صورت دائم بر کارهای قراردادی و بازاریابی تمرکز داشت. او در این باره می گوید:

اگر شما صاحب کسب و کار هستید، باید تعدادی سهامدار عملیاتی داشته باشید تا در صورتی که اتفاقی برای شما افتاد، بتوانند شرکت را اداره کنند.

واسطه مناسب را بیابید

اگرچه خرید و فروش کسب و کار و خصوصا استارتاپ عمر کمی در کشور ما دارد، اما استفاده از این تجربه فاگلا نیز می تواند در آینده مفید باشد. پیدا کردن مشاور یا فردی که آشنایی کامل به مراحل فروش شرکت ها دارد حیاتی است. این فرد باید بتواند خریدار مناسب با شرایط خوب برای شما پیدا کند و شرکت را به بالاترین قیمت ممکن به فروش برساند.

نکته آخر این که اگر مدل درآمدی شما بر فروش استارتاپ پایدار است، حتما برنامه ای برای درآمد کسب شده از آن داشته باشید و تلاش کنید از تجربیات این شرکت خود در کارهای بعدی سود ببرید و با استفاده از درآمد نو، هرچه سریع تر استارتاپی دیگر تأسیس کنید.

منبع: الی گشت
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2064

به "چه استارتاپی شما را میلیونر می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه استارتاپی شما را میلیونر می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید