پیش بینی آب و هوای زمین با فسیل های 100 میلیون ساله

به گزارش تور هند ارزان، گروهی از دانشمندان بین المللی از دانش ستاره شناسی موجی- گرانشی که برای پیدا کردن سیاه چاله ها در فضا مورد استفاده قرار می گیرد، برای مطالعه فسیل های دریایی به عنوان پیشگویان آب و هوای آینده کره زمین استفاده کردند.

پیش بینی آب و هوای زمین با فسیل های 100 میلیون ساله

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

دیرینه شناسان، ستاره شناسان و ریاضیدانان در تحقیقات بی نظیری در تلاشند تا با استفاده از شواهدی از تغییرات جوی در فسیل ها پیش بینی نمایند در دهه های آینده چه اتفاقی برای آب و هوای زمین خواهد افتاد.

و به نقل از نشریه کلایمت آو پست، گروهی از دانشمندان بین المللی از دانش ستاره شناسی موجی- گرانشی که برای پیدا کردن سیاه چاله ها در فضا مورد استفاده قرار می گیرد، برای مطالعه فسیل های دریایی به عنوان پیشگویان آب و هوای آینده کره زمین استفاده کردند.

پروفسور ایلیا ماندل (Ilya Mandel)، و همکارانش از پروژه (ARC Centre of Excellence in Gravitational Wave Discovery)، نشانگر های زیستی را که ارگانیسم های کوچک تک سلولی به نام آرکیا (archaea) در گذشته های دور از جمله دوره کرتاسه (Cretaceous) و ائوسن (Eocene) برجای گذاشته اند، مطالعه کردند.

پلانکتون های آرکیا در اقیانوس ها ترکیبات خاصی به نام گلیسرول دیالیک گلیسرول تتراترز (Glycerol Dialkyl Glycerol Tetraethers) فراوری می نمایند. میزان فراوری انواع مختلف این ترکیبات بستگی به دمای آب در محل تشکیل آن دارد. آنالیز رسوبات اقیانوسی و میزان این مواد در آن ها می تواند به فهمیدن سابقه زمین شناسی تغییرات دمایی یاری کند.

تا به امروز، دانشمندان مجموع این ترکیبات را با فقط یک پارامتر به نام تکس86 (TEX 86) آنالیز می کردند که می تواند برای تخمین تقریبی دمای سطح آب استفاده گردد. با این حال، وقتی مقادیر تکس 86 حاصل از رسوبات اخیرا تشکیل شده را با دمای سطح دریا در همان دوره زمانی مقایسه کردند فهمیدند که این برآورد ها خیلی دقیق نیست.

پروفسور ماندل می گوید: پس از چندین دهه مطالعه، بهترین مدل های موجود فقط قادر به اندازه گیری دما از ترکیبات GDGT با دقت حدود 6 درجه سانتی گراد هستند. بنابراین، نمی توان برای اندازه گیری های دقیق آب و هوای گذشته به این روش اعتماد کرد.

پروفسور ماندل و همکارانش در دانشگاه بیرمنگام انگلستان از ابزار های مدرن برای بهبود تخمین دما براساس ترکیبات GDGT استفاده نموده اند. این ابزار ها در اصل مورد استفاده اخترشناسان در زمینه موج گرانشی و برای ساخت مدل های پیش بینی نماینده نحوه درهم آمیختن سیاهچاله ها و ستاره های نوتورنی است.

این امر آن ها را قادر می سازد تا برای اولین بار تمام مشاهدات را در نظر بگیرند و به یک پارامتر خاص اکتفا ننمایند و دماسنجی برای سنجش دمای گذشته زمین بسازند. این گروه با استفاده از این ابزار ها دما را با دقت 3.6 درجه اندازه گیری کردند که پیشرفتی قابل توجه است، زیرا این عدد تقریبا دو برابر دقت مدل های قبلی است.

به گفته پروفسور ماندل، مشخص میزان گرم شدن زمین در دهه های آینده به مدل سازی بستگی دارد. او می گوید: بسیار مهم است که این مدل ها با استفاده از تاریخ هزاران ساله تغییرات آب و هوایی تنظیم شوند تا بتوان آینده زمین را پیش بینی کرد.

منبع: فرادید
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1538

به "پیش بینی آب و هوای زمین با فسیل های 100 میلیون ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی آب و هوای زمین با فسیل های 100 میلیون ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید