طرح چکاوک تا انتها امسال در کل کشور اجرایی می شود

به گزارش تور هند ارزان، مسعود رحیمی با اشاره به اجرایی شدن طرح چکاوک از پنجم مهر در چهار استان قزوین، زنجان، قم و البرز عنوان کرد: در مجموع، این طرح در13 استان عملیاتی شده و از ششم دی ماه سال جاری به صورت جدی در استان تهران هم شاهد عملیاتی شدن این طرح هستیم.

طرح چکاوک تا انتها امسال در کل کشور اجرایی می شود

معاون نظام های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه پذیرش و پردازش چک در این طرح به شکل مکانیزه صورت می گیرد، اظهارداشت: کارکرد این سامانه جلوگیری از حرکت و انتقال اصل و فیزیک چک از شعبه واگذارنده به اتاق پایاپای و بانک صادرکننده چک است.در این فرآیند به جای اصل برگه چک، تصویر چک در شعبه واگذارنده تهیه و به همراه اطلاعات مربوط به متن، آورنده و ذینفع چک از طریق شبکه های ارتباطی و مخابراتی به بانک صادرکننده چک ارسال می شود.

وی در این خصوص اضافه کرد: بانک صادرکننده چک پس از دریافت فایل تصویر و داده، نسبت به اعتبارسنجی و اعمال کنترل های لازم اقدام و مراتب تایید، عودت یا برگشت چک را به صورت الکترونیکی به چکاوک و بانک واگذارنده اعلام می نماید.

معاون اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی در خصوص مزایای طرح چکاوک همچنین عنوان داشت: تسریع در زمان لازم برای تسویه و واریز وجوه به حساب مردم، کاهش مخاطرات امنیتی و سوء استفاده ناشی از انتقال و حرکت برگه های چک به خارج از شعب، کاهش هزینه های شبکه بانکی به دلیل الکترونیک شدن فرآیندهای دستی و سنتی و برچیده شدن مراکز پایاپای در تهران و شهرستانها از جمله مزایای راه اندازی این طرح می باشد.

رحیمی با بیان اینکه چک علاوه بر استفاده به عنوانابزار پرداخت،ابزار تامین مالی نیز محسوب می شود،تاکید کرد: سامانه چکاوک به دلیل ماهیت کار و نحوه استقرار آن، به صورت برخط و در لحظه توسط بانک مرکزی رصد شده و اطلاعات سامانه های نظارتی این بانک بدون تاخیر و بی واسطه از طریق آن فراهم می شود.این ویژگی به همراه انجام چاپ و صدور متمرکز دسته چک در فاز بعدی طرح منجر به انجام اعتبارسنجی از افراد متقاضی دریافت دسته چک می شود. ضمناًً امکان اطلاع مردم از شرایط عملکرد دارنده دسته چک مبنی بر وجود و یا عدم وجود چک برگشتی با استفاده از زیرساخت های تعبیه شده بانک مرکزی فراهم خواهد شد.

وی گفت: با اجرای این طرح مخاطرات مردم در زمان پذیرش چک با اطلاع از شرایط عملکردی دارنده دسته چک کاهش یافته و در نتیجه با افزایش شفافیت اطلاعاتی، دارنده دسته چک نیز نسبت به مراقبت و مدیریت بهینه نسبت به مانده حساب خود مبادرت خواهد ورزید.

این مقام مسئول در بانک مرکزی با بیان اینکه این طرح در تمام شبکه بانکی اجرایی خواهد شد، گفت: مکانیزم تسویه چک قبلا به صورت 48 ساعته انجام می گرفت و در فواصل استانی گاه دوهفته طول می کشید ولی الان به صورت 24 ساعته شاهد تسویه و واریز وجه به حساب مردم خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1072

به "طرح چکاوک تا انتها امسال در کل کشور اجرایی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح چکاوک تا انتها امسال در کل کشور اجرایی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید