سند سیاستی حزب دموکرات آمریکا تدوین شد، بایدن تحریم های ترامپ علیه ایران را ادامه می دهد

به گزارش تور هند ارزان، پیش نویس سند سیاست گذاری حزب دموکرات آمریکا خواستار بازگشت به برجام و اجتناب از براندازی در ایران است.

سند سیاستی حزب دموکرات آمریکا تدوین شد، بایدن تحریم های ترامپ علیه ایران را ادامه می دهد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، یک روزنامه آمریکایی نوشته حزب دموکرات آمریکا پیش نویس سند سیاست گذاری خود برای سال 2020 را تدوین کرده است.

این سند که روزنامه واشنگتن پست بخش هایی از آن را منتشر کرده خواستار خودداری از براندازی در ایران و همچنین بازسازی توافق هسته ای برجام شده است.

این سند 80 صفحه ای که توسط هیئتی 15 نفره از سران حزب دموکرات از جمله جو بایدن، نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری 2020 تدوین شده روز سه شنبه میان اعضای حزب توزیع شده است.

حزب دموکرات آمریکا قرار است طی روز های آینده نشستی با حضور تمامی اعضای کمیته ای که درباره سند نهایی سیاست گذاری حزب دموکرات تصمیم گیری می کنند برگزار کند. در آن نشست، اصلاحاتی در این پیش نویس اعمال شده و سند مورد توافق برای تصویب نهایی به مجمع ملی حزب دموکرات که ماه آینده برگزار می شود ارسال خواهد شد.

واشنگتن پست نوشته در این سند از وعده جو بایدن برای سرانجام دادن به آنچه جنگ های ابدی در مناطقی مانند افغانستان خوانده شده حمایت شده است. سند حزب دموکرات همچنین وعده داده واشنگتن به حمایت از ائتلاف تحت رهبری سعودی در جنگ یمن سرانجام خواهد داد.

در بخشی از این سند که درباره ایران است آمده است: دموکرات ها معتقدند ایالات متحده نباید در کشور های دیگر براندازی انجام دهد و پیگیری چنین سیاستی به عنوان هدف ایالات متحده در ایران را کنار بگذارد.

این سند علاوه بر این خواستار بازگشت آمریکا به توافق جوی پاریس و بازسازی توافق هسته ای برجام شده است.

روزنامه واشنگتن پست توضیح بیشتری درباره عبارت بازسازی برجام نداده، اما از اظهارات مشاور جو بایدن اینطور برمی آید که او در صورت پیروزی در انتخابات قصد دارد سیاستی مشابه با ترامپ را در دستور کار خود قرار دهد.

آنتونی بلینکن، مشاور ارشد جو بایدن اواخر خردماه ماه گفته بود چنانچه او در انتخابات ماه نوامبر به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود تمامی تحریم ها علیه ایران، از جمله تحریم های اعمال شده توسط دونالد ترامپ را حفظ خواهد کرد.

بلینکن که یکی از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای آمریکا در مصاحبه های منتهی به توافق هسته ای برجام بود این اظهارات را روز 29 خرداد در نشست مجازی کمیته یهودیان آمریکا مطرح کرده است.

این مقام سابق آمریکایی گفت: ایران باید به پایبندی کامل برجام برشود. در غیر این صورت- و تا زمانی که [ایران]این کار را انجام دهد- واضح است که همه تحریم ها پابرجا خواهند ماند.

بلینکن در ادامه گفته که به دنبال توافقی قوی تر با ایران خواهد بود: اگر ما به پایبندی [به برجام]برگردیم از این مسئله به همراه شریکان و متحدانمان که بار دیگر در موضع یکسانی با ما قرار می گیرند به عنوان سکویی استفاده خواهیم کرد تا به مذاکره بر سر توافقی طولانی مدت تر و قوی تر بپردازیم.

توافق طولانی مدت و قوی تر از جمله اصلی ترین خواسته مخالفان توافق هسته ای برجام از جمله دونالد ترامپ بود. ترامپ دو سال پیش با بیان اینکه برخی از مفاد توافق هسته ای برجام منقضی می شوند به مشارکت آمریکا در این توافق سرانجام داد و گفت به دنبال دستیابی به توافقی قوی با محدودیت های هسته ای دائمی علیه ایران است.

بسیاری از کارشناسان، اختلافات میان احزاب دموکرات و جمهوری خواه در سیاست گذاری در خصوص ایران را صرفاً تاکتیکی می دانند و می گویند میان دو طرف در ضدیت با ایران اختلاف راهبردی وجود ندارد.

ترامپ سرانجام 8 می 2018 (18 اردیبهشت ماه 1397) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم های متوقف شده علیه ایران را صادر کرد.

ترامپ وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به کارزار فشار حداکثری ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به توافقی بهتر -به زعم او- مجاب خواهد کرد.

در حالی که بیش از 2 سال از این وعده می گذرد او در تحقق این هدف ناکام مانده و به همین دلیل به خصوص در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر از سوی گروه های مختلف در آمریکا آماج نقدها قرار گرفته است.

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی مورد تنش ها با این کشور و جدا کردن راستا آمریکا از متحدانش متهم کرده اند.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه سال گذشته در سالگرد خروج آمریکا از برجام بیان نمود قصد دارد طی گام هایی تعهداتش به این توافق را کاهش دهد. اقدام ایران ذیل مفاد مندرج در برجام اعلام شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1220

به "سند سیاستی حزب دموکرات آمریکا تدوین شد، بایدن تحریم های ترامپ علیه ایران را ادامه می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سند سیاستی حزب دموکرات آمریکا تدوین شد، بایدن تحریم های ترامپ علیه ایران را ادامه می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید