ساخت دستگاه تفکیک کاغذ از کارتن در کشور

به گزارش تور هند ارزان، محققان دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی و ساخت دستگاه سرند دیسک اسکرین تفکیک کاغذهای باطله (کاغذ از کارتن) شدند.

ساخت دستگاه تفکیک کاغذ از کارتن در کشور

به گزارش خبرنگاران، دکتر آرش رضایی، پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس در تشریح پیامدهای عدم تفکیک کاغذهای مستعمل برای محیط زیست و اقتصاد گفت: عدم امکان تفکیک کاغذهای مستعمل به ویژه کاغذ از کارتن دارای دو پیامد بزرگ برای محیط زیست و اقتصاد کشور است؛ اول اینکه فراوریکننده پسماند انگیزه ای برای تفکیک کاغذ مستعمل از سایر پسماندهای خشک ندارد که این امر منجر به اختلاط انواع پسماندهای خشک با یکدیگر، افزایش رطوبت کاغذ و آلودگی آن به مواد غذایی خواهد شد که این مساله به عدم پذیرش کاغذ در پروسه بازیافت یا فراوری محصولات بی کیفیت منجر می گردد. دوم این که بواسطه عدم امکان تفکیک اصولی (در مبداء) صنایع کاغذسازی کشور هرگز به دنبال بهره گیری از تکنولوژی جوهرزدایی نبوده اند که این امر منجر به استمرار واردات کاغذ گرافیک (کاغذکپی/پرینت، کاغذ روزنامه و ...) و تحمیل هزینه به کشورشده است. وی اضافه نمود: در کشورهای توسعه یافته علاوه بر تشویق همراه با اجبار شهروندان به مشارکت در طرح تفکیک کاغذ از سایر پسماندها و برنامه ریزی صحیح برای جمع آوری منظم این گونه پسماندها، سرمایه گذاری هدفمندی نیز بر روی تکنولوژی های جداسازی (Sorting) و تفکیک هرچه بهتر انواع کاغذ از یکدیگرجهت تامین احتیاج صنایع کاغذ و کارتن سازی صورت پذیرفته است. رضایی ادامه داد: یکی از دستگاه های بسیار رایج و کاربردی در مقوله تفکیک کاغذ، سرند دیسک اسکرین است که با طراحی و ساخت آن در مقیاس نیمه صنعتی، امکان تفکیک موثر کاغذ باطله در کشور مهیا و بدین سان امکان بازیابی کاغذهای مخصوص جوهرزدایی از سایرکاغذهای باطله فراهم شد. وی اظهار داشت: هزینه خرید، انتقال و ترخیص یک دستگاه سرند دیسک اسکرین دست دوم با تکنولوژی مشابه به کشور حدود 35 هزار یورو معادل560 میلیون تومان خواهد شد، در حالی که دستگاه مزبور تنها با مبلغ 25 میلیون تومان طراحی و ساخته شد. پژوهشگر دانشگاه تربیت مدرس در اشاره به مزیت های این دستگاه گفت: تکنولوژی فوق بواسطه جلوگیری از اتلاف کاغذ باطله به عنوان ماده خام ثانویه، یاری به کاهش واردات کاغذ و خمیرکاغذ به کشور، تفکیک بهتر و در نتیجه فراوری محصول باکیفیت تر و در نهایت یاری به بومی سازی صنعت تفکیک مکانیکی کاغذهای باطله، دارای توجیه اقتصادی است. کاربرد این دستگاه در صنایع فعال در زمینه تفکیک و بازیافت کاغذ، کارخانجات کاغذ و کارتن سازی و دانشگاه ها، سازمان ها و شرکت های تحقیقاتی کشور است.

دستگاه سرند دیسک اسکرین تفکیک کاغذهای باطله (کاغذ از کارتن) در نوزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار در غرفه دانشگاه تربیت مدرس رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 138

به "ساخت دستگاه تفکیک کاغذ از کارتن در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دستگاه تفکیک کاغذ از کارتن در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید