دانشگاه علامه طباطبائی، دارای غنی ترین کتابخانه در حوزه علوم انسانی است

به گزارش تور هند ارزان، رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: مجموعه کتابخانه ای دانشگاه علامه طباطبائی غنی ترین کتابخانه کشور در حوزه علوم انسانی و اجتماعی به شمار می آید.

دانشگاه علامه طباطبائی، دارای غنی ترین کتابخانه در حوزه علوم انسانی است

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از دانشگاه علامه طباطبایی؛ سیدمهدی طاهری رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: مجموعه کتابخانه ای دانشگاه علامه طباطبائی، یک کتابخانه دانشگاهی دیجیتالی دو وجهی است که مجموعه ای بالغ بر یک میلیون شیء محتوایی (345 هزار شیء دیجیتالی و 650 هزار شیء فیزیکی) دارد و غنی ترین کتابخانه کشور در حوزه علوم انسانی و اجتماعی به شمار می آید.

وی با اشاره به دوران شیوع ویروس کرونا (کووید 19) و تاثیری که بر ارائه خدمات کتابخانه ای داشت، گفت: دوران کرونا، به دلیل محدودیت هایی که در تعاملات انسانی پدید آمد، و استفاده از راهکاری چون قرنطینه شدن و نظیر آن برای مصون ماندن از ابتلا به ویروس، موجب برجسته شدن و باز شکوفایی خدمات مجازی در کتابخانه ها شد.

طاهری ادامه داد: به دلیل تعطیلی کتابخانه ها، به عنوان یکی از مکان های پر خطر که امکان انتقال ویروس را به وسیله تعامل کاربران (واسط و نهایی) با یکدیگر، و تماس با منابع اطلاعاتی فیزیکی و ابزارهای مطالعه مانند میز مطالعه و جز آن فراهم می کرد، تنها شیوه ارائه خدمات، مجازی شد. به عبارت دیگر، این گونه از خدمات کتابخانه ای، پیش از دوران کرونا نیز ارائه می شد، و متداول بود. اما در این دوران، اقبال ویژه ای را به خود معطوف داشت.

رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه علامه طباطبائی درباره خدمات کتابخانه ای این دانشگاه در دوران کرونا مطرح کرد: مجموعه کتابخانه ای دانشگاه علامه طباطبائی، یک کتابخانه دانشگاهی دیجیتالی دو وجهی است که مجموعه ای بالغ بر یک میلیون شیء محتوایی (345 هزار شیء دیجیتالی و 650 هزار شیء فیزیکی) دارد، و غنی ترین کتابخانه کشور در حوزه علوم انسانی و اجتماعی به شمار می آید.

طاهری بیان داشت: دسترسی به محتوای کامل تمامی بروندادهای علمی دانشگاه علامه (انتها نامه ها و رساله ها، طرح های پژوهشی، کتاب ها، کارگاه های آموزشی و جز آن)، ارائه درختواره های گوناگون موضوعی، خدمات به گروه های ویژه کاربری مانند نابینایان و کم بینایان، خدمات مرجع الکترونیکی، خدمات تامین منابع و تحویل مدرک جامع و سریع، و نظیر آنها از مهمترین خدمات این کتابخانه دیجیتالی دو وجهی محسوب می شوند.

وی اعلام نمود: همان طور که از توصیف این کتابخانه هویدا است، کتابخانه های دانشگاه علامه طباطبائی، یک کتابخانه دیجیتالی دو وجهی هستند، نه کتابخانه ای فیزیکی شامل منابع یا مجموعه های دیجیتالی. خود این ویژگی، یعنی تمرکز بر کتابخانه دیجیتالی، بیانگر سطوح و تنوع خدمات این کتابخانه در دوران کرونا است. طاهری یادآور شد: کتابخانه ای که موضوع را بر منابع دیجیتالی و خدمات الکترونیکی گذاشته است، و منابع و خدمات فیزیکی را بخشی از رسالت خود می داند، بدون تردید دورانی شبیه دوران کرونا که دسترسی فیزیکی به کتابخانه های محدود می گردد، این کتابخانه حرف های زیادی برای گفتن دارد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1134

به "دانشگاه علامه طباطبائی، دارای غنی ترین کتابخانه در حوزه علوم انسانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه علامه طباطبائی، دارای غنی ترین کتابخانه در حوزه علوم انسانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید