خبر خوش برای خانواده 380 زندانی ایرانی در مالزی

به گزارش تور هند ارزان، در حالی ایران 80 تبعه محکوم به اعدام و 300 تبعه محبوس در زندان های مالزی دارد که معاون وزیر دادگستری می گوید: معاهده انتقال محکومان در دستور کار قانونگذار کشور مالزی قرار گرفته است و به زودی نهایی و زمینه انعقاد معاهده انتقال محکومان فراهم می گردد.

خبر خوش برای خانواده 380 زندانی ایرانی در مالزی

با تور مالزی ارزان از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

محمود عباسی در گفت وگو با خبرنگار قضایی تور هند ارزان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در کوشش برای گسترش همکارهای خود با کشورهای مختلف دنیا در راستای انتقال محکومان و استرداد مجرمان است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران هم اکنون با بیش از 80 کشور دنیا معاهده استرداد مجرمین و انتقال محکومان امضا نموده و گسترش این روابط در دستور کار است.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری از مذاکره با کشورهایی همچون مالزی، الجزایر، قزاقستان و پنج کشور از آمریکایی لاتین به منظور انعقاد معاهده استرداد مجرمان و انتقال محکومان اطلاع داد و گفت: به زودی با هماهنگی وزارت امور خارجه، هیئت نمایندگی ما به این کشورها اعزام می شوند تا مذاکرات لازم را انجام دهند.

عباسی همچنین از مذاکره با بعضی کشورهای اروپایی اطلاع داد و اضافه نمود: در حال حاضر با کشور قبرس معاهده استرداد مجرمان داریم و با کشورهایی مانند آلبانی، جمهوری چک، ایتالیا و اتریش در حال رایزنی برای انعقاد معاهده و موافقتنامه هستیم.

رئیس کارگروه انتقال محکومان جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: حدود 80 کنوانسیون بین المللی در دنیا در ارتباط با احوال شخصیه، حقوق کودک، حقوق معلولان، حقوق زنان و ... به تصویب رسیده که جمهوری اسلامی ایران هنوز به این کنوانسیون ها نپیوسته است.

عباسی اضافه نمود: در دیداری که چند ماه پیش با دبیرکل کنفرانس لاهه در سن پطرزبورگ داشتم، قرار شد این موضوع را در دستور کار خودمان قرار دهیم و جلساتی با همکاران مان در وزارت دادگستری، وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی ریاست جمهوری و دانشگاه علوم قضایی داشتیم و در کوشش هستیم به بعضی از معاهدات که می تواند راهگشای مسائل ایرانیان مقیم خارج از کشور باشد، بپیوندیم.

معاون وزیر دادگستری درباره اقدامات اجرا شده برای 80 تبعه ایرانی محکوم به اعدام در مالزی که دادستان کل کشور نیز در دیدار با دادستان کل مالزی به وضعیت این افراد اشاره نمود، گفت: خوشبختانه انعقاد معاهده استرداد مجرمان با مالزی نهایی شده و در آستانه امضاست. قرار بود در سفر اخیر رئیس جمهور به مالزی، این اتفاق بیفتد ولی با توجه به اینکه طرف ایرانی این معاهده، وزیردادگستری است و آقای پورمحمدی در این سفر همراه هیئت ایرانی نبود، بنابراین امضا نشد اما مقدمات آن آماده شده و امیدواریم به زودی امضا گردد.

عباسی درباره انتقال محکومان نیز گفت: در مورد انتقال محکومان از مالزی با یک مشکل مواجهیم و آن هم مشکل قانونگذاری در این کشور است. آنها قانونی راجع به انتقال محکومان ندارند ولی با توجه به حجم تقاضای کشورهای مختلف که الآن حود 14 کشور بیشترین محکوم را در مالزی دارند و متقاضی امضای موافقتنامه انتقال محکومان هستند، این موضوع در دستور کار قانونگذار مالزی قرار گرفته و به زودی نهایی و زمینه انعقاد معاهده انتقال محکومان فراهم می گردد.

وی ابراز امیدواری کرد به زودی وزیر دادگستری به مالزی انجام گردد و بتوانیم محکومان مان در کشور مالزی را به کشور خودمان منتقل کنیم.

منبع: تسنیم
انتشار: 28 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 536

به "خبر خوش برای خانواده 380 زندانی ایرانی در مالزی" امتیاز دهید

1 کاربر به "خبر خوش برای خانواده 380 زندانی ایرانی در مالزی" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوش برای خانواده 380 زندانی ایرانی در مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید