تصویب افزایش 2 برابری یارانه مردم در کمیسیون تلفیق

به گزارش تور هند ارزان، کمیسیون تلفیق مجلس سهم یارانه مردم از منابع هدفمندی یارانه ها را برای سال آینده 2 برابر کرد.

تصویب افزایش 2 برابری یارانه مردم در کمیسیون تلفیق

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، در جلسه عصر امروز کمیته مصارف تبصره 14 کمیسیون تلفیق بودجه سال 1400 مجلس مدل پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی برای سال آینده معین شد. براین اساس قرار است مجلس یارانه نقدی و معیشتی را ادغام و با اضافه کردن برخی منابع دیگر، یارانه جدیدی به مردم بدهد.

برای این موضوع 140 هزار میلیارد تومان منابع پیش بینی شده که بخشی ناشی از حذف ارز 4200 تومانی بوده که طبق مصوبه تلفیق بودجه قرار است با نرخ 17500 تومان تسعیر و محاسبه شود.

دولت در لایحه بودجه سال آینده کل رقم اختصاص یارانه به مردم را 73.8 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود.

براساس مصوبه کمیته مربوطه، 20 میلیون نفر از مردم که صرفا یارانه نقدی 45500 هزار تومانی دریافت می کنند میزان یارانه دریافتیشان سال آینده 2 برابر خواهد شد و به 91 هزار تومان در ماه می رسد. این 20 میلیون نفر افرادی هستند که در حال حاضر یارانه معیشتی بنزین دریافت نمی کنند. مجموع یارانه بگیران نقدی حدود 78 میلیون نفر هستند.

همچنین 58 میلیون نفری که یارانه نقدی و معیشتی بنزین دریافت می کنند سال آینده، با ادغام این دو یارانه در مجموع هر نفر 136 هزار تومان در ماه یارانه دریافت خواهد کرد.

حدود 10 هزار میلیارد تومان از منابع ناشی از هدفمندی یارانه ها که قرار است به مردم اختصاص یابد، بین 10 میلیون نفری که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی هستند، توزیع خواهد شد که البته شیوه نقدی یا غیرنقدی بودن آن معین نیست. در صورتی که دولت تصمیم بگیرد این رقم را به یارانه نقدی این افراد اضافه کند، رقم یارانه دریافتی آن ها از 136 هزار تومان به 220 هزار تومان در ماه افزایش می یابد.

کل منابع هدفمندی برای پرداخت یارانه به مردم 140 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که مجموع پرداختی به مردم 126.5 هزار میلیارد تومان می شود و مابقی آن نیز در اختیار دولت قرار می گیرد که به روش نقدی یا کالایی بین مردم توزیع کند.

در این زمینه محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش های مجلس، گفته است: مابه التفاوت ارز بین 700 تا 800 هزار میلیارد تومان است که باید به جیب مردم رفته و مسائل آن را حل نماید و مجلس حتماً این کار را انجام می دهد. ما در مجلس توجه به سلامت، معیشت، محرومیت زدایی و تولید و اشتغال را در دستور کار قرار داده ایم.

همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی کننده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: با مصوبه امروز اعضای کمیسیون تلفیق، یارانه نقدی در سال 1400 دو برابر خواهد شد. بر این اساس، یارانه هریک از 78 میلیون یارانه بگیر در کشور در سال آینده 91 هزار تومان خواهد بود. همچنین طبق این مصوبه 48 میلیون نفر از اقشار ضعیف جامعه از 78 میلیون نفر یارانه شان یک ونیم برابر بیشتر یعنی 136 هزار تومان خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1550

به "تصویب افزایش 2 برابری یارانه مردم در کمیسیون تلفیق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب افزایش 2 برابری یارانه مردم در کمیسیون تلفیق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید