تور ایتالیا ارزان: تاریخچه ای از پیتزای ایتالیایی و معرفی آن بعنوان میراث جهانی به یونسکو

به گزارش تور هند ارزان، نام پیتزا با نام ایتالیا و شهر ناپل گره خورده است. همه می دانند که پیتزا اصالتا یک غذای ایتالیایی است و ایتالیایی ها بودند که دو غذای لذیذ پیتزا و پاستا را جهانی کردند اما در خصوص پیتزا کمتر کسی می داند که این نان های گرد چه راه پر پیچ و خم و درازی را طی نموده اند تا به معروفیت برسند.

تور ایتالیا ارزان: تاریخچه ای از پیتزای ایتالیایی و معرفی آن بعنوان میراث جهانی به یونسکو

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا ارزان از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

در واقع، ابتدا این رومی ها بودند که غذایی شبیه به پیتزاهای امروزی طبخ می کردند. نوشته های یک تاریخ نگار رومی به نام مارکوس پورسیوس کاتو نشان می دهد که 300 سال پیش از میلاد مسیح (ع)، رومی ها نان های گرد و پهنی را که از ترکیب آرد و آب درست می شد روی سنگ های داغ می پختند و با روغن و سبزیجات مختلف می خوردند.

این نان های سنتی میان اهالی منطقه مدیترانه معروفیت زیادی داشت. رفته رفته نان های گرد و برشته به وسیله مستعمره نشینان یونانی از روم به جنوب ایتالیا راه پیدا کرد و ایتالیایی ها به خصوص قشر کم عایدی شیفته این غذای سبک و ترد و خوشمزه شدند اما تا مدت ها این نان ها یک غذای فقیرانه به حساب می آمد و افراد طبقه بالا رغبت زیادی به خوردن آن نداشتند.

این نان ها اگرچه پیش زمینه تولد پیتزا بودند اما با پیتزاهای امروزی خیلی تفاوت داشتند. از گوجه فرنگی و پنیر که پای ثابت پیتزاهای امروزی است خبری نبود و البته چیزی که این نان های گرد را به پیتزا تبدیل کرد در واقع همان گوجه فرنگی است.

ایتالیا هنر پخت پیتزای خود به نام ناپل را به عنوان میراث دنیای بشریت به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل یونسکو معرفی کرد.

از آنجا که پیتزای ناپلی معرف ایتالیا در سراسر دنیا است کمیته ملی یونسکوی ایتالیا به پیشنهاد وزارت کشاورزی و با حمایت وزارتخانه های خارجه، دانشگاه ها، محیط زیست و اقتصاد، هنر پخت پیتزای ناپلی را به عنوان تنها کاندیدای این کشور در لیست میراث دنیای بشریت یونسکو انتخاب نموده است.

مذاکرات طولانی و پیچیده 200 کشور دنیا در این خصوص شروع خواهد شد.

تا به امروز در لیست یونسکو از هیچ نوع سنت غذایی به عنوان میراث دنیای بشریت ثبت نشده است و با کاندیدا شدن پیتزا محتمل است که این مانع نیز برداشته گردد.

هشتگ های مربوط به کاندیدا شدن پیتزای ناپل به وسیله شبکه های اجتماعی منتشر شده و تا به امروز 850 هزار امضا از سراسر دنیا جمع آوری شده است.

منبع: الی گشت
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2127

به "تور ایتالیا ارزان: تاریخچه ای از پیتزای ایتالیایی و معرفی آن بعنوان میراث جهانی به یونسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ایتالیا ارزان: تاریخچه ای از پیتزای ایتالیایی و معرفی آن بعنوان میراث جهانی به یونسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید