برترین گیاهان برای تراریوم! ، قسمت دوم

به گزارش تور هند ارزان، فقط چند لحظه ای به جلوه یک جنگل انبوه کوچک که درون ظرفی شیشه ای محبوس شده فکر کنید! حالا می توانید از ساخت تراریوم صرف نظر کنید؟ سبزی و نشاطی که تراریوم به خانه می بخشد با گلدان های گیاهان آپارتمانی از زمین تا آسمان تفاوت دارد!

برترین گیاهان برای تراریوم! ، قسمت دوم

برترین گیاهان برای تراریوم! - قسمت

8- تیلاندسیا (گیاه هوایی)

تراریوم با گیاه های هوایی؟ چه هیجان انگیز! تیلاندسیا استریکا انتخابی بسیار عالی برای تراریوم است.

گل های خیره کننده و قیف مانند صورتی، آبی یا بنفش در بالای برگ های باریک و سبز کم رنگ، این گیاه را از لحاظ رنگ و بافت به گیاهی عالی برای نگهداری در تراریوم بدل نموده است. حداکثر ارتفاعی که این گیاه پیدا میکند 20 سانتی متر است پس برای نگهداری در تراریوم های کوچک هم مناسب است.

9- آکوروس

تلائلو شاخ و برگ طلایی و زیبای این گیاه از میان شیشه های تراریوم سحر آمیز است! این گیاه که حالتی چمن مانند دارد برای پوشاندن نقاط خالی تراریوم های بزرگ گیاهی بسیار ایده آل است. هم چنین می تواند برای شبیه سازی یه دشت پر از چمن در تراریوم تان مورد استفاده قرار بگیرد. کافی است اندکی آن را کوتاه کنید و از چند عروسک یا سنگریزه یاری بگیرید تا یک چمنزار را تداعی کند! حداکثر ارتفاعی که آکوروس پیدا می نماید 35 سانتی متر و عرض آن نهایتا به 15 سانتی متر می رسد که با هرس به موقع می توان رشد آن را محدودتر کرد.

10- چمن موندو (چمن سیاه موندو)

این چمن گیاهی آشنا برای باغبانان است. برگ هایی نواری و تسمه مانند دارد که رنگ شان از سبز پر رنگ تا سیاه فرق دارد. چه رنگ خاصی! گل های ظریف موندو در بهار ظاهر می شوند. در بلوغ ارتفاع گیاه به حدود 38 سانتی متر هم می رسد، پس استفاده از آن در تراریوم های بزرگ توجیه بیشتری دارد. رطوبت فضای داخلی تراریوم برای این گیاه کافی است پس احتیاجی به غبار پاشی ندارد. چمن موندو در نهایت رشدش عرضی در حدود 30 سانتی متر پیدا می نماید.

11- آسپلنیوم

یکی از بزرگترین گیاهان مناسب برای کاشت در تراریوم، گیاه دلپذیر و قوسی شکل آسپلنیوم است که می تواند تا 60 سانتی متر بلند گردد و عرضی برابر با 120 سانتی متر پیدا کند. پس حواستان به هرس منظم و به موقع آن باشد!

نور موجود در تراریوم برای این گیاه بسیار مناسب است. آسپلنیوم که گیاهی سایه دوست است، هم چنین به نام سرخس مادر هم شناخته می گردد.

12- بگونیا توت فرنگی

این گیاه دوست داشتنی شاخساری رونده به رنگ قرمز دارد و به خاطر گل های زیبایش لقب بگونیا توت فرنگی را گرفته است. گیاه در حالت بالغ حداکثر 20 سانتی متر ارتفاع دارد. حتی زمانی که گل های زیبا و آشفته بگونیا وجود ندارند، برگ های قلب مانند و خوش طرح گیاه رنگ های سبز و قرمز را به چشمان شما هدیه می دهند.

برای تکثیر گیاه و کاشت در گلدان یا یک تراریوم دیگر، به راحتی یکی از شاخه های رونده را قیچی کنید و مجددا در خاک بکارید. اگر از بگونیا توت فرنگی تان به خوبی مراقبت کنید، مانند بسیاری از گیاهان گل دهنده دیگر، برای مدت زمان طولانی عمر می نماید و شاداب باقی می ماند. بگونیا در حالت بالغ عرضی معادل 15 سانتی متر پیدا می نماید.

13- چمن عروس

چمن عروس یکی از برترین گیاهان برای کاشت در تراریوم است که چه از لحاظ ظاهر و مقدار و چه از لحاظ شرایط نگهداری مناسب این کار است. این گیاه در تراریوم های کوچک کاربرد زیادی دارد چرا که مقدار شاخسار آن ظریف است و به راحتی می توان آن را هرس کرد و در مقدار دلخواه نگه داشت.

با استفاده از این گیاه به عنوان گیاه پوششی و چند عروسک یا مجسمه کوچک و تعدادی سنگ به عنوان صخره، می توانید مناظری خیال انگیز در تراریوم تان خلق کنید! یک دشت و کوهستان خیالی یا چند مسافر کوچک که در چمنزاری نشسته اند! هر چه دلتان بخواهد! هم چنین از چمن عروس برای پوشاندن قسمت های خالی مانده تراریوم و یا در حد فاصل بین دو گیاه کاشته شده بزرگ تر استفاده می گردد.

این گیاه رطوبت را بسیار دوست دارد و در صورت خشک شدن خاک و بی آبی کشیدن از بین می رود، پس غبار پاشی ان را از قلم نیاندازید!

چمن عروس رشد نسبتا سریعی دارد و هرسی منظم و به موقع می خواهد.

14- برگ قاشقی (پپرومیا برگ قاشقی)

برگ های چرمین و سبز رنگ این گیاه زندگی را به خانه می آورد! فقط کافی است آن را کنار گیاهانی مثل پتوس یا سینگونیوم در تراریوم تان بکارید تا هیچ تراریوم دیگری چشمتان را نگیرد! برگ قاشقی برای کاشت در تراریوم های سایز میانه تا بزرگ مناسب تر است. این گیاه نور کم را به خوبی تحمل می نماید و از آفتاب مستقیم بیزار است! رطوبت فضای داخلی تراریوم برای قاشقی مناسب و کافی است و احتیاج به غبار پاشی ندارد. یکی از نکته های جالب راجع به برگ قاشقی نحوه تکثیر آن است، این گیاه از طریق برگش هم ازدیاد پیدا می نماید! کافی است یک برگ نسبتا جوان و بالغ آن را جدا کنید و در خاک مناسب قرار دهید!

نکته ها

- برای ساخت یک تراریوم خوب و سرحال حتما دقت کنید که گیاهانی که احتیاجهای یکسانی دارند را در یک تراریوم و با هم بکارید و از کاشت گیاهان با خواسته های نوری، آبیاری و … متفاوت پرهیز کنید.

- به دلیل بسته بودن یا تنگ بودن دهانه ظرف تراریوم، در صورت قرار دادن آن در جلوی آفتاب مستقیم، دمای داخلی تراریوم بسیار زیاد می گردد و این ممکن است به از بین رفتن گیاهان تان منجر گردد.

- در هنگام کاشت گیاهان دقت کنید که خاک را اطراف طوقه آنها اندکی فشرده کنید تا گیاه صاف بایستد و خوب در خاک ثابت گردد.

- هدف ما در تراریوم محدود کردن رشد گیاهان است تا بتوانیم تراریوم مان را برای مدت بیشتری داشته باشیم پس تا زمانی که واقعا احساس احتیاج ننموده اید به گیاهان کاشته شده در تراریوم کود ندهید.

- به دلیل رطوبت زیاد فضای تراریوم و به وجود آمدن شرایطی مناسب برای رشد قارچ ها، هر از گاهی سم دهی آن با محلول های قارچ کش، ضروری است.

- ساخت و نگهداری از یک تراریوم کار بسیار آسان و لذت بخشی است. نگران نباشید و دست به کار شوید و تراریوم خودتان را بسازید!

از دنیای شیشه ای تان لذت ببرید!

منبع: فوت و فن
انتشار: 17 مرداد 1401 بروزرسانی: 17 مرداد 1401 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2200

به "برترین گیاهان برای تراریوم! ، قسمت دوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین گیاهان برای تراریوم! ، قسمت دوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید