باز شدن پای چینی ها به مزارع بیت کوین ایران

به گزارش تور هند ارزان، برق ارزان ایران این روزها پای استخراج کنندگان بین المللی ارزهای دیجیتال به خصوص کشور چین را به کشورمان باز نموده است؛ موضوعی که برای صنعت برق ایران ضر ر و برای استخراج کنندگان چینی، سودی سرشار دارد.

باز شدن پای چینی ها به مزارع بیت کوین ایران

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

استخراج ارزهای دیجیتال به خصوص نوع بیت کوین احتیاج به مصرف بالای برق دارد به گونه ای که برای استخراج هر واحد بیت کوین احتیاج به فراوری 72 مگاوات ساعت برق است.

اکنون برق در ایران به نازل ترین قیمت عرضه می شود و این در حالی است که ارز دیجیتال فراوری شده با این برق رایگان به بالاترین نرخ در دنیا خرید و فروش می شود؛ این موضوع سبب شده پای بسیاری از استخراج نمایندگان بین المللی ارزهای دیجیتال برای بهره مندی از برق ارزان به ایران باز شود؛ چنانکه بعضی گزارش های نیمه رسمی بیانگر آن است که اکنون استخراج نمایندگانی از کشور چین در جای جای ایران حضور یافته و اقدام به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان می نمایند.

در این بین، بعضی مزارع کشاورزی و مدارس به دلیل برخورداری از تعرفه ای به مراتب پایین تر، محلی برای فراوری به صرفه تر ارزهای دیجیتال شده است.

استخراج ارزهای دیجیتال با یاری تعداد عدیده ای از رایانه ها صورت می گیرد که به طبع این تعداد رایانه احتیاج به مصرف بالای برق برای فعالیت دارند و از طرف دیگر به دلیل گرمای زیادی که در حین استخراج ارز فراوری می شود، احتیاج به تعداد زیادی سیستم های سرمایشی است که این گرما را کاهش دهند و خود این سیستم های سرمایشی مصرف بالای برق را به همراه دارند.

بر اساس گزارش منابع خارجی، کشور چین که به نوعی مهد همه نوع فراوری به دلیل ارزان بودن مواد اولیه و هزینه دستمزد است، درباره استخراج ارزهای دیجیتال مقررات بسیار سخت گیرانه ای دارد؛ به گونه ای که سازمان های مقررات گذار این کشور هیچ رمزارزی را به عنوان پول قانونی به رسمیت نمی شناسند و سیستم بانکداری این کشور هم نه تنها خدمات مربوط به این ارزها را ارائه نمی نماید بلکه از پذیرش آنها هم منع شده است.

گزارش ها حاکی از آن است که در ماه های اخیر دولت مرکزی چین از مقام های محلی در مناطق مختلف این کشور خواسته با افزایش قیمت حامل های انرژی و تصویب قوانین زیست محیطی سختگیرانه، شرکت ها را به ترک استخراج ارزهای رمزپایه ترغیب نمایند.

این کشور حالا به خاطر هدر رفت منابع به خاطر استخراج ارز دیجیتال و آثار زیست محیطی مخرب ناشی از آن، در پی ممنوع ساختن استخراج بیت کوین و سایر پول های مجازی است.

در همین حال، استخراج نمایندگان ارزهای دیجیتال چینی با اطلاع از ارزان بودن تعرفه های برق در ایران تمایل بیشتری برای حضور در کشورمان یافته اند.

سهیل نیکزاد فعال در زمینه استخراج ارزهای مجازی درباره حضور چینی ها به ایرنا گفت: آن طور که اطلاع دارم، یکی دو مزرعه ماینینگ با حضور چینی ها یا تأسیس شده یا در حال تأسیس است.

در همین خصوص علی بخشی رئیس هیأت مدیره سندیکای صنعت برق ایران به خبرنگار ایرنا گفت: به دلیل آنکه فعالیت استخراج نمایندگان ارزهای مجازی غیررسمی است نمی توان گفت چینی ها حضور بیشتری دارند اما آنچه که معین است حضور استخراج نمایندگان بین المللی در کشور زیاد است.

علت حضور چینی ها در ایران چیست؟

علت حضور استخراج نمایندگان چینی در کشورمان به برق ارزان بر می شود که برای هر کیلووات ساعت تنها کمتر از 10 سنت تمام می شود. به دلیل آنکه ما ایرانی ها از ریال برای تبادلات مان استفاده می کنیم شاید این نرخ چندان ارزان نباشد اما برای آنهایی که با دلار، یورو و حتی یوان سرو کار دارند، بسیار ارزان به نظر می رسد.

اکنون قیمت هر کیلو وات ساعت برق در چین 0.015 دلار است که در زمستان به 0.04 دلار هم می رسد؛ یعنی نرخی حدود 6.66 برابر برقی که در ایران عرضه می شود.

رئیس هیأت مدیره سندیکای صنعت برق ایران فعالیت فعلی این استخراج نمایندگان را به ضرر صنعت برق ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: اتفاقی که اکنون رخ می دهد آن است که این استخراج نمایندگان یارانه ای را که دولت برای فراوری و فروش برق در اختیار مردم قرار می دهد را ناعادلانه مصرف می نمایند.

بخشی ادامه داد: برق در کشورمان با هزینه ای به مراتب بیشتر از نرخ عرضه، فراوری می شود؛ بنابر این استخراج نمایندگان ارزهای دیجیتال در حقیقت از یارانه ای برخودار می شوند که برای مردم کشورمان است.

رئیس هیأت مدیره سندیکای صنعت برق ایران اضافه کرد: استخراج ارزهای دیجیتال به دلیل آنکه در دنیا قیمت برق واقعی است مقرون به صرفه نیست اما به دلیل ارزان بودن قیمت برق در ایران این کار به صرفه است بنابراین علاوه بر جوانان ایرانی پای تعدادی از کشورهای دیگر هم به کشورمان باز شده است.

وی گفت: اکنون قانون گذار با هدف حمایت از بعضی بخش ها مانند مساجد، مدارس و بخش کشاورزی اقدام به مشخص تعرفه بسیار پایین تر برای این بخش ها نموده است و همین موضوع سبب شده استخراج نمایندگان ارزهای دیجیتال تمایل بیشتری برای حضور در این محل ها و استفاده از برق رایگان، برای استخراجی به صرفه تر دارند.

بخشی، استفاده استخراج نمایندگان ارزهای دیجیتال از برق این بخش ها را ناصحیح ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: اکنون منابعی که باید در اختیار مردمان این کشور قرار گیرد مورد سو استفاده عده ای قرار گرفته و این در کل به ضرر کشور است.

رئیس هیأت مدیره سندیکای صنعت برق ایران خواهان آن شد تا دولت هرچه سریع تر نسبت به مشخص تعرفه برق صادراتی برای استخراج نمایندگان ارزهای دیجیتال شد و آن را به نفع صنعت برق توصیف کرد.

بلومبرگ در گزارش 28 ژوئن (هفتم تیرماه) خود با عنوان فشار استخراج بیت کوین بر شبکه های برق ایران نوشت: مصرف برق برای استخراج ارزهای مجازی به قدری بالاست که گسترش آن در ایران، موجب افزایش مصرف برق در این کشور شده است.

به گزارش بلومبرگ، افزایش مصرف برق فشاری بی سابقه بر شبکه های برق گذاشته و مسئولان را بر آن داشته که از عرضه برق به این مزارع جلوگیری نمایند.

طبق این گزارش، فراوری هر بیت کوین معادل مصرف سالانه 24 خانه در تهران برق مصرف می نماید یا معادل مصرف برق یک خانه در تهران به مدت 24 سال است.

یارانه هر کیلووات برق نیز 5 هزار ریال است، یعنی فراوری یک واحد بیت کوین حدود 350 میلیون ریال با یارانه دولتی یا حدود 2700 دلار هزینه می برد.

چند روز پیش، بیت کوین 11 هزار و 770 دلار در ایران معامله شده که 38 درصد در همین ماه و بیش از 200 درصد به صورت سالانه افزایش داشت. بر این اساس استخراج هر واحد بیت کوین 8300 دلار یا به عبارتی 108 میلیون تومان در ایران درآمد دارد.

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 مرداد 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 250

به "باز شدن پای چینی ها به مزارع بیت کوین ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باز شدن پای چینی ها به مزارع بیت کوین ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید