امید برای توسعه درمان آلزایمر با اشعه لیزر

به گزارش تور هند ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از تلگراف، محققان در یک تحقیق جدید نشان دادند با استفاده از لیزر می توان قابلیت دورنوردی (تله پورت) را در مغز انسان فعال کرد. در حقیقت در این پژوه محققان توانستند سیگنال های جی پی اس داخلی مغز را کنترل نمایند.

امید برای توسعه درمان آلزایمر با اشعه لیزر

این پژوهش که روی موش ها اجرا شده، نشان داد با تاباندن اشعه های لیزر به سمت هیپوکاموس مغز (که بخش مسئول حافظه و یادگیری است)، می توان عصب هایی به نامسلول های مکانی را تحریک کرد. زمانیکه انسان وارد محیط تازه می گردد و آن موقعیت در حافظه ذخیره می گردد، سلول های مکانی فعال می شوند.

با تحریک سلول هایی که با محیط فعلی ما مطابقت ندارند، می توان به وسیله ذهنی به مکانی منتقل شد که این سلولها در حافظه به آن متصل هستند. این نخستین تحقیقی است که نشان می دهد فعالیت سلول های مکانی در توانایی مغز برای بازیابی حافظه و مسیریابی آن تاثیر دارد.

در این پژوهش، عصب شناسان کالج لندن موش ها را در یک مکان قرار دادند و به عنوان جایزه به آنها آب شیرین شده با شکر دادند. سپس موش ها به مکان ثانویه منتقل شدند و با استفاده از اشعه های لیزر سلول های مکانی ذخیره شده در حافظه شان، موقعیت مکانی اولیه در حافظه شان فعال شد.

در حافظه موش ها موقعیت مکانی اول فعال شد و موش ها به طور ذهنی به موقعیت اول منتقل شدند و سعی کردند جایزه را بیابند. زیرا تصور می کردند در موقعیت مکانی اول قرار دارند.

محققان امیدوارند یافته های این تحقیق به توسعه درمان های جدید برای بیماران مبتلا به فراموشی و آلزایمر یاری کند.

دکتر نیک رابینسون محقق ارشد این پژوهش می گوید: نتایج به دست آمده شواهدی مستقیمی هستند که نشان می دهند موش ها با استفاده از اطلاعات سلول های مکانی، رفتار می نمایند. به بیان دیگر سلول های مکانی به موش ها نشان می دهند کجا هستند و این حیوانات در حقیقت هنگام تصمیم گیری به سلول های مکانی گوش می نمایند. این تحقیق چشم انداز جدیدی درباره شیوه ذخیره شدن خاطرات در مغز فراهم می نماید و ابزار جدیدی برای دستکاری این خاطرات و تاثیرگذاری در رفتار فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1390

به "امید برای توسعه درمان آلزایمر با اشعه لیزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امید برای توسعه درمان آلزایمر با اشعه لیزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید