آیا قدم زدن زیر باران خطرناک است؟ ، ابرهای آسمان حاوی باکتری های مقاوم به دارو

به گزارش تور هند ارزان، مطالعات تازه نشان می دهد که حتی ابرها نیز حامل باکتری های مقاوم به دارو هستند.

آیا قدم زدن زیر باران خطرناک است؟ ، ابرهای آسمان حاوی باکتری های مقاوم به دارو

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس الرت، تیمی از محققان کانادایی و فرانسوی طی تحقیقی دریافتند که ابرهای آسمان هم حامل باکتری های مقاوم به دارو هستند و آن ها در مسافت های طولانی حمل می کنند.

فلورنت روسی، نویسنده اصلی این مقاله، در مصاحبه ای تلفنی گفت: این باکتری ها معمولا روی سطح پوشش گیاهی مانند برگ ها یا در خاک زندگی می کنند. ما دریافتیم که آنها از طریق باد به جو منتقل می شوند و می توانند مسافت های طولانی - در سراسر زمین - را در ارتفاعات بالا در ابرها طی کنند.

این کشف در نسخه ماه گذشته مجله Science of The Total Environment منتشر شد. محققان دانشگاه لاوال در شهر کبک و دانشگاه کلرمون اوورگن در مرکز فرانسه ژن های مقاوم به آنتی بیوتیک را در باکتری های موجود در نمونه های ابر جستجو کردند.

نمونه ها از یک ایستگاه تحقیقاتی جوی در ارتفاع 1465 متر بالاتر از سطح دریا در بالای قله Puy de Dome یک آتشفشان خاموش در مرکز فرانسه بین سپتامبر 2019 تا اکتبر 2021 گرفته شدند. تجزیه و تحلیل مه بازیابی شده نشان داد که آنها حاوی بین 330 تا بیش از 30000 باکتری در هر میلی لیتر آب ابر هستند و به طور میانه حدود 8000 باکتری در هر میلی لیتر است. آن ها همچنین 29 زیرگروه از ژن های مقاوم به آنتی بیوتیک را در باکتری ها شناسایی کردند.

مقاومت دارویی زمانی اتفاق می افتد که باکتری ها در معرض آنتی بیوتیک ها قرار می گیرند و در طول نسل ها نسبت به آنها ایمنی می شوند. مقامات بهداشتی بارها هشدار داده اند که این سازگاری ها در حال تبدیل شدن به چیزی است که این مطالعه به عنوان یک نگرانی بهداشتی بزرگ در سراسر جهان توصیف می کند و درمان برخی عفونت های باکتریایی را دشوارتر و در برخی موارد غیرممکن می کند، چرا که استفاده از آنتی بیوتیک ها در مراقبت های بهداشتی و کشاورزی همچنان در حال افزایش است.

این مطالعه هیچ نتیجه ای در مورد اثرات بالقوه انتشار باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک بر سلامتی ارائه نکرد و تخمین زد که تنها 5 تا 50 درصد از موجودات زنده و بالقوه فعال هستند، اما روسی می گوید که خطرات احتمالی کم است.

بیشتر بخوانید:

  • گودال حیرت انگیز آبی و رازهایی که درباره حیات فرازمینی فاش می کند | موجودات عجیب و مرموز در آب عمیق

او توضیح داد: جو برای باکتری ها بسیار تنش زا است و بیشتر آن هایی که ما پیدا کردیم باکتری های محیطی بودند که کمتر برای انسان مضر هستند. بنابراین مردم نباید از پیاده روی زیر باران بترسند. همچنین تعیین نیست که آیا این ژن ها به باکتری های دیگر منتقل می شوند یا خیر. با این حال، نظارت جو می تواند به شناسایی منابع باکتری های مقاوم به دارو (مشابه آزمایش های فاضلاب برای COVID-19 و سایر عوامل بیماری زا) به منظور محدود کردن پراکندگی آنها کمک کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1402 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2323

به "آیا قدم زدن زیر باران خطرناک است؟ ، ابرهای آسمان حاوی باکتری های مقاوم به دارو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قدم زدن زیر باران خطرناک است؟ ، ابرهای آسمان حاوی باکتری های مقاوم به دارو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید