مکان هایی وحشتناک که نمی توان از آن ها گذشت

به گزارش تور هند ارزان، مکان های ترسناک دنیا غالبا جاهایی هستند که شما را شوکه می کنند و گاهی خون را در رگ های بدنتان خشک خواهند کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا شما را به گشتی در ترسناک ترین مکان های دنیا یا گردشگری سیاه ببریم.

مکان هایی وحشتناک که نمی توان از آن ها گذشت

ترسناک ترین تیمارستان دنیا

تیمارستان گونجیام در کره جنوبی چندین سال پیش، بدون هیچ دلیل مشهودی به یکباره خالی شده و ساکنان، آن را رها کرده اند و حالا یکی از مقاصد گردشگری سیاه دنیا شده است. شایعاتی وجود دارد که گفته شده در این تیمارستان، پزشکی دیوانه وجود داشته که روی بیماران خود آزمایش هایی خطرناک انجام داده و به مرور باعث مرگ آن ها شده است! تخت های زنگ زده، دیوار های مخروبه و یادگاری های به جا مانده از بیماران روانی، شما را در حس ترس و وحشت فرو می برد. دور تا دور این مورد از ترسناک ترین مکان های دنیا را نیز جنگل هایی احاطه کرده که هنگام شب صدا های ترسناکی از آن به گوش می رسند.

گردشگری سیاه چیست؟

گردشگری سیاه از لغت Thanatos مشتق شده که در زبان یونان باستان به معنای مرگ به کار می رفته و البته بیشتر به مرگی همراه با خشونت ارجاع داده می شود. توریسم سیاه Black Tourism در برگیرنده بخشی از صنعت گردشگری است که مسافران را به بازدید از مکان های ترسناک دنیا می برد که در گذشته با فجایع طبیعی، مرگ و تراژدی های انسانی در ارتباط بوده اند، مناطقی که بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، سونامی یا جنگ، قتل، کشتار جمعی و ... در آنجا اتفاق افتاده اند و همچنین مکان های ترسناک دنیا که نامش با جن و ارواح خبیثه پیوند خورده یا با مرگ و شکنجه در یاد و خاطره ها باقی مانده اند، جا هایی همچون میدان های نبرد، اردوگاه های اسرای جنگی، زندان و البته گورستان ها. گاهی حتی فاجعه اقتصادی هم مورد توجه بازدیدکنندگان گردشگری سیاه قرار می گیرد. بعنوان مثال، میتوان به تور گردشگری در میان خرابه های افسانه ای شهر دیترویت آمریکا اشاره کرد که نمادی از سقوط شهر و دور شدنش از آن درخشش و فریبندگی قدیمی است. البته شاخه ای از این گردشگری به نوعی ادای احترام به درگذشتگان است، بعنوان مثال کشتی تایتانیک و قربانیانش.

چرا گردشگری سیاه جذاب است؟

جذابیت سفر به شهر هایی که بر اثر زلزله، جنگ، سونامی و بلا های طبیعی یا اتفاق های عجیب منجر به مرگ های وحشت انگیز شده به حدی زیاد است که باعث می شود خیلی ها سفر به سواحل و جنگل های زیبا را رها کنند و به این منطقه های پر هراس بروند تا از نزدیک با پدیده ای به نام مرگ آشنا شوند و آخرین لحظه های وحشتناک عمر قربانی ها را تجسم کنند. دلیل اصلی اهمیت گردشگری سیاه، بیشتر از آنکه به تراژدی و مرگ مربوط باشد، به اهمیت تاریخی مکان ها وابسته است. این نوع گردشگری دارای سایه روشن هایی هم هست، چرا که همیشه تمرکز آن نه تنها بر چگونه کشته شدن مردم که گاهی بر چگونه زندگی کردن آن ها پایدار است. اینگونه گاهی به خاطر می آوریم که چه کسانی قهرمان بودند و چرا ما باید یاد آن ها را زنده نگه داریم. گردشگری سیاه فرصتی فراهم می کند تا با عبرت دریافت از این برگ های تاریخی به آینده ای روشن تر امید بست، تولدی دوباره برای بشر و انسانیت که گاهی در لابه لای تاریخ به فراموشی سپرده شده است. یک تئوری روان شناسی به نام تئوری مدیریت ترس می گوید که وقتی انسان ها از فناپذیری و مرگ خودشان آگاه می شوند، رفتار خشن تر و سرزنش کننده تری را نسبت به افرادی که به طور بالقوه باعث تهدید عزت نفس و دنیا بینی می شوند، در پیش می گیرند. این تئوری توضیح می دهد که چگونه انسان ها با پرورش عزت نفس و اختصاص دادن هدفی برای زندگیشان، تا حدودی با ترس از مرگ و فنا پذیری در وجود خودشان مقابله می کنند.

انواع گردشگری سیاه

گردشگری حبس

زندان ها همیشه یکی از ترسناک ترین مکان های دنیا هستند که درد و تنهایی را یادآوری می کنند. برخی از این مورد از مکان های ترسناک دنیا انگ شوم بودن بر پیشانی دارند و با گذشت زمان تبدیل به موزه شده اند. یکی از معروفترین این زندان ها برج لندن بوده که اکنون محل نگهداری تاج، تخت و جواهرات خاندان سلطنتی بریتانیاست و روزگاری زندانیان مشهوری همچون سر توماس مور، شاه هنری هشتم، آنه بولین و کاترین هاوارد (همسران پادشاه هنری هشتم) و رودلف هس را در خود جای داده است. گاهی نیز عجیب بودن زندان ها، گردشگران را جذب می کند. در شهر لاپلازا بولیوی زندانی وجود دارد که زندانیان با خانواده هایشان در آن زندگی می کنند. این زندان که ابتدا برای 250 زندانی در نظر گرفته شده بود، اکنون به محل زندگی بیش از 1300 زندانی همراه با خانواده هایشان تبدیل شده است. زندگی اسف بار این جمعیت زیاد در چنین مکان کوچکی، یکی از جاذبه های گردشگری این شهر و کشور شده است.

گردشگری مصیبت های غیرعادی

این نوع گردشگری سیاه غم و اندوهی را که اهالی یک منطقه در بازه ای از زمان در اثر بلایای طبیعی مانند زلزله، سونامی، سیل، توفان تجربه کرده اند، به تصویر می کشد. سفر به نیواورلئان و بازدید از یکی از فاجعه بارترین بلایای طبیعی به نام توفان کاترینا در سال 2005 و مشاهده خانه های رها شده یا سونامی در اندونزی از نمونه هایی بوده که در گردشگری مصیبت مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. در این نوع گردشگری، گردشگران علاوه بر اینکه با زندگی مردمان مناطق مصیبت دیده آشنا می شوند، مهارت کنار آمدن با شرایط سخت و مقابله با بحران را نیز می آموزند. گردشگری فقر| در این نوع گردشگری، افراد علاقمندند از کشور های ثروتمند به دیدار مردم مناطق فقیر و قحطی زده بروند. این تور ها در کشور های توسعه نیافته و مناطق محروم، نه تنها ابتکار نوینی در صنعت گردشگری است، بلکه باعث کمک به مردم فقیر این مناطق نیز می شود. سواقتصادی، اتیوپی در آفریقا و بخش هایی از هند جز مناطقی هستند که ظرفیت جذب گردشگر سیاه را دارند و در چند سال اخیر به خوبی از این امکان استفاده کرده اند.

گردشگری پایان دنیا

بیشتر مخاطبان این نوع گردشگری را پژوهشگران محیط زیست تشکیل می دهند. گردشگران این حوزه به مناطقی سفر می کنند که بیشتر تحت تاثیر عوامل محیطی خطرآفرین قرار گرفته و در معرض نابودیند. در این نوع از گردشگری سیاه، راهنمای تور وظیفه دارد برای دنیاگردان درباره تاثیر پدیده هایی مانند گرم شدن زمین یا چگونگی برخورد شهاب سنگ ها با زمین و پایان عمر آن توضیحاتی دهند.

تزیین دیوار با جمجمه!

در گورستان زیرزمینی در پاریس که به امپراتوری مرگ معروف است، اسکلت بیش از شش میلیون مرده نگهداری می شود. این گورستان شکلی وهم انگیز دارد. دالان هایی تو در تو که دیواره های آن را اسکلت ها و جمجمه هایی پوشانده که صاحبان آن ها روزگاری چند متر بالاتر و روی زمین زندگی می کردند. همچنین کلیسای سدلک، سانتا ماریا و کلیسای دومونت، مشهورترین کلیسا هایی هستند که گردشگران مرگ را به خود جلب می کنند و در و دیوارشان از استخوان های مردگان پوشانده شده است.

جنگل اسرار آمیز ژاپن

آئوکیاگاهارا جنگلی اسرارآمیز و زیبا در دامنه کوه فوجی ژاپن، میزبان بسکمک از گردشگران است تا آن ها را به کام مرگ بکشاند. شایعاتی از حضور ارواحی نا آرام در این مورد از ترسناک ترین مکان های دنیا، دهان به دهان می چرخند که آن ها در دل این جنگل وحشتناک در کنار درختان بلند می ایستند و شما را به مرگ دعوت می کنند. در طول جنگل نوردی با اشیا و وسایلی که افراد پیش از خودکشی به یادگار گذاشته اند، روبرو می شوید یا دست نوشته های افرادی را روی درختان و تابلو های نصب شده این جنگل می بینید که به طور مثال نوشته اند: به دنبال من نگردید!

زندان نلسون ماندلا

زندان آلکاتراز در خلیج سانفرانسیسکو هنوز شاید مخوف ترین زندانی باشد که در خاطره ها مانده است، زندانی که 50 سال بعد از تعطیلی همچنان می تواند نفس را در سینه حبس کند. خاطره صحنه های فیلم فرار از آلکاتراز سالانه هزاران نفر را به این زندان می کشاند. همچنین زندان مخوف جزیره روبن در یکی از بد آب و هواترین جزایر این کشور واقع شده و به دلیل قرار دریافت زندان در دل جنگل انبوه بارانی، آب و هوای شرجی دارد. اینجا مکانی است که نلسون ماندلا 18 سال از 27 سال حبس خود را در آن گذرانده است.

اردوگاه قتل

آشویتس، یکی از بزرگترین اردوگاه های آلمانی ها در طول جنگ دنیای دوم بود که مردم از سرتاسر اروپا برای کار به این اردوگاه تبعید می شدند. تخمین زده اند که حدود 1.1 تا 1.5 میلیون نفر از آن ها در این اردوگاه به قتل رسیده اند. امروزه امکان دسترسی آزادانه به کل مجموعه در آلمان از جمله درون کلبه ها که زندانیان در آن ها نگه داشته می شدند، وجود دارد. شوک آورترین لحظات بازدید گردشگران هنگامی است که توده های مو و ناخن قربانیان را از نزدیک مشاهده می کنند.

جزایر آلوده در اقیانوس آرام

بیکینی آتول مجمع الجزایری در اقیانوس آرام است که به جزایر مارشال تعلق دارد. پس از جنگ دنیای دوم، آمریکا سلاح های هسته ای را در این مناطق آزمایش می کرد. مردم این مورد از مکان های ترسناک دنیا با این فرض که بعدا می توانند به سرزمینشان بازگردند، مجبور شدند خانه خود را ترک و به جزایر غیرمسکونی نقل مکان کنند. با این حال آمریکا پس از انجام این آزمایش ها اعلام کرد که این جزایر کاملا آلوده شده و ساکنان دیگر نمی توانند به آن ها بازگردند. در این جزیره هنوز دو کشتی جنگی ژاپنی به چشم می خورند که امکان بازدید از آن ها وجود دارد.

میدان های قتل در کمبوجیه

این مکان ها که به اصطلاح میدان های قتل نامیده می شوند، حدود 300 نقطه در کمبوجیه کشور یونان را در برگرفته اند و در آن ها کشتار های عظیمی رخ داد و به دستور دیکتاتور کمبوجیه پل پات، بیش از 100 هزار نفر به قتل رسیده اند. یکی از معروف ترین آن ها چویونگ ای کی است که در سال های 1975 تا 1979 بیش از 17 هزار نفر در آن به قتل رسیده اند. در این یادواره می توان ویترینی شامل حدود پنج هزار جمجمه را که متعلق به برخی کشته شدگان است، مشاهده کرد.

فاجعه هسته ای در چرنوبیل

در سال 1986 انفجاری در راکتور شماره 4 نیروگاه برق در اوکراین رخ داد و دلخراش ترین حادثه هسته ای را در کل تاریخ بشر رقم زد. مواد رادیواکتیو چنان تاثیری روی مردمان این شهر گذاشت که با آنکه به سرعت شهر را ترک کردند، اما هنوز بسکمک از آنان با بیماری های عجیب و انواع سرطان دست و پنجه نرم می کنند. بسکمک از مردم علاقه خود را به بازدید از این مکان ابراز می کنند و در سال 2016 حدود 36 هزارنفر از این مقصد بازدید کرده اند. بی شک قدم زدن در میان کوچه و خیابان های خالی از سکنه و متروکه، ویرانه های باقی مانده از خانه مردمی که روزی به اجبار مجبور به ترک همیشگی خانه خود شده اند، بازدید از مدارس و مهدکودک هایی با اسباب بازی های خراب شده، میز ها و تخت های زنگ زده و ... به شدت متاثر کننده است.

شهری که تبدیل به سنگ شد

آتشفشان وزوو واقع در جنوب ایتالیا در سال 79 میلادی فوران کرد و کل شهر باستانی پمپی طی آن نابود شد. قسمت هیجان انگیز این رویداد این است که گدازه های آتشفشانی کل شهر را به سنگ تبدیل کرده اند. پمپی به تازگی توسط باستان شناسان رونمایی شده و خرابه ها را که شامل اجساد فسیل شده، به راحتی می توان در این مورد از ترسناک ترین مکان های دنیا مشاهده کرد.

گورستان عروسک های ترسناک

این جزیره همچون گورستانی بزرگ از عروسک های قدیمی و ترسناک است که در گوشه و کنار جزیره به طناب آویخته شده و منظره ای ترسناک پدید آورده اند. اما داستان چیست؟! نیم قرن پیش مردی که تنها در این جزیره زندگی می کرد، جسد دختر بچه ای را می یابد. چندی بعد در همان محلی که جسد را پیدا کرده، عروسکی زشت و ترسناک پیدا می کند. پیرمرد عروسک را آویزان می کند تا باعث آرامش روح دختر شود! پیرمرد تنها به یک عروسک اکتفا نکرد و هر روز عروسک های بی ماری را با چشم های از حدقه در آمده، دست و پا های کنده یا بدون مو پیدا و در سراسر جزیره آویزان می کند تا روح دختر بچه سرگردان نباشد! حالا این مکان به یکی از مکان های ترسناک دنیا تبدیل شده است.منبع: عصر سفر

منبع: همگردی
انتشار: 12 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 874

به "مکان هایی وحشتناک که نمی توان از آن ها گذشت" امتیاز دهید

6 کاربر به "مکان هایی وحشتناک که نمی توان از آن ها گذشت" امتیاز داده اند | 4.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکان هایی وحشتناک که نمی توان از آن ها گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید