آیا زنان می توانند بدون ورزش، کاهش وزن داشته باشند؟

به گزارش تور هند ارزان، خبرنگاران: در این روزها که باشگاه رفتن و ورزش کردن یکی از معضلات همه شده است، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که آیا می توان بدون ورزش وزن خود را کاهش دهید؟

آیا زنان می توانند بدون ورزش، کاهش وزن داشته باشند؟

در جواب این سوال باید بگوییم بله می گردد. آیا با این روش کاهش وزن بعد از آن بهترین به نظر خواهید رسید؟ خیر شما ضروری است بدانید که چگونه کالری خود را کاهش داده و ورزش هفتگی خود را به حداکثر برسانید تا به بدنی که دلخواهتان است برسید. در باشگاه بدنسازی هم هر از گاهی از این نوع سؤال ها می پرسیم: آیا من برای کاهش وزن باید این تمرین را انجام دهم؟ چرا وزن کم نمی کنم؟

برای کاهش وزن به روش سالم به ترکیبی از کاهش کالری و انجام دادن ورزش نیاز داریم.

برخی فکر می­ کنند که فقط تمرین جوابگوی مشکل آن ها است؛ و آن ها معتقدند که دو ساعت ورزش شدید و بلند کردن وزنه ها پاسخی برای همه مسائل کاهش وزن آن ها خواهد بود. آن ها معتقدند که فقط وزن کاهش می­ یابد. این تفکر اشتباه است!

در واقعیت، اگر سه بار تمرینات را در هفته انجام می دادید که باعث سوزاندن 1000 کالری می شد، باز هم فقط به اندازه ای کالری می سوزاندید که در نهایت می توانستید کمتر از نیم کیلو وزن کم کنید. جالب است بدانید شما به راحتی می توانید با خوردن یک وعده غذایی اضافی در روز یا یک وعده غذایی بزرگ فریبنده و هوس انگیزدر هفته، این کالری از دست رفته را جبران کنید؛ بنابراین می بینید که حتی اگر ورزش به سلامتی شما کمک می کند ممکن است منجر به کاهش وزن مورد نظر شما نگردد و بنابراین به خواسته ای که مورد نظرتان بوده است نخواهید رسید. ممکن است از این فرایند متنفر شوید، زیرا خیلی سخت کار می کنید و نتایج قابل رویتی را نمی بینید.

کاهش وزن، ورزش و به دنبال بهترین ایده آل های شما

حقیقت این است:

اگراضافه وزن قابل توجهی دارید که می خواهید آن وزن اضافه را از دست بدهید می توانید فقط با کاهش کالری به هدف خود برسید. کاهش فقط 500 کالری در روز از میزان مصرف معمول کالری شما، با حدود نیم کیلو کاهش وزن در هفته برابر است.

اما لطفاً توجه داشته باشید هنگامی که به این روش وزن کم می کنید، نه تنها چربی از دست می دهید بلکه باعث از دست دادن بافت عضلات و ماهیچه ها نیز می شوید. عضله برای ساختن یا حفظ بدن سالم و خوش ترکیب ضروری است؛ بنابراین شما باید همزمان با اینکه کاهش وزن را میسر می کنید، بافت ماهیچه ها را حفظ یا ایجاد کنید. تنها راه برای حفظ بافت ماهیچه ها در هنگام رژیم غذایی، ورزش و تأکید بر تمرینات وزنه برداری است.

فرمول کاهش وزن

اگر یک زن 79.5 کیلوگرمی برای حفظ وزن فعلی خود به 2375 کالری نیاز داشته باشد، و او برای رسیدن به یک رژیم غذایی 1500 کالری، میزان کالری مصرفی خود را به 776 کالری در روز کاهش دهد، در هر هفته 5، 435 کالری صرفه جویی می کند. اگر این زن سطح ورزش خود را تنها به سوزاندن 300 کالری در روز افزایش دهد، او هفته ای 2100 کالری اضافی می سوزاند.

کاهش کالری که او به کمک کاهش مصرف مواد غذایی به دست می آورد و کالری هایی که از طریق انجام دادن حرکات ورزشی می سوزاند برابر است با 7، 526 کسری کالری در هفته یا کاهش وزن تقریبا یک کیلوگرمی در هفته. البته این یک میانگین است و ممکن است از هفته ای به هفته دیگر متفاوت باشد. اگرشما نسبتاً سالم هستید و نیز اختلالات متابولیکی ندارید، می توان گفت که این فرمول برای همه صادق است.

اگر شما فقط تنها وزن بدن خود را کاهش دهید، در واقع شما توده عضلانی خود را نیز از دست خواهید داد. نتیجه این که بدیهی است با تغییر دادن ترکیب بدن خود، شما قدرت کمتری پیدا می کنید. البته در نظر داشته باشید که ممکن است حتی شما بتوانید وزن کمتری داشته باشید، اما باید این را هم در نظر بگیرید که امکان دارد BMI (شاخص توده بدنی) شما به روشی که می خواهید تغییر نکند.

جلوگیری ازبالا رفتن درصد چربی بدن بعد از کاهش وزن

اشکال بزرگ کاهش وزن بدون ورزش این است که وقتی فرایند مصرف کالری شما به حالت عادی برمی گردد شما دچار افزایش وزن می شوید. هنگامی که بعد از کاهش وزن بدون ورزش وزن شما افزایش می یابد، نباید تصور کنید که به طور اتوماتیک توده عضلانی از دست رفته خود را می توانید با این افزایش وزن بازیابی کنید؛ و بهتر است به شما بگویم که بیشتر وزنی که شما دوباره به دست می آورید در واقع در اندوخته و انبارچربی قرار می گیرد، بنابراین درصد چربی بدن شما در این حالت بیشتر از زمانی خواهد شد که اقدامی برای کاهش وزن انجام نداده بودید.

اگر این الگوی رفتاری را تکرار کنید، خود را برای سندرم یو یو تنظیم می کنید. هر بار که بدون ورزش وزن خود را از دست می دهید و بعد از آن وزنی به دست می آورید، ترکیب بدنتان را بدتر می کنید. عضله کالری بیشتری از چربی می سوزاند، به همین دلیل استدلال می کند که هرچه نسبت عضلات به چربی بیشتر باشد، BMR شما بالاتر می رود (میزانی که بدن شما از کالری استفاده می کند).

اگر این الگوی کاهش وزن نادرست را به اندازه کافی در مدت زمان طولانی دنبال کنید، BMI شما (شاخص توده بدنی) از تعادل خارج می گردد، کاهش وزن و کاهش میزان توده های چربی اضافی بدن شما سخت تر و سخت تر می گردد، زیرا نسبت چربی به عضلات بسیار سؤال برانگیز است. در این حالت شما چاق تر می شوید حتی اگر وزن کمتری نسبت به زمانی که شروع به استفاده از این روش کردید داشته باشید. نتیجه این است که شما می توانید در یک وزن معمولی قرار داشته باشید، اما درصد چربی بدن بالایی داشته باشید و ناسالم و شکننده باشید و برخی از عملکرد های حیاتی بدنتان در اثر بالا رفتن بیش از حد چربی دچار مشکل خواهند شد.

بنابراین پاسخ به سوال اول این است که:

بله، می توانید بدون ورزش وزن خود را کاهش دهید. فقط باید بدانید که این روش در دراز مدت ممکن است موفقیت بلند مدت شما را به خطر اندازد.

پاسخ سوال دوم این است که:

شما تمام این تمرینات را انجام می دهید و وزنی را که می خواهید از دست نمی دهید، زیرا ... شما نمی بایست یک رژیم غذایی ضعیف را انجام دهید! برای اینکه واقعاً از بدن و وزن خود رضایت کامل داشته باشید و در کاهش وزن موفقیت آمیز عمل کنید باید بدانید که این کار از طریق، ترکیبی از ورزش و رژیم غذایی به طول می انجامد؛ و از همه مهم تر اینکه هیچ چیز به تنهایی جواب نمی دهد.

لطفا هنگام کاهش کالری، اولویت غذایی خود را مدنظر قرار دهید. گوشت، سبزیجات و میوه تازه و با کیفیت مناسب مصرف کنید. به بسته های کنترلی پروتئین، جایگزین های غذایی و سایر تدابیر تامین کننده نیازمندی های غذایی تکیه نکنید.

لطفاً ازخوردن غذا های بسیار فرآوری شده و فست فود ها خودداری کنید. اگر از رویکرد معقول استفاده کنید می توانید وزن اضافی که مدنظرتان است را به خوبی کاهش دهید. لازم به ذکر است که نسبت به کالری آگاهی داشته باشید، در هفته ورزش کنید و روی تغذیه خوب تمرکز کنید.

پی نوشت: این مطلب با دخل و تصرف از یادداشت زیب اندام در شبکه اجتماعی ویرگول برداشته شده است.

منبع: برترین ها
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1179

به "آیا زنان می توانند بدون ورزش، کاهش وزن داشته باشند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا زنان می توانند بدون ورزش، کاهش وزن داشته باشند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید