آموزش اصول آواشناسی انگلیسی در آنالیز مقابله ای با آواشناسی فارسی

به گزارش تور هند ارزان، به گزارش خبرنگاران، کتاب English Phonetics and Phonology for Farsiphones تألیف مشترک شهریار اسکندری زنجانی و بهروز آفتابی گیلوان، نخستین کتاب آواشناسی به زبان انگلیسی است که مختص مخاطب فارسی زبان (و نه لزوما ایرانی) نوشته شده و امید است تحولی در عرصه آموزش آواشناسی در دانشگاه های ایران و کشورهای فارسی زبان همسایه ایجاد کند. این اثر نخستین کتابی است که اصول آواشناسی انگلیسی را با مثال های فراوان از زبان فارسی بیان می نماید تا فهم موضوعاتی که عموما برای فارسی زبان ها سخت است، به مراتب آسان تر گردد. علاوه بر این، توصیه های تجربی نویسندگان در رابطه با آموزش و یادگیری بخش آوایی زبان در اختیار مخاطب قرار می گیرد.

آموزش اصول آواشناسی انگلیسی در آنالیز مقابله ای با آواشناسی فارسی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

شهریار اسکندری زنجانی؛ کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه علامه طباطبایی و مجری برنامه Iran Art Guide در شبکه Press TV، در گفت وگو با خبرنگار ایبنا، بیان نمود: ایده تألیف این کتاب از یک سوال شخصی درباره رفتار ترکیبی صدای سایشی و میان دندانی TH در مجاورت صداهای دیگر برای من شکل گرفت؛ سوالی که هیچکدام از استادانم در دانشگاه و بسیاری از استادان دانشگاه های دنیا حتی جان ولز یکی از بزرگترین آواشناسان دنیا، نتوانستند به آن پاسخ دهند. در نهایت تیموتی هنری از استادان دانشگاه ایالتی کالیفرنیا توانست به این پرسش جواب دهد. برای فراوری این کتاب، 6 سال اخیر عمرم را با همکاری بهروز آفتابی گیلوان، صرف تحقیق و پژوهش و نوشتن کردم.

وی اضافه نمود: این اثر، اصول آواشناسی زبان انگلیسی را با آنالیز مقابله ای جامعی با آواشناسی زبان فارسی به مخاطب فارسی زبان آموزش می دهد. همچنین برای افرادی که علاقه مند به بهبود تلفظ و لهجه خود در زبان انگلیسی هستند، نکات مهم و توصیاتی ارائه می گردد که حاصل سال ها تحقیق و تدریس نویسندگان کتاب است.

این نویسنده و ویراستار ادامه داد: روش آموزشی بخش آوایی زبان در این کتاب عمدتا مبتنی بر explicit phonetic instruction متشکل از ترکیب Contrastive Analysis و Input Enhancement است. این روش آموزشی نوین نه تنها برای مخاطب ایرانی جذاب خواهد بود، بلکه می تواند روشی جدید در آموزش و یادگیری بخش آوایی زبان را به محققان و نویسندگان خارجی معرفی کند. کارایی این روش تدریس به صورت علمی و عملی در تحقیقی که نویسنده (شهریار اسکندری زنجانی) شخصا در سال 2019 با همکاری دانشگاه ایالتی کالیفرنیا به انجام رساند، تأیید شده است.

اسکندری در معرفی اهداف و ویژگی های کتاب حاضر، گفت: یکی از اهداف مهم ما که هر دو مدرس زبان انگلیسی هستیم، آموزش و تشریح نکات ریز و درشت مربوط به تلفظ و لهجه زبان انگلیسی است که یک فارسی زبان باید از آن ها مطلع باشد. گنجاندن فایل های صوتی و تصویری متعدد در کتاب که به شکل آنلاین قابل دسترسی است، فهم مطالب را بسیار آسان می نماید.

وی اضافه نمود: آخرین فصل کتاب شامل مصاحبه هایی جالب و بحث برانگیز با پنج زبان آموز ایرانی است که توانسته اند در زبان انگلیسی به سطح پیشرفت آوایی خیلی بالایی دست یابند (native-like attainment).موضوع مصاحبه ها نحوه رسیدن این افراد به این سطح از موفقیت در فراگیری لهجه انگلیسی و توصیه هایشان برای سایر زبان آموزان است. تا جایی که نویسندگان اثر می دانند، چنین محتوایی در هیچ کتاب آواشناسی دیگری در دنیا کار نشده و قطعا می تواند نه تنها برای عموم زبان آموزانی که پیشرفت آوایی در این سطح را غیرممکن می دانند، انگیزه بخش باشد، بلکه یافته های بسیاری از محققان مطرح دنیای در رابطه با غیرممکن بودن چنین دستاوردی پس از بلوغ (critical period hypothesis) را نیز به چالش خواهد کشید.

مجری برنامه Iran Art Guide، شرح داد: از مهمترین امتیازات کتاب این است که با دقت قوانین حق نشر بین المللی را رعایت نموده و محتوای کتاب (متن، اشکال، فایل های صوتی و …) اصل و فارغ از هرگونه تخلف مرتبط با copyright است. دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های زبان و ادبیات انگلیسی، مطالعات ترجمه، زبان شناسی و آموزش زبان انگلیسی که در طول تحصیل خود حداقل دو واحد آواشناسی را می گذرانند، از مخاطبان اصلی این کتاب به شمار می فرایند. افزون بر این، روش آموزشی نوین معرفی شده در این کتاب می تواند راه گشای مدرسان زبان انگلیسی در ایران در تدریس بخش آوایی زبان انگلیسی به فارسی زبانان باشد. زبان آموزانی که در زبان انگلیسی به سطح پیشرفته (advanced) رسیده باشند نیز می توانند برای تقویت لهجه انگلیسی خود از این کتاب که مخصوص فارسی زبانان است، بهره ببرند.

اسکندری در انتها گفت: امید است روش آموزشی و مطالب نوین این کتاب برای پژوهشگران حوزه زبان شناسی و آموزش زبان، فراوریکنندگان محتوای آموزشی (در قالب کتب درسی، وب سایت های آموزش زبان و …) و نویسندگان در تحقیق و فراوری، زمینه شکوفایی و پیشرفت بیشتر را فراهم کند.

نخستین چاپ کتاب English Phonetics and Phonology for Farsiphones در 288 صفحه با شمارگان 500 نسخه به بهای 55 هزار تومان به تازگی از سوی انتشارات بوکا راهی بازار نشر شده است.

نسخه چاپی کتاب به وسیله وبسایت انتشارات بوکا (Booka.ir) و نسخه الکترونیکی به وسیله سایت طاقچه (taaghche.com) قابل تهیه است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1357

به "آموزش اصول آواشناسی انگلیسی در آنالیز مقابله ای با آواشناسی فارسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش اصول آواشناسی انگلیسی در آنالیز مقابله ای با آواشناسی فارسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید