کشف زهر فلج کننده عصبی در مورچه

به گزارش تور هند ارزان، تحقیقات نشان می دهد که مورچه ها با نوروتوکسین یا همان زهر فلج کننده عصبی باعث ایجاد درد شدید و طولانی در انسان می شوند.

کشف زهر فلج کننده عصبی در مورچه

محققان دانشگاه کوئینزلند برای اولین بار نشان دادند که بعضی از دردناک ترین نیش مورچه های دنیا اعصاب انسان را هدف قرار می دهند.

سام رابینسون و همکارانش در مؤسسه علوم زیستی مولکولی دانشگاه کوئینزلند در حین مطالعه مورچه سر سبز استرالیایی و مورچه گلوله زن آمریکای جنوبی که دارای نیش های دردناکی هستند نوروتوکسین یا زهر فلج کننده عصبی کشف کردند.

رابینسون گفت: ما نشان داده ایم که این سم مورچه ها سلول های عصبی ارسال کننده سیگنال های درد را هدف قرار می دهند. به طور معمول، کانال های سدیم در پاسخ به یک محرک فقط برای مدت کوتاهی باز می شوند. ما کشف کردیم که سموم مورچه ها به کانال های سدیم متصل شده و باعث می شوند آن ها راحت تر باز و فعال بمانند، که باعث درد طولانی می گردد.

این تحقیق در خصوص نحوه عملکرد درد می تواند به ایجاد راه های جدیدی برای درمان آن یاری کند که نتایج آن در مجله Nature Communications منتشر شده است.

این نوروتوکسین هایی که کانال های سدیم را هدف قرار می دهند منحصر به مورچه ها هستند. مورچه ها نوروتوکسین های دفاعی خود را برای دفع شکارچیان در زمان دایناسور ها توسعه دادند و از آن موقع به یکی از پیروز ترین گروه های جانوری روی زمین تبدیل شده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 خرداد 1402 بروزرسانی: 20 خرداد 1402 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2340

به "کشف زهر فلج کننده عصبی در مورچه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف زهر فلج کننده عصبی در مورچه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید