کشف درمانی جدید برای یک بیماری کشنده

به گزارش تور هند ارزان، محققان دانشگاه ییل اخیرا پیروز به کشف درمانی جدید برای یک بیماری کشنده به نام سندرم ولفرام (Wolfram syndrome ) شده اند.

کشف درمانی جدید برای یک بیماری کشنده

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، سندرم ولفرام که با نام اختصاری DIDMOAD هم شناخته می شود، نوعی اختلال ژنتیکی اتوزومال مغلوب است که در دوران کودکی ظهور می کند و با آتروفی عصب بینایی، دیابت، ناشنوایی، دیابت بی مزه و تعدادی اختلال دیگر همراه است. این بیماری نخستین بار در سال 1938 میلادی توسط دکتر دان جی. وُلفرام توصیف شد و بیشتر دستگاه عصبی مرکزی و ساقه مغز را درگیر می کند.

طی این مطالعه محققان مکانیسمی را که منجر به بیماری نادر و کشنده ای بنام سندرم ولفرام می شود و همچنین یک درمان بالقوه برای آن را کشف کرده اند.

سندرم ولفرام یک بیماری دژنراتیو پیشرونده است که از هر 500 هزار نفر در سراسر جهان یک فرد به آن مبتلا است و با ظهور علائم دیابت در دوران کودکی مشخص می شود و در سن نوجوانی نیز علائم روانپزشکی، از بین رفتن بینایی، ناشنوایی و بی اختکمک ادرار نمایان می شوند. بیشتر بیماران مبتلا به این بیماری در دهه 30 زندگی جان خود را بر اثر ابتلا به آن از دست می دهند و هیچ درمانی برای آن وجود ندارد.

محققان در مطالعه جدید تأیید می کنند که کلسیم موجود در سلول های بدن در این بیماری نقش اساسی دارد و یک درمان بالقوه را که شامل مصرف دو دارو می باشد پیشنهاد کرده اند.

محققان این تیم اظهار کردند وقتی پروتئین ولفرامین (protein Wolframin) در سلول های لوزالمعده (که ارگانی برای تولید انسولین و تنظیم قند خون است) از بین می رود سیگنال دهی کلسیم نیز از بین می رود. محققان نشان دادند که این امر منجر به کاهش دوام سلول و ترشح انسولین کمتر می شود و این به نوبه خود باعث بروز نشانه های بیماری می شود.

محققان تعدادی از ترکیبات را برای اثربخشی آن ها در بازیابی سیگنال دهی کلسیم و بهبود عملکرد سلول آزمایش کردند و دریافتند دو دارو به نام های ایبودیلست (ibudilast) و مهارکننده کالپِین (calpain inhibitor) تاثیراتی در این موارد دارند.

نزدیک به 20 سال است که ایبودیلست برای درمان آسم در کره جنوبی و ژاپن تأیید شده است. اکنون در ایالات متحده آزمایشات بالینی در حال انجام است تا ببینند آیا می توان از آن برای معالجه احتمالی بیماری ام اس و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) و همچنین برای بیماری کووید-19 نیز استفاده کرد یا خیر.

محققان گفتند حدود 99 درصد کلسیم بدن را می توان در استخوان ها و دندان ها یافت. یک درصد دیگر در محلول درون سلول ها و مایعات بدن وجود دارد و از انواع عملکرد های مهم بیولوژیکی پشتیبانی می کند.

محققان طی این مطالعه با انجام آزمایشات بسیار دریافتند که دو داروی مذکور عملکرد کلسیم داخل سلول را بازیابی می کنند. با کمک حمایت مالی صندوق مالیBlavantik در بخش نوآوری دانشگاه ییل محققان طی شش ماه آینده یک مطالعه را روی موش ها شروع خواهند کرد تا اثربخشی دارو ها در تصحیح سیگنال دهی کلسیم و جلوگیری از پیشرفت سندرم ولفرام را تأیید کنند. محققان گفتند اگر نتایج مطالعه حیوانات نوید بخش باشد، آن ها می توانند به سرعت آزمایش های انسانی را شروع کنند.

محققان گفتند اگرچه سندرم ولفرام یک بیماری نادر است که در اثر جهش های ژنتیکی در یک ژن واحد ایجاد می شود، اما با تعدادی دیگر از بیماری ها از جمله دیابت و اختلال دوقطبی مرتبط است.

باربارا ارلیچ (Barbara Ehrlich) نویسنده ارشد این مطالعه گفت: برخی از مبتلایان به اختلال دو قطبی نیز دارای جهشی در ولفرامین هستند و این ممکن است یکی از اولین اختلالات ژنتیکی شناخته شده باشد و مطمئناً ما بیشتر به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

یافته های این مطالعه در مجله National Academy of Sciences منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1219

به "کشف درمانی جدید برای یک بیماری کشنده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف درمانی جدید برای یک بیماری کشنده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید