چرا نگاه کردن تبدیل به دعوا می شود؟

به گزارش تور هند ارزان، یک بازرس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، با بیان اینکه پرخاشگری یکی از ابزارهای دفاعی موجودات زنده برای بقاء به شمار می رود، گفت: پرخاشگری افزایش یافته در سطح اجتماعی به عواملی نظیر فقر، شکاف طبقاتی، تبعیض اقشاری و مانند آن برمی شود، به طوری که بعضا در سطوح حاشیه ای شهرها که فقر بیشتر و ضریب جینی بالاتر است، حتی نگاه کردن به صورت یک نوجوان یا جوان می تواند منجر به نزاع و بعضا قتل شود.

چرا نگاه کردن تبدیل به دعوا می شود؟

دکتر علیرضا آقایوسفی، در گفت وگو با خبرنگاران، درباره چرایی بروز پرخاشگری و ایجاد درگیری و نزاع بر سر کوچکترین مسائل نظیر نگاه کردن به یکدیگر، اظهار کرد: مغز برای زنده نگه داشتن فرد در دو قالب ستیز و گریز برنامه ریزی شده است. بنابراین، پرخاشگری موهبتی است که به حفظ حریم و قلمروی شخصی منجر می شود. با این وجود، گاهی این پرخاشگری بیشتر از حد سازگارانه بروز می کند و ما با بی نظمی اجتماعی و ناامنی روبرو خواهیم شد.

به گفته آقایوسفی، افرادی که در دوران کودکی به خوبی دوست داشته شدن را تجربه نکرده اند و یا شاهد پرخاشگری های زیادی بوده اند؛ تحریک پذیری بیشتری برای پرخاشگری دارند.

این دانشیار دانشگاه پیام نور، پرخاشگری در سطح فردی را عمدتا ناشی از ناکامی های متعدد دوران کودکی دانست و شرح داد: احساس طرد شدگی در خانواده و یا در بین دوستان، قرار گرفتن در معرض پرخاشگری های متعدد در دوران کودکی، نادیده گرفته شدن خواسته های افراد در خانواده، مورد تمسخر قرار گرفتن به واسطه ظاهر یا رفتار به صورت مکرر و یا ادراک تبعیض های مکرر نیز می تواند از جمله دلایل تحریک پذیری افراد برای پرخاشگری باشد. به این معنا که چنین افرادی ممکن است هر حرکت، رفتار و موقعیتی را به عنوان احساس ناایمنی، حمله به تمامیت فردی و شرایط آخر تلقی کرده و بلافاصله از کوره در بروند و خیلی زود هم پشیمان شوند. در واقع شرایط آخر به معنای آخرین کاری است که هر فردی می تواند برای بقاء فردی (جسمی یا روانی) خود انجام دهد و طبیعی است که اگر کسی در شرایطی قرار گیرد که ناگزیر باشد برای زنده ماندن یا حفظ هویت خویشتن کاری کند، ممکن است هر اقدامی را انجام دهد.

آقایوسفی همچنین این را هم گفت که پرخاشگری نامتعارف می تواند ناشی از ابتلا به برخی اختلالات روانشناختی هم باشد اما به طور کلی عوامل اجتماعی و روانشناختی هر دو در بروز پرخاشگری و در نهایت نزاع دخیل هستند.

این روانشناس با بیان اینکه پرخاشگری خارج از معیارهای عرفی و قانونی، به کاهش اقتدار حاکمیت و احساس ناایمنی در جامعه منجر می شود، توصیه کرد: در این راستا باید حاکمیت، خانواده و یکایک اعضای جامعه نقش های خود را در کنترل سطح پرخاشگری ایفا کنند. هر یک از ما پیش از ورود به موقعیتی که احتمال می دهیم عصبانی شویم، باید نخست به پیامدهای خشم افسار گسیخته فکر کنیم. حتی احتمالات متفاوت را روی کاغذ بیاوریم و سپس اگر این پیامدهای ناخوشایند را نمی پسندیم، به راه حل هایی برای کنترل خشم فکر کنیم و بعد وارد آن موقعیت شویم. اگر در داخل یک موقعیت احساس کردیم در حال انفجار خشم هستیم، کافی است یک دقیقه کامل چشم ها را بسته و به موضوع کاملا متفاوتی فکر کنیم یا از موقعیت خارج شویم.

آقایوسفی با تاکید بر اینکه هر انتقادی حمله به تمامیت ما نیست، ادامه داد: برای پرخاشگری همیشه فرصت هست. اگر احساس می کنیم نمی توانیم خشم خود را کنترل کنیم بهتر است برای آموزش تکنیک های لازم به روانشناسان مراجعه کنیم تا از پیامدهای ناگوار انفجار خشم در امان باشیم.

وی در انتها سخنان خود تاکید کرد: حاکمیت نیز باید علاوه بر بهبود شرایط اقتصادی، کاهش فقر و نابرابریهای اجتماعی، زمینه را برای استقرار دولت الکترونیک فراهم کند. وجود دولت الکترونیک تا حد زیادی از ترافیک، کم کاری کارکنان دولتی، اعمال نظرات شخصی و ایجاد نارضایتی در سطح جامعه و در نهایت بروز خشم می کاهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 1968

به "چرا نگاه کردن تبدیل به دعوا می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نگاه کردن تبدیل به دعوا می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید