نفوذ انگلستان در 16 واقعه تاریخی مستند شد

به گزارش تور هند ارزان، خبرگزاری خبرنگاران- مجموعه مستند کار، کار انگلیسی هاست، تولید موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی به ماجرای نفوذ انگلستان در ایران و مقابله متفاوت علما با این جریان؛ از نهضت تنباکو تا انقلاب اسلامی می پردازد.

نفوذ انگلستان در 16 واقعه تاریخی مستند شد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، هر قسمت از این مجموعه مستند 16 قسمتی به یکی از وقایع تاریخی اشاره دارد.

لطیفه سادات مرتضوی؛ نویسنده فیلم نامه و یکی از پژوهشگران این مجموعه درباره چرایی انتخاب چنین سوژه ای عاظهار داشت: با مرور فرمایشات آقا و بعد از مطالعه تاریخ، این نتیجه حاصل شد که نفوذ انگلستان در ایران تقریبا از زمان نهضت تنباکو بوده است.

البته قبلاً هم استعمار انگلستان وجود داشت، ولی از آن زمان، بحث نفوذ خیلی جدی مطرح شد. در این شرایط، وجود روحانیت و این که چه نقشی در رهبری مردم به عهده گرفتند، موضوع مناسبی برای طرح ایده، انجام پژوهش و نگارش فیلم نامه بود و این مجموعه براساس اسناد و مدارک به این نتیجه می رسد که نهضت تنباکو، فرآیند وقوع بیداری اسلامی در ایران بوده است.

وی درباره رویکرد محتوایی کار، کار انگلیسی هاست، گفت: ما در این مستند از طریق مرور شخصیت ها و عملکرد علما در آن دوران به موارد مختلفی می پردازیم. بحث انقلاب مشروطه و هدف انگلیسی ها از ایجاد تفرقه میان علما و نقش نفوذ انگلیس بعد از نهضت تنباکو و موارد مختلفی که در این فاصله زمانی افتاد، از جمله مباحث این مجموعه به شمار می آید. در واقع انگلیس از طریق نفوذ و اختلاف بین روحانیت در ایران توانست میدان را به نفع خودش تغییر دهد چرا که انگلیس در طول مدتی که توجه اش به ایران جلب شد، درصدد از بین بردن رهبری واحد بود و می دانست که با وجود رهبری واحد در جامعه، عملی کردن نقشه نفوذ غیر ممکن می شود. به همین دلیل وقوع انقلاب اسلامی شرایط متفاوتی را رقم زد و این مستند براساس مطالعات تاریخی به این نتیجه می رسد که انقلاب اسلامی، پیروزی مشروطه مشروعه بوده است.

این نویسنده اضافه نمود: مجموعه مستند کار، کار انگلیسی هاست در 16 قسمت 30 دقیقه ای و براساس اسناد تاریخی مروری پژوهشی به مقطع حساسی از تاریخ کشورمان دارد و به نقش علما در این دوره می پردازد تا با بررسی این دوران به تاثیر نفوذ انگلیس در میان برخی از خواص توجه شود. ما برای هر قسمت از کتاب حدود 7، 8 منبع قید کردیم و البته این منابع در برخی از قسمت های دیگر هم مورد استفاده قرار گرفته است.

لطیفه سادات مرتضوی درباره بخش های مختلف این مجموعه مستند گفت: ما در این مجموعه از نهضت تنباکو شروع می کنیم که در آن رهبری میرزای شیرازی به تصویر کشیده می شود. سه قسمت بعدی درباره مشروطه است که در قسمت اول آن، رهبری آقایان بهبهانی و طباطبایی بررسی می شود. قسمت بعدی درباره رهبری شیخ فضل الله نوری است. قسمت سوم از بخش مشروطه هم درباره سید عبدالحسین لاری است. ما ضمن اشاره به نتایج مثبت عملکرد این افراد به بیان ایرادات هم می پردازیم تا اشکالات این رفتار ها را هم نشان دهیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 دی 1400 بروزرسانی: 17 دی 1400 گردآورنده: indiaro.ir شناسه مطلب: 2002

به "نفوذ انگلستان در 16 واقعه تاریخی مستند شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفوذ انگلستان در 16 واقعه تاریخی مستند شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید